aynı isimdeki diğer başlıklar:
şükela:  tümü | bugün
  • gossip girl'ün 1. sezonunun 12. bölümü olan school lies'ın koca bir sezona yayılmış hali gibi duran ispanyol gençlik dizisi. ekim'de netflix'te yayınlanacak. gossip girl'ün o bölümü üniversitelerde oyun teorisi derslerinde okutulması gereken bir bölümdü. elite o tadı verecek mi bakalım.

https://www.imdb.com/title/tt7134908/

https://www.youtube.com/watch?v=fxpi5fop3ta
  • bir netflix dizisi.
  • cast'inde la casa de papel'den tanıdık oyuncuların oldugu yeni bir netflix dizisi
  • bugün itibariyle ilk sezonu yayınlanan ispanyol dizisi.

konusu: işçi sınıfından gelen üç genç ispanya'daki seçkin bir özel okula kaydolunca, onlarla zengin öğrenciler arasında başlayan çatışma bir cinayete yol açar.
  • dizinin konusu biraz japon animelerine benziyor fakat torrentini maum yerlerde bulamıyorum biri yardım edebilir mi?
  • 1. sezonu bugün netflix'e eklenmiş ispanyol dizisi. henüz kimse ayrıntılı bir şeyler yazmamış buraya, ben başlayayım o zaman...

--- ağır spoiler ---

--- ağır spoiler ---

1. bölüm itibariyle bende merak uyandıran bir dizi oldu. dizi bir gençlik dizisi, yalnızca oldukça zenginlerin gidebileceği las encinas adında özel bir lisede geçiyor fakat aynı zamanda konusunda bir cinayeti de barındırıyor, bu yüzden cıvık cıvık ergen dizisi olmaktan birazcık sıyrılıyor.

dizinin kadrosunda la casa de papelden tanıdığımız oyuncular mevcut, dizinin rio'su, denver'i ve alison'ı bu dizide de yer alıyor. bir an gerçekten bu dizide yer alan, hepimizin lcdp'den bildiği denver'ı canlandıran jaime lorente'nin ıhıhıhı diyerek gülmesini bekledim...

dizinin başrolleri samuel, christian -christian la casa de papel'deki rio- ve nadia. bu üç karakter basit bir devlet okuluna gidiyorlar fakat gittikleri okulun çatısı çöküyor, binanın çöküşünden sorumlu inşaat firması da bu üç öğrenciyi bu olayın etkilerini biraz olsun dindirmek için çok zengin ailelerin evlatlarını gönderebildiği bir özel okula burslu gönderiyorlar. devlet okullarında okumuş, bu özel okuldaki çok zengin öğrencilerin yanında oldukça alt tabaka kalan bu üç öğrenci kötü muamele görüyorlar tabii. mesela samuel okulun ağa babası sayılan guzman'ın kız kardeşi marina'dan etkileniyor. marina da samuel'e oldukça yakın davranıyor, bu yüzden samuel guzman'ın kara listesine alınıyor; oldukça uçarı, serseri christian herkese sulanıyor, oldukça rahat bir karakter, çoğu kişi ona sinir oluyor; aslen filistinli ama ispanya'da doğup büyümüş bir müslüman olan nadia türban taktığı için yobaz olarak görülüyor, okulun ilk günü müdür tarafından türbanını çıkarmak zorunda kalıyor falan...

akıbetini merak ettiğim bir kısım oldu; ilk bölümde oldukça sinirimi bozan bir karakter olan guzman ve aynı şekilde onun kadar itici olan kız arkadaşını okulda sevişirken yakalıyor nadia. guzman ve adını hatırlamadığım kız arkadaşı nadia'nın bunu okul yönetimine söylemesinden korkuyorlar, bir şekilde olaylar sarpa sarıyor ve guzman'ın kız arkadaşı guzman'dan "bakire ve müslüman bir kızı baştan çıkarmanın sana vereceği zevki düşünsene bebeğim" adlı bir ikna çabasıyla nadia'yı tavlamasını istiyor. sevgiliye bakın ya, başka bir kızı tavlamasını istiyor... neyse, guzman kabul ediyor tabii, nadia'ya yakın davranacağının sinyallerini veriyor. merak ettiğim şey ise guzman'ın nadia'ya bu oyunda gerçekten bir şeyler hissedip hissetmeyeceği...

kısa keseyim... dizinin ilk bölümü bilinmeyen bir cinayetle başlıyor, okula gelen üç öğrenciden biri olan samuel'in ellerini kanlı görüyoruz... dizinin ilk bölümünde bu üç öğrencinin okula başladığı ilk günü izliyoruz, aralarda da samuel'in, nadia'nın ve christian'ın bu cinayet yüzünden sorguya alınışını izliyoruz. ilk bölümünün ortalarına doğru kimin öldürüldüğünü anlıyoruz, bölümünün sonunda da cesetin yüzünü görüyoruz. ölen kişi ilk bölümün iyi karakterlerinden olan marina. yani samuel'in etkilendiği kız.

dizi oldukça klişelerle dolu aslında, hep bildiğimiz, aşina olduğumuz şeyler ama bana sıkıcı gelmedi, ispanyolca'nın akıcılığından, dizinin ses sisteminden ve görüntülerden olabilir. oyunculuklar çok sağlam geldi bana. tabii, bir dizinin içinde bilinmeyen bir cinayet olduğunda ben direkt düşüyorum, ondan da olabilir...

--- ağır spoiler ---
    --- ağır spoiler ---

ilk bölüm eyyorlamam bu şekildeydi, umarım bozmazlar. şu an oldukça çerezlik ama senaryo güçlenirse, cinayet ve gizem kısmına daha fazla ağırlık verilirse netflix'in iyi dizilerinden olabilir...

edit: ikinci sezonda guzman ve nadia’dan sağlam bir aşk hikayesi bekliyorum. güzel diziydi ama bence sadece çerezlik olarak kaldı.
  • bence dizinin gideri var. 3 öğrencinin farklılıkları ve cinayet olayı ilgi çekici.
  • ilk iki bölümünü izlediğim dizi. bildiğin pis yedili dizisinin ispanyol ve +18 versiyonu. müslüman gay, açık ilişki yaşayan çift, uyuşturucu, seks vs. ne ararsan var.
  • ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi'nin yakın zamanda buralara gelip yerden yere vuracağını düşündüğüm dizi. fakat yer yer ergen dizilerine bağlasa da ben oldukça sürükleyici buldum. son bölüme kadar katilin kim olduğu sorusu merak uyandırıyor. finaline bakarsak 2. sezona açık kapı bırakmışlar. muhtemelen 2. sezonu da gelir.

bu arada dizi netflix yapımları arasındaki en cüretkar dizilerden biri olmuş.
  • bir günde ilk sezonunu devirdiğim sınıfsal farkılıkları olan gençleri konu alan gençlik dizisi. uyuşturucu, yoksulluk, sosyal adaletsizlik, seks, eşcinsellik, haksız kazanç vb. günümüz dünyasının temel soruları haline gelmiş detaylar işleniyor. islam & islamofobi kısmını da avrupa liberalizmi penceresinden anlatılıyor.

dizi başyapıt değil ancak oldukça sürükleyici ve kendisini izlettiriyor. cast başarılı, oyuncular rollerine iyi gitmiş.

--- spoiler ---

carla ah carlaaaaaa. acayip güzelsin.

--- spoiler ---