şükela:  tümü | bugün
  • elin temas ettigi ortam (hava, nesne), elden soguksa el ta ki iki tarafin sicakligi dengelenene kadar isi transferi yapar kar$i tarafa fizik kurallari geregi.. bu ta ki el donup kirilip parcalanana kadar devam eder..
  • dışarda ellerin üşümesinden*sonra kapalı alana girilmesiyle ısınma yönünde ısı transferinin başlamasıyla ellerin zonklaması durumu da can yakıcı boyutlara ulaşabilir. bir de ellerimi bir yıkayayım derseniz, soğuk su altında bile elleriniz kaynar su dökülmüş hissi verir.
  • devamlı oluyorsa dolaşım bozukluğu olduğunu gösterir .hastalığın adına raynaud's disease denilir..
  • soguk bir ortamda, bir sekilde, en azindan bazi kisimlarinin sicak kalmasi saglanabilmisken, her hangi bir sekil degisikliginde insani deli eden durum...
    soyle ki, dolmusun sag cephesinde sofor arkasinda gidiyorum, hava muazzam soguk, camlar bugulanmis ama disariyi camda asagi akan su damlalarinin arkalarinda biraktigi cizgilerin arasindan gorebilmek adina ellerimin zaten az kalmis sicakligindan vaz gecmek istemiyorum - parmaklarimi oyle bir dolamisim ki birbirlerine... derken, densizin biri pardon sunu uzatabilir misiniz diye sesleniyor arkadan, haliyle, parmaklarimi birbirlerinden ayirip her sadik dolmus yolcusunun uzerine dusen gorevi yapiyorum... ama sonra, sonra, derken, ellerimi yeniden bir araya getiriyorum fakat parmak aralarindaki sicaklik kactigi icin, bir onceki poziyonu asla bir daha bulamiyorum... soyle miydi, boyle miydi derken deli oluyorum, kufrediyorum, ani bir kararla camdaki bugulara saldiriyorum bari disariya bakayim diye, ve ellerim usumeye kaldiklari yerden ustelik islak olarak devam ediyor...
    cok kotu...
  • bazı ilişkilere sevdiceğin soğuyan elleri ısıtmaya çalışmasıyla start veren durum.
  • her daim usuyen ınsanlarda cok sık gorulen olay..
    buz gibidir eller hep
    kansızlıktan olur
  • her pipisi olana yavşayan kızlarin yanına aldıkları erkeğe ilk söyledikleri sey...ki sonuçta o salak kızın elini tutar sonra bide aşık olanları vardır bunların onlar ztn allaha havale.
  • kışın berbat olmakla birlikte yazın bile başıma gelen durum sinir bozucudur sürekli üşür* hatta belli bir süre sonra acır*. birde yalnızsanız şiddeti artar!