şükela:  tümü | bugün
 • hayvanciklar operasyon gecirdiklerinde -henuz iyilesmemis yerciklerini yalamak, ısırmak vs. suretiyle "zarar vermesinler", oynamasinlar diye boyuncuklarina takilan yakalik. gerekli ama berbat bi sey. ozellikle kedilerin tuylerini temizleyememelerine, bi takim yerlerini kasiyamamalarina, yeme icmede zorlanmalarina, merak, oyun, rahatca gezinme, kafalarini yer yere sokma isteklerinin vs. sekteye ugramasina, trajikomik durumlara sebep olur bu hede. onlarda mecburen boynu bukuk, huzunlu, huzursuz dolasirlar bu agirlikla bi sure. olan "sahibe" olur tabii.
 • kendini 7. kattan atmak suretiyle ön patilerinde ve çenesinde kırık olan cevizciğimizin işkence aleti olarak algıladığı (ve tabi sayesinde bizim de farklı göremediğimiz) ameliyat-sonrası-gereklilik-arzeden-hede. ilk gün boynundan çıkarabilmek için kendini ve onu tutmaya çalışan herkesi paralamış ve olay annenin "size de kedinize de..." diye başlayan nidalarıyla karışık erkek siyam kedisi miyavlamalarıyla (ya lügatta bunu tanımlayabilecek kelime yok ama en yakın tabir canavar düdüğü olabilir sanırım) sona ermiştir
 • sesi kısılan köpekler için birebirdir. *
 • kedilere de takılan koni. vücuduna her hangi bir ilaç sürüldüğünde ilacı yalayıp zehirlenmemesi veya ilacın etkisini kaybetmemesi için de takıldığı görülmüştür.
 • isminin bu olduğunu öğrenene kadar- yani düne kadar-, veterinerden huni diyerek de temin edebildiğim zıngırtı. çok benziyor ama, benim suçum yok.
  tüm bunların yanında çok rahatsız edici, çünkü çıkmak ile çıkmamak arasında bir yerlerde durarak yaralı hayvana iki kat daha fazla eziyet ediyor. alışana kadar kafasını sağa sola vurup çıkarmaya çalışıyorlar. güçlü bir tosuncanınız varsa tek başına işe yaramıyor. ama genel olarak işlevsel bi'şi sonuç itibariyle, zor da gelse el mahkum..
 • kedi her ne kadar onla yaşamayı hemen öğrense de kendini yaladığını sanıp yakalığı yalamasını gördükçe, kedi sahibine cehenneme gitmek için hızlı tren bileti almış gibi hissettiren hededir.
 • geri geri yürüyerek çıkarabileceklerini sanmaları öyle şapşal bir manzara oluşturur ki acı içindeki kedinize koparsınız.
 • veteriner fakültesine ilk gittiğimde bir köpeğin kafasında plastik bidondan üretilmiş bir versiyonuna rastladığım ve amacını bilmediğim için ne manyaklar var burda diye kızmama yol açan nesne. elizabeth yakalığı olarak anılan işlevsel nesne evcil hayvanların operasyon sonrası ilgili bölgeyi ısırıp dikişlerini sökmemeleri için tasarlanmıştır.
 • eğer ticari olarak üretilmiş versiyonunu bulamazsanız röntgen filminden, 5 litrelik su şişesinden hatta ve hatta plastik bidondan elizabeth yakalığı yapabilirsiniz. hayvanınız bir kaç kat daha komik gözükebilir ama işlevsellik konusunda bir sıkıntı çıkmaz.