şükela:  tümü | bugün
 • bunun parafin olduğunu, elmaların daha canlı, daha taze kalmaları için üreticiler tarafından kullanıldığı iddia ediliyor ancak bu halk tarafından doğru bilinen bir yanlışmış.

  aslında bu kutikula denilen katman elmanın tamamen kendi özünden oluşan, evrimsel süreçte gelişmiş doğal bi bileşenmiş. elmanın kendini muhafazasını sağlamaktaymış. bilinçsizce tv'lerde haber yapan gazeteci bozuntularının halkı elma yemekte alıkoymalarına bir son verilmesi için bu başlığı açmakta fayda gördüm. tabi benden daha bilgili, gıda mühendisi arkadaşlar daha biliçlendirici entariler ile katkıda bulunurlarsa çok makbule geçer.

  eski elmalarda neden bu mumumsu madde yoktu diyenler için; ya elmanın olgunlaşmasını beklemediniz ya da şimdiye kadar böyle bir farkındalığınız olmadığı için dikkatinizi çekmedi. zira kendi bahçelerinde hiçbir ek ilaç kullanmadan elma üreten insanlar bile bu mumumsu katman ile karşılaştıklarını iddia etmekteler.

  umarım bu katmanı ilaç sanıp eski dostu, sevip saydığı elmalara küsen sevgili elmaseveler yeniden sevdiklerine kavuşurlar.

  hayır, doğada bulunan bunca güzel meyve sebzeyi, mc donalds, starbucks icat edip, paketlemiş olsaydı insanlar çıldırasıya yemek isterlerdi, düşünsene dünyada hiç şeftali yok, mc donalds tatlı diye şeftali üretmiş, dilimlemiş satıyor. afakanlar basardı yemek için ama nasıl olsa var, güzel müzel işte, yesem de olur yemesem de diyoruz. ne bileyim ya, az kıymet bilelim. elma sevelim, portakal sevelim. güzel şeyler bunlar. tadını bile anlamlandıramadığımız kolanın, fanta'nın gördüğü saygınlık kadar ederi yok nazarımızda, çok yazık.

  kimse de gelip anlatmamış bak mesela elmanın üzerindeki katmanın aslında sanıldığı gibi olmadığını. bir mc donalds ürünün üzerinde böyle bir şey olduğu iddia edilseydi, 500 sayfa savunma entarisi dolardı buralar.
 • muma benzetilmesi eylemin yapıldığı diğer ürünlerden gelen serbest cagrisimdir.
  o işin adı da mumlamak, mumlama yapmaktır zaten... ekseriyetle ihraç ürünlerine yapılır, yolculuk boyunca ürünü koruyan bir katman oluştursun ve yabancı alıcıya parlak gorunsun diye... esas itibariyle kabuğu yenmeyen meyvelere yapılır. (portakal, mandalina, muz vs..) bu meyvelerdeki uygulama epey belirgindir.. elmaya falan yapılmaz zaten.. elmaya direkt aerosol formlu ilaç boca edilir *

  konu ile ilgili bir küçük tavsiye...
  mumlanmis ürünleri tuketmeyin. çünkü pazarda/markette gördüğünüz o mumlu ürünler çok büyük ihtimalle, ihraç edildiği ülke tarafından, hormon, kalite vs gibi durumlardan kabul edilmeyip, ihracattan dönmüş ürünlerdir, ve kampanya vs yapılarak, bizlere yedirilmek istenmektedir

  fenerbahece, seracılıkta bir dünya markası olan antalya'dan bildirdi.