şükela:  tümü | bugün
 • başlığın uzun hali "ingiliz dili ve edebiyatı bölümlerinin ingilizce öğretmenliği mezunu akademisyenlere peşkeş çekilmesi" olacaktı.

  türkiye'deki akademik dünyanın ne kadar yozlaştığı ile ilgili çok fazla şey söylemeye gerek yok. bu yozlaşmanın yansımalarından bir tanesi de ingiliz dili ve edebiyatı bölümlerinin, aslında bu bölümle hiç alakası olmayan akademisyenlerle dolduruluyor oluşu.

  birkaç örnek:

  selçuk üniversitesi, ingiliz dili ve edebiyatı bölümü başkanı arif sarıçoban
  lisans: 19 mayıs üniversitesi ingiliz dili eğitimi
  akademik çalışmaları dil öğretimi/öğrenimi üzerine.

  http://docplayer.net/…-saricobanarif-gmail-com.html

  ------------------------------------

  erciyes üniversitesi, ingiliz dili ve edebiyatı bölüm başkanı melih karakuzu
  lisans: atatürk üniversitesi ingiliz dili eğitimi (yüksek lisans, doktora da ingiliz dili eğitimi üzerine)

  akademik makalelerinin ezici çoğunluğu dil öğrenimi/öğretimi üzerine.

  yine de kendisinden rabbim razı olsun, başkanı olduğu bölümle ilgili birkaç bir şey de yazıvermiş. okumak için aradım ama bulamadım (bulan olursa veya halihazırda elinde olan paylaşırsa okumak isterim). oldukça az sayıdaki edebi çalışmalardan birinin yayınlandığı dergi (e-journal of new world sciences academy) ile ilgili şöyle bir şeyler var sözlükte:
  (bkz: e-journal of new world science academy)

  -------------------------------------
  ağrı ibrahim çeçen üniversitesi, ingiliz dili ve edebiyatı (bölüm başkanımı tam emin değilim sadece iki öğretim üyesi var bölümde.) ahmet selçuk akdemir
  akademik çalışmalarının hepsi ingilizce öğrenmek/öğretmek üzerine (siteden neden bilmiyorum link veremediğim için resim yüklüyorum).

  bir anda ne olmuşsa bu bölüme geçmiş.

  ----------------------
  başka bir örnek

  başka bir örnek

  bunlardan o kadar çok var ki bazı üniversitelerde, sırf ikinci ingilizce öğretmenliği bölümünü açamamışlar, o yüzden ingiliz dili ve edebiyatı bölümü açmışlar gibi.

  ki ben kişinin hangi bölümden mezun olduğunu önemsemiyorum. burada baktığım temel kıstas akademik eserler.

  türkiye'deki eğitim sisteminde, lisede dil bölümünden mezun olanlar hem öğretmenliğe hem edebiyata gidebildikleri için bu iki bölüm birbirine benzermiş gibi bir algı var. halbuki, ingilizce olmaları dışında, hiçbir alakaları yok!

  öyle ki, bence okutmanlık ilanlarına ingiliz dili ve edebiyatı mezunlarının da başvurabilmesi saçmalık. eğer onlar başvurabiliyorsa yds'den iyi not alan herkesin başvurabilmesi lazım. çünkü ell bölümünde ne ingilizce öğretiliyor, ne de nasıl ingilizce öğretileceği öğretiliyor.

  çokdisiplinli bölümlerde çalışan akademisyenler farklı meselelerle ilgili makaleleri olabilir, birden fazla alanda çalışabilir. ama birinin hem ingiliz dili ve edebiyatı hem de ingilizce öğretimi üzerine çalışması bana hiç mi hiç mantıklı gelmiyor. ell makalelerinin büyük çoğunluğunun göstermelik olduğuna inanıyorum. gerçi adam bölüm başkanı olmuş ama göstermelik de olsa hiç yazayım bir iki bir şey deyip kasmamış. karışan eden yok çünkü.

  velhasıl kelam, ingiliz dili ve edebiyatı bölümünün edindireceği en büyük kazanım eleştirel düşünce ve genişeyen bakış açılarıdır. akademik ilgi alanının büyük bölümü veya tamamı "nasıl ingilizce öğretilir" olan bir akademisyenin bu bölümde ders vermesini doğru bulmuyorum.