• bir anda hayatinizi karartabilecek, olumu cok yakindan hissettirip hayatin anlamini sorgulamaniza sebep olabilecek bir testtir ayni zamanda.

tum tarama testlerinde oldugu gibi, eliza testinde de risk esigi cok dusuk tutulmustur. bunun anlami hatali (yalanci) negatif sonucunun minimum duzeye indirilmesidir. (istatistik okuyanlar bilir : type 1 error). ve bunun da dogal sonucu yuksek orandaki yalanci pozitif (type 2 error) sonucdur. dolayisi ile olasi bir pozitif sonuc neticesinde, her ne kadar zor olsa da, metanet korunmalidir.

eliza test kurleri cesitlidir (ben de sonradan ogrendim). hepsinin esik degerleri farkli olabilir. bu nedenle pozitif sonucun baska bir eliza testi ile dogrulanmasi gerekmektedir. bu konuda dikkatli olunmalidir. ayni test kurunun uygulanmasi, ayni sonucu verecektir. bu nedenle testin farkli kur kullanan bir merkezde tekrarlanmasi gerekmektedir.

ikinci testin de pozitif cikmasi durumunda dahi henuz hicbir sey kesin degildir. bu durumda testin istanbul'da sadece capa'da uygulanan western blot ile dogrulanmasi gereklidir. benim yasadigimi yasayanlar, buyuk ihtimalle bu asamadan sonra derin bir ohh cekeceginizin mujdesini simdiden vereyim. digerleri icin ise bir dogrulama testine daha ihtiyac vardir.

gecirdigim o cuma gecesi herseye ragmen hayatimda derin bir iz birakti, o ayri...
  • yaz tatilini rusya'da dil ogrenerek gecirmek isteyen engin'den istenmisti bu test. engin de solugu odtü mediko'da almis, hemen giristeki masada oturan ama medikal bir ortama ait gibi de durmayan, gobekli/biyikli, insanda orada sadece emekliligini bekledigi hissini uyandiran bir gorevli ile karsilasmisti. testin adi engin'i bile tedirgin etmeye yetmis, titrek ses tonuyla:

+ eliza testi yaptirmak icin gelmistim.
    - ne testi dediydin?
    + aids.

engin'in titrek ses tonu ile testin adi birlesince, nasil bir hissiyat uyandirdiysa, gorevli telasla onundeki cayi devirmisti.

demem o ki insanlarda, gerek bu testi alanlarda gerekse testi yapanlarda olsun, tedirgin bir hissiyata yol aciyor bu.

engin mi? negatif. rusya ile ilgili gecmesi gereken en stresli testin elisa olduguna inaniyordu o gun ama henuz basina geleceklerden habersizdi: vodkayi fazla kacirdigi bir gece bir agac altina iserken rus polisi tarafindan yakalanmis. engin'in hem sadece giris seviyesinde rusca bilen bir yabanci hem de alkollu oldugunu farkeden rus polisi de rusvet koparmak icin bizim engin'i korkutmus, yuklu bir miktar cezayi odemezseniz hapse girersiniz, diyerek. durumun farkinda olan engin de o kirik ruscasiyla:

- ben tum rus ceza hukukunu biliyorum, demeye calismis.

polis kahkahayi engin de parayi basmis tabii.
  • bir kısaltmadır. açılımı ise "elizabet ile takılmalıydın" olsa gerek.
  • baskalarinin da hayatini karartmamak icin yapilmasi en gerekli* testlerden biridir.
  • duygularınızı alt üst eden testtir kendisi. beşiktaş belediyesi evlenmek isteyen çiftlerden bu testi istiyor diye bende bugun gittim kan aldırdım. şuan kanım test aşamasında. kafamda hep acaba soruları mevcut. 0 rh negatif kana sahip olmam nedeniyle bol bol kan veren bir insanım. berberde ustura ile traş olmaktan çok keyif alan biriyim. şimdi ulan keşke kan verirken iğneği değiştirdiler mi diye baksaydım diyordum keşke berber de daha dikkatli olsaydım diyorum.

içim içimi yiyor şimdi. pazartesi günü sonuçlar açıklanacak. en son böyle korkulası bir heyecanı 10 küsür sene önce öss sonuçları açıklanırken hissetmiştim. off çok kötü durumdayım. hiç aklımdan çıkmıyor.

edit: negatif çıktı sözlük. çok mutluyum artık ve ustelik hediyesi bile var testin bana. stresten çıkan extra bir kaç beyaz saç.
  • geçenlerde olduğum sinüs cerrahisi + septoplasti ameliyatı öncesi yapılan rutin kan testinde yalancı pozitif çıkmasıyla geçtiğimiz üç hafta boyunca hayatımı karartmış özünde iyi test. kendimle ilgili şeyleri bu şekilde ifşa etmekten hiç hoşlanmasam da birkaç entry'de daha verilmiş "pozitif çıkarsa kendinizi hemencik kaybetmeyin" tavsiyesini potansiyel endişeli okuyuculara tekrar etmeyi kendime bir görev bilirim. her ne kadar doktorum da süreç boyunca benzer şekilde rahatlatıcı ifadeler kullanmışsa da paranoyası mizacından gelen ben bu geçtiğimiz üç haftayı giriş seviyesinde bir mikrobiyoloji bilgisi edinmekle geçirdim.

süreç dahilinde yaşadığım hisler, bir kuyudan ip ile sarkıtılan kovanın yerini ayaklardan bağlı bir şekilde almaya eşdeğer. şu ana kadar yaşamış olduğum cinsellik tecrübelerimi, "risksiz" olduğuna kesin gözle baktıklarımı bile "riskli" şeklinde kategorize etmek ve dosyalamak son derece yordu. bu vakadan önce, "riskli" olma ihtimali dahi kırıntılarla ifade edilebilecek ilişkilerden, pencere döneminin kıyısından köşesinden geçmeyecek geçtiğimiz mayıs ayında yaptırdığım eliza testinin negatif çıkmışlığını yalancı negatif olabileceği ihtimalini düşünmek beni yıprattı. riskli olup olmadığını bilmediğim insanlarla korunmasız ilişkilerin yokluğunda, oral seks yoluyla hiv bulaşımı ihtimalini araştıran ve belgeleyen çalışmaları bulmaya çalışıp okumak can sıktı. google bir teyze olsaydı beni kesin pis pis süzerdi, "a aa!" diye cıyaklardı, polis çağırırdı.

şöyle de bir şarkıyla özdeşleştirdim durumumu: http://www.youtube.com/watch?v=mkjhpcmwzma

o yüzden... eh, siz bence böyle yapmayın. hele böyle bir şeyi hiç beklememişseniz; geçmişinizi inceleyin, doktorunuzu dinleyin, içinizdeki ses "ah amına koyim ah... sonunda beni de buldu" değil de "nasıl olur ya, olamaz amına koyim, ihtimali yok" diyor ise bir şeyler ile meşgul olmaya, en azından şu entry'yi okumaya devam edin.

ben yalancı pozitif olduğunu nereden anladım? aslına bakılırsa, reaktif bir eliza testi sonrasında yapılan yüksek spesifisiteli, onaylayıcı nitelikteki western blot testinin sonuçlarını, hatta yapılıp yapılmadığını dahi halen bilmiyorum: araya kurban bayramının da girmesiyle, il sağlık müdürlüğünün testin yapılmasına dair yönlendirmekle yükümlü olduğu bu süreç çok uzadı ve nihayetinde bu konuda 21. yüzyıla henüz geçemediğimizden, insan sağlığının belli bir değeri olan ülkelerde bekleneceğinin aksine bu testin sonuçlarını bırak üç gün, üç haftanın sonrasında bile alabilmiş değilim. alınca editlerim artık bunu da (9 kasım itibariyle edit: belli oldu -- negatif). belki de kanımı içeren beher yolda bi yerde patladı gitti, phylacterym duman olup uçtu, kimbilir? bunun gidişatını takip etmek için bir yol da sağlanmadı bana.

süreç beni böylesine bayınca, ben de belli bir rahatlamayı sağlamak ya da hepten karamsarlaşmak ihtimaliyle ikinci bir elisa testini ilk testin olduğu yerden başka bir özel kurumda yaptırdım, ve bugün itibariyle sonuç negatif çıktı. elisada yalancı negatif ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu düşünerek, ve hiv antijenlerinin elisa testine karşı tutumunun günden güne değişmeyeceği varsayımıyla (eh, sonuçta hava bugün epey kötü), içim rahat.

ama yalan yok, şu üç hafta benim ebem sikildi. insan güzel güzel, iyisiyle kötüsüyle yaşarken, birden hayatının "geri kalanını" , görüntüleyebilecek, planlamak durumunda kalabilecek bir konuma düşme ihtmaline sanırım pek hazır olamıyor. abyss'e bakarken abyss'in geri bakmasının tam olarak ne olduğunu deneyimlemiş bulunuyorum. eğer bir gün bu entry'yi okuyan biri de benimle aynı sebeplerden ötürü bu sayfada olacaksa, merak etmesin, ben çok iyi anlıyorum onu. içi olabildiği kadar rahat olsun.
  • ankara il sağlık müdürlüğü'nün rüzgârlı'daki dispanserinde -cinsel yolla bulaşan diğer hastalıkların testleriyle birlikte- ücretsiz olarak yapılan test. sonucu 10 günde çıkıyor. korunmasız cinsel ilişkiye girdikten hemen sonra, üç ay sonra, altı ay sonra ve bir sene sonra yapılması gerekiyor; aksi takdirde cinsel yolla bulaşan hastalıkların virüsleri tahlillerde görünmemesine rağmen kan dolaşımında olabilir.

edit: aslında altıncı aydan sonraki testi yaptırmaya pek gerek yok; ama benim gibi obsesifseniz on sene sonra bile yaptırabilirsiniz.
  • sadece aids değil, bircok kan hastaliginin teşhisi için yapılan test.
    kedimizin aids olduğunu bu test göstermişti. predictor benzeri mavi bir satıhta kan desen cikartıyor. doktor da desenin şekline göre artık işte lösemi,aids, allah ne verdiyse teşhis koyuyor.
  • evlilik için de yaptırılan bu testin sonucunda zuhrevi bir hastalığınızın olup olmadığını veya hiv pozitif gibi değerleri alıyorsunuz.
    11 haziran'da nişanlım devlet hastanesine giderek sağlık raporuna eklenmesi için bu testi yaptırması üzerine doktor tarafından kendisine hiv testin pozitif çıktı sen büyükşehir devlet hastanesine git orada düzgün bir test yapsınlar burada bu değeri alan çok hastam oldu yüzde doksanı negatif çıkarak geliyor dendi. o cuma günü bu kız ne yaşar önümüzde cumartesi pazar var acaba neler olacak doğru mu yanlış mı yaptık yok. bir test yapılıp hemen teşhisi koydu sevgili doktorumuz.
    o 3 gün hiv le ilgili okumadığımız makale aramadığımız doktor kalmadı hepsi de aynı şeyi söyledi "henüz hiv pozitif demek için çok erken bir daha test yaptırın sonuçlarına detaylı bakalım".
    pazartesiyi zar zor ettik bi daha eliza testi yaptırdık öğleden sonra 3 gibi nişanlım beni arayıp ağlayarak bu test pozitif çıkıyor ne yapacam ben dedi. hemen özel hastaneye yönlendirdim orada da test sonucu 3.58 geldiğini ama bu testte 5 in üzerinde olanlara bile yalancı pozitif şüphesiyle yaklaşıldığı eğer gerçek bir hiv hastası olduysa bu değerin 50 60 hatta 200 ün üstüne çıktığını doğrulama için western blot testi yapılması gerektiğini bu testin de 15 gün süreceğini söylediler.
    devlet hastanesine geri dönelim hiçkimse bilgilendirme yapmıyor bilgilendirme yapmadığı gibi hiv pozitifsin geçmiş olsun gibi bir hava veriliyor. karşısındaki insan mı hayvan mı nasıl davranacağını bile bilmeyen bu kendini bilmezler sanki sen grip oldun der gibi konuşmuşlar. ardından bende özel hastaneye gittim yarım saatte sonucumu aldım. 0.22 negatif. gram rahatlayamadım bende yok da bu kızda niye çıkıyor diye kendi kendimi yiyorum. evlilik arefesinde nikah için gün almaya gitmemiz gereken günlerde biz hastanelerde test sonuçlarını öğrenmeye çalışıyorduk. 15 gün boyunca hastaneyi aradık her seferinde ankaraya gönderildiği kodlanarak gönderildiği için bir müdahalenin söz konusu olmadığını beklememiz gerektiğini defalarca duymamıza rağmen hep aradık hep sorduk hep aynı cevabı aldık. sonra benim annem babam kızın annesi babası bizi sıkıştırmaya siz ne yaptınız da bu test sonucu neden gelmiyor soruları sorulmaya başlandı. uygun bir dille açıklamaya çalışsak da onlar da muazzam üzüldüler.
    ben kendimden ve nişanlımdan yüzde yüz emindim ilk haftanın sonunda rahatlamıştım artık çünkü 3.58 gibi değerin sadece ama sadece hastalığın ilk kendini gösterdiği anlarda alındığı bu durumlarda da geçmeyen ateş, sürekli tekrar eden ishal veya çeşitli belirtiler olacağını doktor arkadaşlarımız söyledi ama testin sonucu neden pozitif kimse bunu söylemiyordu.
    geçtiğimiz cuma günü artık ben şüphe etmesem de sorular sormaya başladım bir insanın diğerine söylerken bile hicap duyacağını şeyleri biz ciddi ciddi konuşur olmuştuk ve ilişkimiz ciddi derecede zorlu bir sürece girmeye başlamıştı. nişanlım dayanamayıp bana ben bu testin sonucunda hiv pozitif çıkarsam benimle yine de evlenir misin dedi. allah kimseye bu anı yaşatmasın sanki kendisine ölü biri gibi davranıp bana bunu demesi beni yıktı. cevabım zaten belliydi tabiki evlenecektim deliler gibi seviyorum çünkü ayrılık gibi bir şey düşündüğümde bile kendimi çok kötü hissediyordum.
    dedik önümüzdeki hafta bitecek ya batacaz ya çıkacaz. bu sırada yabancı sitelerde western blot testinin de sadece 10 dakika sürdüğünü bu testin sonucunun aslında bir günde verilebileceğini ve bu testin sonucunda bile pozitif çıkan değerlerin aslında yalancı pozitif olabileceğini okumuştum. soruyorum neden 10 dakikada çıkan test 15 günde yapılır. çok fazla tahlil geliyordur ve bu testin bağlayıcı olması sebebiyle dikkatle yapılması gerektiğini biliyorum ama 15 gün çok çok uzun bu eliza testi yaptırıp sonuç bekleyen insanlar 15 gün nasıl dayanır allah sabır versin.
    bugün sonuçlarımız geldi herkesin de dediği gibi yalancı pozitif çıktı ve bu 15 günlük cehennem bugün bitti. şükürler olsun diyoruz ve hayatımız boyunca unutamayacağımız bir ders aldık. sizlere söylemek istediğim bu testin sonucunda anti-hiv değeriniz asla ama asla sizin hiv olduğunuzu göstermez. kadın veya erkek hastalıkları karaciğer hastası veya aldığınız vitaminlere kadar herşeyin bu değerleri etkilediğini lütfen unutmayın biz bu durumdan kurtulduk allah sizin de yardımcınız olsun.
  • yalanci pozitif eliza kitlerinde karsilasilabilecek bir durumdur. amac yalanci negatifi kacirmamaktir cunku.

daha basit anlatimla negatif birine sen pozitif olabilirsin demek ve test tekrari istemek cok buyuk bir kayba yol acmaz.

onemli olan pozitif birine sen negatifsin dememektir. zira negatif adamdan dogrulama istenmez.

sikintili cinsel iliski, kan alma verme, discilik uygulamalari vs tarzi bisey yoksa; ki ozellikle asiri, korunmasiz tek gecelik iliski veya cok eslilik yok ise sorun olmaz.

buyuk ihtimal yalanci pozitiftir.

dogrulama istenir sorun cozulur.
hesabın var mı? giriş yap