şükela:  tümü | bugün
 • elissa, bir deyişe göre, kartaca kraliçesi didonun bir başka yansımasıdır, vergilius aenead destanındaki didoyu bu fenikeli prensesten esinlenerek yaratmıştır. hikayesi şöyledir:
  fenike kentlerinden tyrosun kralı geride iki çocuk bırakarak ölmüş, bu çocuklardan birisi oğlu pygmalion, diğeri ise kızı elissa imiş. pygmalion'un yaşı çok küçük olmasına rağmen halk onu kral olarak seçmiş, amcası sicharbas'ı* da naip olarak atamış ve elissayla evlendirmişler. nitekim pygmalion'un sicharbas'ın definelerinde gözü olduğu için adamcağızı öldürtmüş. elissa bu durum karşısında tyrostan göç etmeye karar vermiş ve kendisiyle gelmek isteyen soylularla öldürülmüş eşinin tüm definesini de yanına alarak denize açılmış, yolda da pygmalion onları izleyemesin diye gemiden ağzına kadar kum dolu torbalar atmış. açgözlü kardeşi bunları altın dolu zannedip izlerini kaybetmiş, ve prensesin gemisi libya kıyılarına ulaşmış. nitekim bu kafile, önce kıbrıs'a uğrayıp aphrodite tapınağından 80 kadar kız kaçırmış ve evlenmişler, ama tanrıçanın buna nasıl bir tepki verdiğine dair bir şey anlatılmaz.* neyse, libya yerlileri elissa ve halkını iyi karşılamışlar, bir öküzün pöstekisine sığacak kadar toprağı seçip yerleşebileceklerini söylemişler. elissa bu pöstekiyi öyle ince şeritler halinde kesmiş ki, epey bir toprak elde etmiş ve buraya bir kent kurarak kraliçe olmuş. ama mutluluğu uzun sürmemiş, yöre krallarından birisi* onunla evlenmek istemiş ama elissa bu adamdan tiksiniyormuş ne yazık ki... bu krala karşı koyamayacağını da bildiği için üç aylık bir düşünme süresi istemiş, bu süre zarfında ölmüş olan kocasının ruhunu yatıştıracağını söylemiş. üç ayın sonunda da bir odun yığınının üzerine çıkarak kendisini diri diri yakmış.
 • lübnan asıllı bir bayan müzik yorumcusudur. son albümü "aayshalak"ın alt yapısını kurarken ünlü müzisyen chris de burgh ile çalışmıştır. aayshalak, ihsas, million ve bazı diğer parçaları oldukça kalbur üstüdür. şahsi kanaatimce doğu ve batı sentezini gerçek manada birleştirebilmiştir. fakat henüz beklenen ilgiyi yakalayamamıştır. ancak çok daha fazlasını hakkettiğini düşünmekteyim.
 • (bkz: elessar)
 • kol yom fi 3omry isimli sarkisi pek bir neseli pek bir ice oturan cinstendir ki sesi bir baska lubnanli ve kendisinden daha unlu olan sarkici nancy'e oldukca benzemektedir. veya cehaletimden bana oyle de gelmis olabilu. alayinizi yirim. o derece.
 • bu aralar lübnan'da en çok tutulan şarkicilardandir, beyrut gecelerinde kendisi de şarkilari da arz-ı endam eder..sevilmeyecek gibi de değildir; hele ki betmon (betmoun ya da) diye bir şarkisi vardir ki tadindan yenmez.
  merak edenler için şarkı:

  http://www.esnips.com/…d-6cfb61fe5f5f/elissa-betmon
 • arapcanin kulaga en hos lehcesi* olan lubnan arapcasi ile ve inanilmaz guzellikteki sesiyle arapcayi sevdiren, hatta beni benden alan bir insan evladi. sadece lubnan degil genisce bi arap cografyasinda hastasi cok olan bi abla ayrica.

  fransizca ogrenmeden once fransiz ablalarin agzindan cikanlar siir gibi gelirken dili ogrenip de citi piti fransezleri anlamaya baslayinca dilden kursaga dogru kekreyerek inen o hevesi tekrar yasayacagimi bilsem de mutlak suretle ogrenecegim bir dil bu arapca *.
 • kucuk emrah ile duet yapmisligi ve turkce sarki soylemisligi olan, en cok para kazanan arap sarkici unvanina sahip **lubnan in yeni fairouz u olarak gorulen pop yildizi.
 • (bkz: ayami beik)
 • asıl adı alissar khoury olup lübnan'ın deil ah ahmar kentinde 27 ekim 1972 'de dünyaya geldi. 1998'de çıkardığı ilk albümünden sonra kısa zamanda arap müzik endüstrisinin en güçlü seslerinden biri oldu. albümlerinden birinde şarkılarının yarısını türkçe şarkıların aranjmanları oluşturuyordu.
  2000'de çelik erişci'nin unutamam şarkısında fransızca ve ispanyolca vokaller yaptı.
  ayrıca pepsi reklamında oynadı.

  popüler şarkıları:
  bastannak
  kod balak aya
  agmal ehsas
  aychalak
  ayami bik
  halili
  fatet sinin
  law tharafo
  bitmoun
 • (bkz: kermalak)