şükela:  tümü | bugün
 • 2003 yilinda theranos isimli sirketi kurmak icin stanford'i terk eden girisimci. stanford'i terk edip sirket kurmaya karar verdiginde 19 yasindaydi. sirketi icin venture capital firmalarindan 6 milyon dolar yatirim almis. sirketi biotech ve microfludics uzerine kurulmus bir sirket. bu hafta ilk urunlerini pazara sunacaklar.
 • 31 yaşında 4.5 milyar dolarlık servetiyle forbes'un listesine girmiş en genç kadın.
  link
 • o kendini anlatmış : dinleyelim.

  mikroskop böcekler gidip doktora çalışmalarına katılma fln derken eskilere daldım... fark ettim ki ben türkiye'de yaşıyorum ve şu anda memleket çok saçma mevzularla boğuşuyor.

  ama düşünüyorum 2001-2002 stanfor'da girdiği yılları...
  o vakitler amerika ırak'a girdi giriyordu. hatta buralarda tezkere görüşülüyordu.
  bush vardı. condoleezza rice vardı. ankara'ya gelmişti.
  arada kızılay'da eylemler olurdu, dershanede biber gazından boğulurduk.
  kendimizi düzenin dışına atmaya çalışır, bir yan sokak olan konur'a gidip vakit öldürürdük.
  biraz muhalif bir kızdım, eyleme de giderdim.
  sigara içmeye başlamış bir liseliydim.
  atom enerjisi kurumuna gidip deney yapmaya çalışıyordum.
  bilkent'e gidip fizik kimya bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum.
 • etraflıca kimdir ne iş yapmışta bu kadar zengin olmuş : okuyalım

  aslında bi yerde doğru kendisi bir kadın "jobs"
 • babalarinin kurdugu imparatorluklara mirasci olmus yuzlerce kadinin aksine kendi cabalariyla dolar milyarderi olmus birkac iskadinindan biri.
 • bloody brilliant
 • kurduğu şirketin kan testleri hem daha insancıl, hem de rutin testlerin 1/4 ile 1/10'u arasında daha ucuz. ayrıca daha kesin sonuçlar vermektedir.
 • kan testlerini ucuzlatacak bir yöntem bulunduğunu duymuştum ama bunu bir genç kızın hayalini başarması olduğunu öğrenince çok mutlu oldum.
  tabi 10 yıldır tatil yapmadan çalışıyor, evinde tv yok gibi detaylar ödediği en kolay bedellerden bir kaçı olsa da normal bir fani için ürkütücü.

  http://www.haberturk.com/…ilyon-dolar-yatirim-cekti
 • --- spoiler ---

  age: 32

  net worth: $4.5 billion

  country: us

  elizabeth holmes is the youngest female billionaire in the world thanks to the success of her pain- and needle-free blood-testing company theranos. when she was 19, holmes dropped out of stanford to found the company and has dedicated her life to it. according to a 2014 new yorker profile, the ceo lives in a "two-bedroom condo in palo alto...no longer devotes time to novels or friends, doesn't date, doesn't own a television, and hasn't taken a vacation in ten years."

  though holmes' image is that of a well-intentioned hard worker, she's facing harsh criticism for reports claiming dodgy business practices. "this is what happens when you work to change things," holmes fired back. "first they think you're crazy, then they fight you, then you change the world."

  --- spoiler ---