şükela:  tümü | bugün
 • marxist post modernizm elestirilerini biraraya getiren "marksizm ve post-modern gundem" isimli wood'un editorlugunu yaptigi kitap utopya yayinevi tarafindan 200o yilinda turkce'ye cevrilmistir.
 • 2003 yılında dilimize çevrilip iletişim yayınlarından basılan "kapitalizm demokrasiye karşı" adlı kapsamlı yapıtı oldukça ufuk açıcıdır kanımca.
 • ne yazık ki çok hasta olduğundan odtudeki erc ekonomi konferansına gelememiş, yerine kardeşi peter meiksins'i gondermiştir. küreselleşme ve ulus devletlerin geleceği konulu makalesini, cleveland state university'de sosyoloji bolum başkanı olan kardesi okumustur.
 • odtu ekonomi kongresine gelmesi planlanan ama son anda katilamayan profesor. nitekim kardesi gelmisti. york tan gelen hocalarin hepsi de pek bir tatliydi. wood da daha bir militan havasi varmis diyolar ama goremedik iste...
 • son olarak empire of capital (london: verso, 2003) adli kitabi cikmis marksist yazar. kitap bir ara hararetli bir tartisma konusu olan imparatorluk meselesini, kapitalizmin ortaya çikisinin hikayesi icinde tartisiyor. son bölümleri özellikle küresellesme ve ulus devletlerin sozde sonumlenmesine ayrilmis. gayet ikna edici bir sekilde ulus devletin yok oldugu/yok olmakta oldugu iddialarini curutuyor. wood'a göre ulus devlet, iktisadi olmayan kurumlar arasinda sermayenin hicbir kosulda vazgecemeyecegi tek kurum. sonucta ortaya cikan uslubu güzel, argümanlari saglam bir kitap.
 • kapitalizmin ortaya cikisini ingiliz feodalizminin ic dinamikeriyle aciklayarak ve, "mubadele ve ticaret" odakli, wallerstein ekolu tarafindan benimsenen weberci kapitalizm yorumlarina karsit bir sekilde kapitalizmin kendisinden onceki uretim bicimlerinden niteliksel olarak farkli ve tarihsel anlamda ozgul oldugu tezini savunarak maurice dobb, robert brenner cizgisini devam ettiren, ingiltere'de yasamakta olan marksist siyaset bilimci. e. p. thompson'un sinif cozumlemelerini de elestriel bir bicimde sahiplenmektedir.
 • the origin of capitalism'de kapitalismin dogal ve evrensel bir gelişimi oldugunu one suren commercialization model'e saglam bir ayar verir. tum marxistler gibi kapitalismin bir baslangıcı ve sonu oldugunu savunmasına karsın ortaya cıkısında bircok marxist teoristten ayrılır. ona gore (buyuk olcude brenner'e gore de) kapitalism sehirlerde degil kırsal kesimde, tuccarlar sayesinde degil bizzat toprak sahipleri ve onların kiracıları sayesinde, ticaretin ve teknolojinin gelişmesiyle degil sosyal ilişkileri ve pratiklerin degismesiyle sonucu ortaya cıkmıstır. ticaretin artması, endustri devrimi ve hatta emperyalizmin kendisi kapitalismin nedenleri degil sonuclarıdır. ve tabi ki tum bu surecteki anahtar piyasa zorunluluklarının (market imperatives) piyasa fırsatlarının (market opportunities) yerine geçmesidir ki bu da tamtamına ingiltere'de vuku bulmustur.
 • kendisini kapsamlı bir kapitalizmin eleştirisine adamış, bu eleştiriye sadece bir sistem olarak kapitalizmin değil onunla bir şekilde ilişkili tüm kuram/kavram/ilişkilerin de maruz kalması gerektiğini savunan siyaset bilimci. post-modernizm türlü halleriyle bu eleştirinin içindedir.
  kapitalizm demokrasiye karşı'da şöyle demiştir: "dünyada görülen en bütünselleştirici sistem olan kapitalizm ile kuramsal olarak yüzleşmekten kaçınmak için, bilgiyi bütünselleştirmeyi reddetmekten daha iyi bir rol olabilir mi? kapitalizmin global ve bütünselleştirici iktidarına karşı yürütülen en yerel ve kendine özgü direnişlerin karşısında, dağınık ve parçalanmış öznelerden daha büyük bir pratik engel olabilir mi?"
  wood'un ruh ikizliğine aday olabilecek biri ve çok keyifli bir okuma için (bkz: e. p. thompson)
  ayrıca bunu alanlar, sunu da aldilar: simon bromley
 • türkiye ye gelecek olan marksist kuramcı...
  izmir ve istanbul da "modernite, kapitalizm ve demokrasi" konulu iki konferans verecek(miş).

  izmir:
  20 nisan pazar/13.15, tüyap kitap fuari,
  istanbul:
  27 nisan pazar/14.00, bilgi üniversitesi dolapdere kampüsü-kurtulus deresi caddesi no: 47 dolapdere
 • türkçeye çevrilmiş kitapları (eksik kalmasın):
  - sınıftan kaçış (1986; yordam kitap, 2006)
  - kapitalizmin arkaik kültürü(1991; yordam kitap,2006)
  - kapitalizm demokrasiye karşı (1995; iletişim yayınları, 2003)
  - kapitalizmin kökeni (1999; epos yayınları, 2003)
  - sermaye imparatorluğu (2003; epos yayınları, 2006)
  - marx a dönüş (monthly review'den derleme; kalkedon yayınları, 2007)