şükela:  tümü | bugün
 • herkesin elma sirkesi başlığı altında sallayıp durduğu faydalar değildir.

  - asıl etkisi nişastanın sindirimini sınırlandırarak yüksek glisemik indeksli gıdalar yediğinizde kan şekerinizin zıplamamasını sağlamasıdır.

  - bu sindirilmemiş nişastalar da bağırsaklardaki yararlı bakteriler için kaliteli besin anlamına geliyor. iyi beslenen yararlı bakteriler de böylelikle sindirim sisteminizi ve dolayısıyla genel bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

  - sindirilmemiş nişasta başka görevlerde kullanıldığı için de bunların kalorisinden kurtuluyor ve az da olsa kilo verebiliyorsunuz..

  daha bir kaç madde vardı makalede, bunlar benim aklımda kalanlar.

  kaynak makale özetleri:
  elma sirkesinin faydaları - türkçe
  elma sirkesinin faydaları - ingilizce
 • cildi canlandırır, ölü deriyi atmaya yardımcı olur.
 • kolestrolü ve tansiyonu düşürücü etkisi vardır. düzenli kullanımda kilo vermeye de yardımcı sanırım.
 • köpeklerin tüy bakımına yardımcı. daha parlak ve canlı çıkmasını sağlar.
  köpeklerin içme suyuna 1 çay kaşığı kadar damlatılırsa iç parazit aşısı etkisi yaratır.
 • saymakla bitmeyecek kadar çok olan faydalardır. sirke mucizevidir. üzüm yerine elmayı seviyorum ben daha hafif geliyor.

  her yıkamadan sonra bir maşarapaya 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyduğunuz suyla saçınızı durularsanız saçınız parlar, yağlanması azalır, saç kremi vs gibi ürünlerin kalıntısında arınır.

  yine aynı şekilde 1 maşrapaya 1 yemek kaşığı sirkeyle özel bölgeyi yıkamak mantar ve kötü kokunun önlenmesinde etkin rol oynar.

  sirkeli suyla yer silmek hem parkeleri ve yüzeyleri parlatır, hem organik ve zehirsiz temizlik sağlar.

  çaydanlıklarda kireç çözücü olarak suyla seyreltip kaynatmanız yeterlidir. ama buharlaşacağı için kötü kokar bilginize.

  meyve sebzeleri sirkeli suda bekleterek ilaç kalıntısı, bakteri gibi zararlı şeylerden arındırabilirsiniz.

  salatalara katarak glisemik indeksi dengeleyegilirsiniz. becerebiliyorsanız suya bir iki damla katıp için hatta. iyi bir kolestrol düşmanıdır.

  bazı inanışlarda da kötü enerji ve nazarı savuşturduğu söylenir bunu tecrübe etmedim bilemeyeğim.
 • haftada iki kere standart suluğa 3 damla damlatılırsa muhabbet kuşlarının hem bağışıklığı güçlenecek hem sindirim sistemi temizlenecek hem de tüyleri parıl parıl olacaktır. gidip pahalı ürünlere de para vermeyin boşu boşuna.
 • ılık suya bal ile birlikte karıştırılıp içilirse karaciğere de faydalıdır.
 • saça ve cilde etkisini gördüğüm faydalardır. haftada iki üç defa duştan sonra sulandırıp saçıma döküyorum sonra duruluyorum. saç diplerimi daha fazla arınmış hissediyorum, saçlarım daha yumuşak ve parlak oluyor. genellikle yaz aylarında, sulandırılmış elma sirkesini buz kalıplarında dondurup sabahları buzu cildimde gezdiriyorum. gözenekleri sıkılaştırıyor ve fondöten kullanmadığım halde kullandığımı sananlar oluyor.
 • sirkeli soguk suya batirilmis bezle atesli hastanin alin sakaklari, ense, gogus, bilekleri ve ayaklarini silin, atesi aninda dusurur. yalniz bebeklere uygulamayin, ciltleri sirke asitine karsi cok duyarlidir. belki yarim litre suya, bir cay kasigi sirke dile deneyebilirsiniz. denerseniz once ellerinden baslayin.