şükela:  tümü | bugün
  • izmir-bornova'da pembe uzun elbiseli, kulaklı adamların servis yaptığı, restoranı da olan pastanedir.
  • şefine kıl olduğum pastanedir, bu kılıksız bu pastayı nasıl alıyor gibi bakar.
  • ilk zamanlarında kendi halinde ama özenli bir pastaneydi. meydandaki minik dükkanından alışveriş yaparken birbirinden leziz kurabiyelerinden ikram ederlerdi güleryüzlü çalışanları. bir nevi butik (velakin mütevazi) pastaneydi benim gözümde. sonra zincirleşti. önce sokağın köşesine fast foodvari bir yer açtılar (sonraları kapandı gerçi bu). birkaç sene sonra parkın karşısında cafevari bir yer... bu arada pembelere büründüler. profesyonellik ve hijyen paketine sarmalandılar. çalışanlarının yüzleri gülmez, kurabiyeler ikram edilmez, dahası, ulaştıkları abartılı fiyatlar nedeniyle almaya değmez oldu. zincirleşip sterilleştikçe içtenlikten uzaktı. çocukluğumun mutlu anıları arasında kaldı içi vişne dolu çikolatalı kurabiyeleri.
  • ilk açıldığı zamanlarda, hatta sonrasında uzunca bir süre bu damağın tattığı en iyi baklava ve pastalara imza atmış efsane pastane. her zaman fiyatlandırma açısından ortalamanın oldukça üzerinde yer almıştır ne yazıkki . evet, şimdi ustaları mı değişti, çok mu profesyonel oldular, böyle bi ağırlaştı tatlıları, kötü oldu, değmiyor o kadar paraya. yada belki ben büyüdüm eski tadı alamıyorum anuna koyim, ne bileyim?
  • küçükyalı'da yeni açılan şubesine dün yapılan denetimlerle bizden alışveriş yapmayın dedirten pastane. zira yumurtaların üzerleri kurtlarla süslenmişti, hijyen de cabası. mağazayı devraldıkları titiz pastanesinden en ufak bir iz yok.
  • destina kafe ve şölen pastanesi ile beraber çocukluğumun bornova'sından günümüze hayatta kalabilmiş birkaç mekandan tekidir elit pastanesi. o yüzden adı da, tadı da çok başkadır benim için...

(lan cümlenin başından tekrar okuyayım dedim de; öyle ağdalı dış sesimsi bir giriş yapmışım ki gören de entry'i viral sanacak. balya balya para saydılar elime sanacak. senin ben koyacağın duygusal üç noktaya koyayım. ne diyorum lan?!)

allah seni inandırsın, artık elit pastanesinden skindirik bir elma şekeri almak için sekiz takside falan girmek gerekiyor. geçen sene avcumun içi kadar cupcake'in tanesine 12 tl diyordu bey amca. bu sene korkudan fiyat bile soramadım. toplamda iki avcumun içi kadar pastaların fiyatı da, sırf üstü pastel renkli şeker hamuruyla kaplı diye 30 liradan başlıyor. gıda çarşısında koca bir kova şeker hamuru 5 lira.

bornova'dasın lan sen! ne bu palmiyeli alsancak havaları?
  • içerisinde mozaik taşı bulunan pasta satan mekan.

ailemle birlikte doğum günümde kesmek üzere buradan bir pasta sipariş ettim. gelen pasta websitesinde görseli olan pasta ile alakasızdı ve belirttiğim saatten çok çok geç geldi.

hepsini geçtim, eşim badem sevmediği için pasta içerisindeki bademleri ayıklayıp bana veriyordu ve bu bizim şansımız oldu. kocaman ve kenarları bıçak gibi keskin bir mozaik taşını da bademler ile ayıkladığı için fark ettik. eşime değil de 10 yaşımdaki yeğenime veya herhangi birimize gelse bu taş dişimizi kırabilir, boğazımızı veya bir bağırsağımızı kesebilirdi.

taşı alıp pastaneye götürdüm. büfeye bakan personele gösterdiğimde çok şaşırdı ne yapacağını bilemedi. dedi ki yetkili biri var ona gösterelim. ben de gösterin ki bir daha olmasın dedim. yetkili yaşlı bir amcaya götürdü taşı. ben de gittim yanına. amca da şaşırdı ama belli etmemeye çalışarak "bunun bir daha olmayacağını garanti edemem, bademlerden taş çıkabiliyor" diyerek sıçıp sıvadı. ben de o sinirli peki diyerek oradan ayrıldım. ayrılırken arkamdan hala "size çilekli bir pasta hediye edelim" diye yırtınıyordu.

eğer ki canınızı sokakta bulmadıysanız, buranın taşlı ve gerçek anlamda lezzetsiz pastalarından uzak durun!
  • izmir-bornova'da (mustafa kemal caddesindeki şube) zaman zaman tercih ettiğim ve ürünlerinden bugüne kadar kayda değer bir memnuniyetsizlik yaşamadığım ancak mekan sahibi/şef ya da her kimse baştaki kişinin yüz ifadesi ve davranış şeklinden ötürü bir yandan irite olduğum mekan. daha kapıdan içeri adımınızı atar atmaz göz göze geldiyseniz kendinizi 'ben kimim ki buradan alışveriş yapayım?' diye düşünürken bulmanız an meselesidir. tepeden tırnağa çevik bir şekilde süzülürken karşınızdaki kişinin kibirli bir gülümseme takındığını fark edersiniz. tamam, fiyat olarak ortalamanın biraz üzerinde ama ulaşılamaz da değil hani. acaba bana mı öyle geldi düşüncesiyle birkaç kez gidip gözlemledim ve her defasında aynı şeyi gördüm ve hissettim. ezik miyim lan ben?