şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: conservatism)in ideolojik dayanağı.
 • elit azınlık tarafından yönetimi savunan görüş.
  normatif elitizm, klasik elitizm ve modern elitizm gibi çeşitleri vardır.
 • azınlık tarafından yönetimi savunan görüş tanımıyla hiç de zararlı görünmeyen... belki de yanlış anlaşılan.. aslında hayatın gerçeği olan ve kabuledilebilirliği yüksek bi ideolojidir.. günümüzde bir azınlık tarafından yönetilmeyen hangi kurumu örnek gösterebiliriz ki ? elitizm her türlü sosyal olgunun içinde vardır.. sözlükte bile.. üstelik artık elitism in karsısında gene elitism ve cesitleri var.. artık egalitarianism bile elitism i elestirmiyor.. kim bilir belki bi süre sonra dogma olucak
 • elitizm'e gore her insan esit dogmamistir, bazi insanlar dogustan ayricalikli * dogar ve bu insanlar kacinilmaz olarak digerlerini yonetecektir. elitistler insan dogasi uzerine bir sey soylemezler, zaten belirgin bir argumanlari olmadigi icin bir doktrin olarak da kabul gormemektedir. italya'nin demokratik altyapisina baktigimizda bu yapiya ters bir sekilde elitist ve fasist dusunceler cogunlukla italya'dan cikmistir. en onemli dusunurlerinden biri vilfredo pareto dur. elitism daha sonra italya'daki fasizmin ideolojik altyapisini olusturmustur ve elitist dusunurler de fasist hukumette gorev almislardir, fakat pareto ilk yillarda oldugu icin bu konudaki dusunceleri hala daha net degildir. the rise and fall of elites de pareto hukumetlerin, devlet kurumlarinin, toplumlarin, sosyal yapinin, ekonomik yapinin, kisaca her seyin degisebilecegini ve tarih boyunca da degistigini, fakat degismeyen tek seyin elitlerin varligi ve yonetmesi oldugunu soyluyor. elitler iktidara gelip guclenebilir uzun sureler hukmedebilir ve sonra iktidardan dusebilir diyor fakat daha sonra yerlerine gelecek kisiler de her zaman elit olacaktir ister komunist sistem ister baska bir sistem olsun bu boyledir ve degismez diyor. elitistler cogu zaman neo-machiavellist olarak alinirlar cunku machiavelli nin prince indeki butun ogretileri aynen savunmaktadirlar ozellikle de lion and the fox analogy sini.
  pareto elitleri tanimlarken elit kisi yaptigi iste, bu is yalan soylemek de olabilir siyaset de olabilir tacirlik de olabilir her sey olabilir, en iyi olan olarak tanimlamistir.
 • (bkz: ubermensch)
 • - kendi "norm"larinin, dusunce sisteminin ne kadar objektif olmasina calisilmasindan bagimsiz olarak digerlerininkilerden daha "dogru" olduguna inanma refleksi. farkedilmeden sahip olmak cok kolaydir. (bkz: aged)

  - kendi "rafine" kategorilerinde kendi "normalarina" gore "rafine" olmayanlari gormekten rahatsizlik duyma refleksi. sozlukte modelleme furyasinin ardinda yatan durtu olarak da kendini gosterir.
 • doğru ellerde dünyanın kurtuluşu olacak hayat görüşü. peki o eller neye ve kime göre doğru olacaktır? şahsi görüşüm, demokrasinin bebekleri susturmaya yarayan emzik gibi kullanıldığı günümüz dünyasında aydınlığa, bilime ve hukuka inanan, sorgulayan, şüpheci, ilkeli ve cesur azınlığın elitizminin cennet olacağıdır.

  egemen güçlerin iktidarlarını sürdürmek ve bütün kaynakları* ele geçirmek / elde tutmak adına insanlığı dindarlığa, milliyetçiliğe, cehalete ve teröre özellikle özendirdikleri bir dönemde bu tür bir elitizm, insanlığın tek - ve hatta köprüden önce son - çıkışı olabilir. medya, iktidar ve eğitim sisteminin kolay yoldan para kazanmayı ve akıntı nereye götürürse oraya sürüklenmeyi işledikleri, "çoğunluğun ve/veya halkın her zaman en doğrusunu bildiği" özetli devasa yalanı bu zeminde kolayca yutturdukları bir ortamda bu çok zor da olsa şarttır. insanlık, cehalete daha fazla teslim edilmemelidir.
 • son zamanlarda sozlukte de bolca karsilastigimiz, bir cok eski solcunun veya hali hazirda sosyal demoktratin fasizm yapmakla suclandiginda arkasina gizlendigi paravan...
 • yurdumuzda davul bile dengi dengine deyisiyle anilan hede.

hesabın var mı? giriş yap