şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda filmin kadrosunda $ukela ingiliz clive owen'ın da bulunduğu film.
 • 27 kasım 2007'de gösterime girecek devam filmi. 1. elizabeth'i cate blanchett'in oynamasının yanı sıra, sadık danışmanı sir francis walsingham rolünde yine geoffrey rush'ı izleyeceğiz. ilk filmi çok beğenen biri olarak, bunun da kesinlikle beklentilerin altında kalmayacağını düşünüyorum. film, elizabeth'in ispanya kralı philip ile iş birliği yapan kuzeni iskoçya kraliçesi mary ile olan mücadelesi üzerine kurulu olacakmış. aşk, entrika, ihanet, hırs, tutku, sadakat, güç, vs.. gibi temalar da fazlasıyla filmin içinde yerini alacak tabii ki. zaten hangi saray olmuş da bu saydıklarımla alakalı şeyler orada yaşanmamış?
 • amerika'da elestirmenler tarafindan agiz birligi yapilmiscasina yerden yere vurulan, derinliginin kostum/sahne dekorundan ibaret oldugu iddia edilip, sig olmakla suclanan film. muhtemelen bu senenin memoirs of a geishasi.
 • fragmanı izledikten sonra eleştrilere kulak tıkayıp merakla beklediğim film
 • henüz ülkemizde gösterime girmemişken izleme şansı bulmuş bir kişi olarak, ne yazıkki amerika'daki eleştirmenlere katılmamı gerektiren film... evet kostümler çok güzel, ama hikaye?
  1998 yapımı elizabeth'in yanında çoook sönük kalıyor, derim naçizane.
 • güzel görüntülerin, öyküsüz, arka arkaya sıralandığı film. bir küçük öykü var ama o da harlequin düzeyini geçememiş.

  "...the plot, then, is the first principle, and, as it were, the soul of a tragedy..." (aristo, poetika)***
 • 23 kasım 2007'de gösterime giren film.
 • içi bomboş bir film..
 • cate blanchett ve clive owenin oyunculuklarinin on plana ciktigi, kralice elizabeth in en verimli yaslarini anlatan 2007 yapimi drama. filmde hikaye gayet sade ve abartilmadan anlatilmis. cate blanchett her zamanki gibi rolunun hakkini vermis ve olabilecek en iyi elizabeth olmustur. soylenilenlerin aksine film, sadece kostum acisindan on plana cikmamaktadir. abartisiz senaryo - oyunculuk - kostum - yonetmenlik acisindan teker teker ele alinmamasi gereken, hepsini harmanlayarak elestirilmesi gereken basarili bir filmdir. bastada belirttigim gibi bu film biyografi-drama tarzinda bir film olup, ek$in bekleyen sinemaseverleri (bu tur sahnelerin az olmasi bakimindan) hayal kirikligina ugratabilir. truvayada gladiator tarzinda kiliclarin havada ucustugu, kan revan savas sahneleri ile dolu bir film degildir. izlemekte fayda var. on uzerinden yedi diyorum.

  --- spoiler ---

  filmdeki tek savas sahnesi, ispanyol donanmasinin agir bir yenilgi almasiyla sonuclanan, ingiltere kiyilarinda gecen sahnedir. elizabeth in tepeden yanan ispanyol donanmasini izledigi sahne akillara yer edici, etkileyici bir sahnedir.

  --- spoiler ---