şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: apple pie)
  • (bkz: tarte tatin)
  • malzemeler :

3-4 bardak un
    1 çorba kaşığı yoğurt
    limon suyu
    2-3 elma
    1 paket becel 250 gr
    2 çorba kaşığı tereyağı
    2-3 su bardağı şeker
    1 su bardağı süt
    1 paket kabartma tozu 10gr
    tarçın

yapılışı:
    önce elmalı tartımızı elmalı tart yapan elma marmeladımızı hazırlayalım. 2-3 tane elmayı kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkartıp küçük bir tencereye rendeliyoruz.(rendeyi yıkayıp kurumaya bırakırın). 1-2 bardak şekeri , bir çorba kaşığı limonu ve biraz da tarçın ekleyip rengi değişene kadar pişiriyoruz. altını kapatıyoruz, soğurken biz de hamuru hazırlayalım. (şimdi fırınınızı yaksanız iyi olur) 3 bardak unu, 1 kaşık yoğurdu, kabartma tozu ve 1 paket margarini bir kaba koyuyoruz ve bir güzel mıncıklamaya başlıyoruz. biraz tuhaf geliyor ilk başta ama sonra o kadar güzel bir hamur oluyor ki, mıncıklamaya mıncıklaya bi hal oluyorsunuz. hamurumuzdan bir avuç alıp sertleşmesi için buzdolabına koyuyoruz. sonra hamurumuzu kek kalıbımıza 1 parmak kadar olacak şekilde yayıyoruz ve kenarlarını kıvırıyorsunuz. kalıba yağ sürmenize gerek yok. (alttaki hamurun pişip pişmediğini kontrol edebilmeniz için cam kap kullanmanız iyi olur.) hamur dinlenirken minik bir teflon tavaya 3 çorba kaşığı un koyuyorsunuz, yüksek ateşte kavurmaya başlıyorsunuz. devamlı karıştırmanız gerekiyor. rengi kahverengiye dönmeye başlayınca 2-3 çorba kaşığı tereyağını atıyorsunuz. o bir güzel cosluyor. tereyağı eriyince 1 bardak sütü ve hemen arkasından 1 bardak şekeri ve bir çorba kaşığı limon suyunu ekliyorsunuz. tadına bakın, isterseniz biraz daha şeker koyabilirsiniz. bu yaptığımız un helvası oldu. tartımızın üzerine bunu yayıyoruz. hemen ardından elma marmeladımızı eşit biçimde yayıyoruz. ve en son olarak buzdolabına koyduğumuz hamuru alıp kurumuş olan rendemiz ile tartımızın üzerine rendeliyoruz. minik minik kurtçuklar oluyor, çok şeker görünüyor. eğer rendenizi elmalı bıraktıysanız, bu hamuru rendelemekten vazgeçmenizi öneriyorum. o zamanda amerikan pastası filminde olduğu gibi çaprazlar yapabilirsiniz. ta taa… şimdide bu güzel tartımızı sıcacık fırına koyuyoruz. yaklaşık yarım saat kadar fırında kalmalı. belki daha fazla. ona siz karar verirsiniz. fırından çıkardığınız zaman üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. yemek için tamamen soğumasını beklemeniz iyi olur. sonra bu leziz tarta hücum edebilirsiniz. kapaklı bir kaba koyarsanız oda ısısında 2-3 gün ilk günkü tazeliğini korur. belki daha fazla ne kadar taze kaldığını ben de tam bilemiyorum çünkü ben de yeni yaptım. afiyet olsun !
  • bir dilim asla yetmez türünde bir lezzettir. günün her saati tüketilesi bir tatlı çeşidi.
  • dünyanın en güzel tatlılarından bir tanesidir elmalı turta. onu örten hamurun kenarları dantelaymış gibi kıvrılıp şekillendirilmiş, göbeği delinmiş ve piştikten sonra cam kenarında soğutulmaya bırakılmışsa çoğu çocuk filminin ve çocuk kitabının haklı hırsızlıklara kurban giden yiyeceğidir. kokusu baştan çıkarır, evet, seni istiyorum, pudra şekeri dökülür biraz, hah tamam, işte orası, belki biraz vanilyalı dondurmayla servis yapılır, ahhh offf, durma, sonra tabak gelir, amanın aman, ahhh elmalı turta! (bkz: orgazmik yiyecekler)
  • mekdomalts adlı hızlı yemek* veren tükkan vakti zamanında şöyle bir reklamla ortamlara girmişti:
    "apple pie: hem de elmalı"
    sattıkları iğrenç kızartılmış ürüne bir de iğrenç slogan bularak ürünün satılmaması için gerekli ortamı hazırlayan pazarlama departmanına burdan mor inek hediye ediyorum.
    (bkz: salak yerine konulmak)
  • dünyanın neresinde yenirse yensin insanın kendini evde hissetmesini sağlayan güzel tatlı, elma ve tarçının aşkına ev sahipliği yapar çünkü.
  • tommiks in suzisi de yapardı bunu.
  • hünerli eller tarafından yapıldığı sürece her daim bağımlılık yaratan tatlı.
  • evde yalnızken yapılmaması gereken tatlı bişiy..

ne yazık ki tarçının tahrikkar kokusuna kanmamak mümkün değil.. hele de elma ve cevizle birleşince.. son parçayı "amaann kalmasın bu da şimdi" diye mideye indirdim.. tabii önceki dilimleride benim yediğim düşünülünce..

allahım ben nasıl bi günah işledim böyle..