şükela:  tümü | bugün
 • zeki ve neşeli bir karakteri vardır. bir de ince, kıvrak bir vücut yapısı ve koyu kahve çok güzel gözleri.
 • favori karakterimdir.. hatta biraz ucundan azicik.. hatta belki birazcik fazlaca benimdir..
 • keira knightley oynamıştır bir uyarlama filmde bu karakteri. sanırım cuk oturmuştur.
 • dönemine, kalıplara karşı durabilen, aklı her şeyinden güzel karakter.

  (bkz: jennifer ehle)
 • benim için kadının simgesidir. bir kadın kendisi gibi olmalıdır. zeki kadın her zaman çekicidir, velhasıl kendisi idolümdür.
 • jane austen'in pride and prejudice (aslı gurur ve önyargı olmakla birlikte ülkemizde aşk ve gurur olarak bilinir) adlı on kez filan bıkmadan okunası romanının pek de güzel olmayan (güzellikte ablası jane'den sonra ikincidir, özellikle belirtilir), mizahı kuvvetli, aşık olsa da durumla alay etmeyi becererek acıdan sıyrılabilen, herkese azıcık üstten bakan ve her an dalga geçmeye hazır, zeki kadın karakteri. edebiyat tarihinde kendimi bu kadar özdeşleştirebileceğim bir hatun daha yoktur. severim, sayarım.
 • pride and prejudice klasiğinin baş karakteri. "önyargı"dır elizabeth. yaşadığı duyguların kendisini esir almasına izin vermeyen, kendini bu şekilde koruyan ve kollayan, canlı, en olumsuz duygularını bile şakaya vurabilen, kendisi çevresindekilerle, olup bitenlerle dalga geçebilen, her şeyden tat alan, etiket kurallarına karşı vurdumduymaz bir tutuma sahip, insanlar tarafından yerileceğini, alaya alınacağını bildiği halde bunu zerre kadar umursamayan, kendi bildiğini okuyan karakter.

  kitabın dörtte üçüne kadar darcy'e olan duygularını önyargılarına hapsetmiş, bunların dışına darcy'nin mektubu sayesinde çıkabilmiş kişiliktir.

  elizabeth darcy'e olan duygularını çözüme kavuşturmak için bir gece saatlerce uyanık yatarak düşünür. ( sayfa:324) ** uzun süre önyargıyla beslenen duyguları kin'den utanmaya, darcy'nin erdemli yönlerine doğru yumuşamaya geçer, hislerinde saygıdan ve beğenmeden daha güçlü bir şükran duygusu ortaya çıkar. *