şükela:  tümü | bugün
  • göçmenlerin yeni dünya'ya girmeden önce bekletildikleri ellis island da kurulmuş olan müze. beni en çok hüzünlendiren o dönemlerden kalma valizlerin, hasır sepetlerin, sandıkların sergilendiği bölüm olmuştu. yetmişiki milletten insanın siyah beyaz fotoğrafları. eşyalar vs... başka bir acıklı taraf da göçmenlerin adaptasyonuna örnek olan fotoğraflar ve haberlerin bulunduğu bölümdü. mesela 2. dünya savaşında amerikan ordusunda savaşan kahraman japon asıllı amerikalı vs... dünya garip bir bilmece azizim.

    not:battery parkta bulunan ofisten biletinizi alıp sıraya giriyorsunuz ferryler için. ciddi güvenlik önlemi, x ray vs var ferry ye binmeden önce. sonra azizim ilk durak liberty island. orada özgürlük heykelini fotoğraflayıp manhattan manzarasını seyretmenin dışında iki seçeneğiniz var. restaurantta bir şeyler yemek ve hatıra olsun deyip hediyelik eşya mağazasını dolaşmak. yalnız orada satılan özgürlük heykelinin biblo, anahtarlık gibi çeşitlerini şehirde hediyelik eşya dükkanlarında çok daha ucuza bulabilirsiniz. gerek yok yani. sonra efendim burada istediğiniz kadar vakit geçirdikten sonra aynı biletle ellis island a giden ferry e biniyorsunuz. tavsiyem vaktinizin çoğunu buraya ayırmanız. müzede pekçok detay var çünkü. sonra ellis island dan tekrar battery parka dönüş.
  • bu müzede, adaya yanaşan ve amerika'ya göçmen getiren her geminin fotoğrafı bulunur. örneğin, benim ilgimi olympic'in fotoğrafı çekmişti. tabii limana hiç varamamasından dolayı, titanic fotoğraflar arasında yer alamamıştır.