şükela:  tümü | bugün
  • güney izlanda'da bulunan vestmann takımadaları'ndan birisidir. ada ıssız olmasına rağmen, 1953 yılında inşa edilen büyük bir av köşkü vardır.
    ada muhtemelen bir volkanik patlama sonucu, kendisinden 5-6 kat daha büyük olan surtsey adası ile birlikte meydana gelmiştir. adanın tamamı çim ile kaplıdır. elektrik ve internet bağlantısı bulunmamaktadır. içme suyu ise bir kuyudan çıkarılmakatadır.
    1953 yılında izlanda avcılık organizasyonu tarafından deniz papağanı avcıları için yapılan bir av köşkü adada ki tek yapıdır. sadece izlanda avcılık organizasyonu üyelerinin kalabileceği bu yere dışardan insanların ziyaretine izin verilmemektedir.
  • bu adanın üstünde yaklaşık 300 yıl önce 5 aile yaşayıp, geçimlerini balıkçılık sağlıyorlarmış. 1930'larda adayı tek bir aileye bırakıyorlar. şimdilerde ise sadece bir tane köşk var. bir çok kaynakta bu köşk björk'ün ev olarak geçer, izlanda hükümetinin bu evi björk'e hediye ettiği söylenir ama kanmayalım böyle şeylere. bu köşk ellidaey avcılar derneğine ait ve bu derneğe üye martı avcıları dışındaki insanların adaya çıkışı yasak.
    ama bir gün olur da gidebilirsem, çıkabilirsem bu adaya, işte o gün:
    (bkz: not a single fuck was given that day)
hesabın var mı? giriş yap