şükela:  tümü | bugün
67 entry daha
 • elitizm son yüzyılda çok kan kaybetmiş bir ideolojidir. özellikle sosyalist hareketlerin elit nefretini alt sınıfa aşılaması, kapitalizmle gelen tüketici haklıdır mantığı, demokrasiyle gelen sürü en iyisini bilir, artan popülizm ve tüketim kültürü elitizme çok büyük darbe vurmuştur. ayrıca insanların eşit olduğu saçmalığı da cahilleri cesaretlendirmiştir.

  bu darbenin izlerini sanat,felsefe, siyaset, kültür, müzik vs gibi alanlarda fazlasıyla görebilirsiniz.

  elit ne demektir ve kim elittir? elit insan öncelikle dünyayı çok iyi anlamış ve zamanın ruhunu kavramış insandır. dünyada ki sorunları ve gelişmeleri genel pencereden okuyabilen insandır. 4-5 dil bilen, bir alanda uzman olmasına rağmen bir çok alanda kendisini fazlasıyla geliştirmiş kişidir. eğitimli, görgülü ve yüksek kültürlüdür.

  türk kültüründen elit çıkmaz ancak osmanlı'nın son zamanlarında ve türkiye cumhuriyeti'nin ilk zamanlarında belirli elit kişiler çıkabilmiştir.

  elitizmin çöküşü mesela müzikte bayağılık ve zevksizliği yaymıştır. popüler saçma müzikler altyapısı sağlam müziklerin çok önüne geçmiştir. sanatta saçma sapan akımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. felsefe de filozof yetişmemesine neden olmuştur, politika cahil ve aptallara kalmıştır. halkın içinden çıkan vasat tipler en yüksek konumlara halka benzediği için getirilmiştir. genel kültürde ciddi düşüş ve edebiyatta zayıflama görülmüştür. yeterlilik kritelerleri düşmüştür.

  elitizm toplumların hayatta kalması, insan kültürünün ilerlemesi açısından fazlasıyla önemlidir. elitizm olmadığında şaklaban ve salak tipler her konuda komplo teorileri ortaya atıyor ve dünyayı salak ideolojilerle yorumluyorlar. elitizm düşmanı ideolojilerle de bu sürekli desteklendi bunlar dinler, sosyalizm ve demokrasinin bayağı kültürüdür.

  elitizm kültürü öldüğü için artık iş kişinin kendi kendini ne kadar yetiştirebildiğine kalmış durumda. bunu da internet sayesinde isteyen kişiler başarabiliyor. elit olmak için artık eskisi kadar maddi güç gerekmiyor yani kendini yetiştiren bir şekilde yetiştiriyor.
 • bir çeşit üstün veya başarılı insan ırkçılığı gibi birşey. bütün ayrımcı eğilimler gibi eşitlik karşıtı bir düşünce akımı. ikiz kardeşleri meritokrasi ve teknokrasidir.
 • (bkz: bahar candan) serbest çağrışım.
 • elitist olmayan toplumlar çöker. bill gates ile texaslı çobanın abd'ye kazandırdığı katma değer bir değildir.
1 entry daha