• toplu sünnet düğünlerinin yapılma sebebidir..
  • ba$ka bir açıdan bakıldığında, gayet mastürbatif bir atasözümüz.
  • el-musîbetü izâ ammet tâbet diye arapça karşılığı da vardır.

"musibet, herkesin başına geldiği zaman güzel olur" diye çevirmeye çalışırdım ama "elle gelen düğün bayram" zaten anlatılmak isteneni çok güzel anlatıyor.
  • basa gelen kötü bir olayin cevremizdeki insanlara da olmasi durumunda o kadar da kötü algilanmamasi, hatta eglenceli bile olmasi anlamina gelen bir söz. babam cok kullanir.

örnegin:

tüm sinifin disipline gönderilmesi,
    milli macin kaybedilmesi (cevremizdeki herkesin milli takimi destekledigini dusunuyoruz),
    askerlikte tüm bölügün hafta sonu izin cezasi almasi

gibi olaylar sadece kendi basimiza geldiginde insana daha cok koyarken, cevremizdeki herkes ayni dertten muzdarip oldugu zaman bizi de o kadar etkilemez, hatta olaydan eglence bile cikarilabilir.
  • kıyametin kopması en güzel örnektir buna, daha ne olsun işte.
  • herkesin benzer sorunlarla boğuştuğu, benzer dertler çekerek aynılaştığı bir dünyada yaşadığımızı unuttuğumuzda kendimizi yalnız hissederiz. bu gerçeği yeniden hatırlayıp yalnız olmadığımızı anladığımız o en bencil andır düğün-bayram.
  • toplu felaket, bireysel felaketten iyidir kabilinden bir tür deyim.
  • ortaokul hazırlık* zamanında bir yabancı dil öğretmenimiz vardı; şimdilerde kim bilir nerededir göt oğlanı..

bu gerizakalılığından şüphe götürmez, pedagojik felaket sıra dayağı meraklısıydı..

kurbanlarını tekil değil bir şekilde punduna getirerek çoğul dizmeyi başarıp sırıtarak bu deyişi mırıldanır ve ardından sıradakileri tokatlardı..

hani ihtiyat edinmese "şiddete maruz kalanları teskin adına söylediği" gibi naif bir yoruma varılabilirdi ama herifçioğlunun tavrı daha ziyade bu lafı demek için bahane arar nispetteydi..
  • geçende anam söyledi bu sözü. başta algılayamadım. arka planda across the universe eşliğinde bir trans halinde anlamsız atasözleri evreninin yerçekimsiz ortamında dönüp durdum. ata binip ya nasip diyen gelinler, çok veren maldan, az veren candan'lar falan sağımdan solumdan geçti. çok transandantal ve ispiritualist bir deneyimdi.
hesabın var mı? giriş yap