• 1932'de ingiltere'de amerikali bir çiftin çocugu olarak dogmus, ikinci dünya savasinin kaçinilmazligi ufukta belirince california'ya göç etmistir. daha yedi yasindayken ruzgar gibi gecti'de rhett ve scarlett'in attan düserek ölen küçük kizi rolü için istenmis, fakat babasi nedense izin vermemistir.
    en azindan her on senede bir yenisi çevrilen jane eyre uyarlamalarindan 1944 tarihli ve mr. rochester rolünü orson welles'in oynadigi versiyonunda jane'in çocukluk arkadasi helen burns'ü canlandirmistir.
    sekiz ay süren ilk evcilik oyununu on sekiz yasinda, hilton otellerinin veliahti nick hilton'la oynamistir. yanilmiyorsam üçüncü esi olan musevi film yapimcisi mike todd yüzünden dinini degistirmis, ve daha sonra arap ülkelerinde boykot edilme pahasina bile olsa bu dinde kalmistir. mike todd'un bir uçak kazasinda ölmesinin ardindan kendisini teselliye gelen aile dostlari sarkici eddie fisher'la hizla bir iliskiye girmis; fisher o yillarin sevilen oyuncusu debbie reynolds'i bosayarak menekse gözlü yildizimizla evlenmistir. amerikan halki liz'in acili dul yerine bu yuva yakan fettan kadin imajindan rahatsizlik duymus, debbie reynolds'un o siralar yaptigi "am i that easy to forget" plagi listelerde yükselmistir.
    cleopatra filminde tanistigi richard burton eddie'yle olan evliliginin de sonu olmustur. burton'la on iki yil beraber kalmis, yirminci yüzyilin bu medyaya en fazla malzeme olan birkaç evliliginden birinde basrol oynamislardir. birlikte çevirdikleri filmlerden yalnizca kim korkar hain kurttan basarili sayilir.
    80 ve 90'lardan beri sagligi ve kilolariyla ilgili ciddi sorunlari vardir. en son eski bir insaat isçisiyle evlenip (nikah sahidi kankasi micheal'dir hatta) sonra tahmin edilecegi üzere bosanmistir.
    ruhani seylere, yardimseverlige vermistir artik kendini. özellikle devlerin aski filminden dostu (imkansiz aski) rock hudson'in ölümünden beri aids'le savasima çok katkida bulunmustur. istanbul'a da çeçen çocuklara yardim edecegim diye bir gelmistir.