şükela:  tümü | bugün
2237 entry daha
  • kendisi afrikalı bir beyaz zencidir.
  • kendi uzay şirketi olup hala uzaya çıkmamış olmamasını anlayamıyorum. şahsen kendisinin yerinde olsam çoktan en az 10 kere uzaya gidip gelmiştim, sonunda uzay mekiği benim, roket benim. hatta yörüngeye oturduktan sonra direksiyonu falan kimselere bırakmazdım.

bu şekilde yeterince kişisel tatminimi yaşadıktan sonra dünyaca meşhur celebrity hatunlara "bu akşam yemeğini iss'de yemeğe ne dersin tatlım" şeklinde küçük şımartmalar veya "bugün canın sıkkın gözüküyo, senle şöyle bi kaç tur dünyanın etrafında dolaşalım, açılırsın belki" gibi garantili tavlama yöntemleri uygulardım.

aklına mı gelmiyo, uzaydan mı korkuyo, yoksa hatunlara mı doymuş(umarım böyle değildir) anlamadım valla..
  • altı üstü uluslararası uzay üssüne mekikle lokma tatlısı yollayan tatlıcı bir abimizdir.

vasıfsızdır.

değil dünyada unique bir girişimci olmasını, esasen istanbul'un her mahalle arasında gördüğümüz tatlıcılarından biridir.

öyle tabi. sermayeyi rus ya da amerikan devlet uzay araştırma kurumları gibi uzay araştırmalarına yatırmakta ne var. johannesburg, san francisce veya istanbulun her semtinde bir yerel girişimci muhakkak böyle girişimlerde bulunur. sizin sokakta yok mu fezaya füze atan bir mahalle bakkalı. bizim angaradaki mahalle bakkalı tee 80lerde bile her bayram teknolojik füze üretimleri ile girişimcilik hikayeleri yazardı. benim tercihim kızkaçırandan yanaydı ama olsun.

kısacası yeni nesil ödeme sisteminden kazandığı kuruşlarına, artis artis pr yaparak yandaş sermaye de dahil ederek ilk kez elektrikli otomobili piyasa aracı olarak tartışmaya açmak, sıradan insanların, sadece nasa gibi kurumların yaptığı uzay çalışmalarına dahil olması yüzyıllardır sıkça görülen şeylerdi.

bildiğin tatlıcı kafası zaten. tatlıcı olm. abartmayın.

(bkz: çok popüler olan birini itin götüne sokmak için bokunu çıkarmak)
  • çağımızın cornelius vanderbilti.
  • uydurma bilgi 1: "kısacası yeni nesil ödeme sisteminden kazandığı kuruşlarına, artis artis pr yaparak yandaş sermaye de dahil ederek ilk kez elektrikli otomobili piyasa aracı olarak tartışmaya açmak"

yukarıdaki ifade baştan sona uydurma bir bilgidir.

işin doğrusu 1: tesla otomobilleri piyasa aracı olarak tartışmaya açan kişi, şirketin kurucusu, ilk tesla aracının baş mühendisi/yaratıcısı ve 2007 yılına kadar şirketin ceo'su martin eberhard'dır. elon musk 2005-2008 yılları arasında, medya martin eberhard'a haklı olarak ilgi gösteriyor diye kıskançlık krizine girmiş, önce şirkete kıskançlık dolu mailler yollamış, sonrasında medya martin eberhard ile ilgilenmeye devam edince binbir hile hurdayda şirketin kurucusu, ceo'su ve gerçek vizyoner'i olan martin eberhard'ı şirketten attırmıştır. 2019 yılında hala tweetlerle martin eberhard'a sataşmaya çalışmakta, sonrasında da bu tweetleri yutup silmektedir.

elon musk'ın tesla vizyonu ile uzaktan yakından sağdan soldan hiçbir alakası yoktur. tesla adına yaptığı iki tane faydalı iş vardır. birincisi lotus tasarımı yerine yeni bir tasarımı önermek, ikincisi otomobilin dış tasarımını yapmaktır. 2009'dan itibaren de tamamen martin eberhard'ın emeklerini, hayallerini, vizyonunu sanki kendi hayalleriymiş gibi millete satmaktadır.

işin doğrusu 2 : elektrikli otomobilleri piyasa aracı olarak tartışmaya açan kişi elon musk olmadığı gibi, bunu ilk yapan kişi martin eberhard da değildir. elektrikli otomobiller 1890 ile 1915 yıllarında piyasa otomobilleri olarak yer etmiş, amerika'da piyasanın %40'ına hakim olmuş (%40 elektrik, %45 fosil, %15 buhar tahrikli); gerek taksi şirketlerince, gerek gündelik olarak kullanılmıştır. bu döneme elektrikli otomobillerin altın çağı denilir. oranlandığında ise tarihte elektrikli otomobil'in gündelik kullanım oranının daha fazla olduğu bir zaman olmamıştır. yani sizin bildiğinizin aksine elektrikli otomobiller geçmişte piyasada daha çok yer ettiği ve sırdan insanların kullandığı bir ulaşım aracı olduğu bir dönem yaşanmış. (burada çok fazla ayrıntı var, tam da böyle değil; örneğin altın çağ tarih aralıklarını farklı belirleyenler var)

uydurma bilgi 2: "sıradan insanların, sadece nasa gibi kurumların yaptığı uzay çalışmalarına dahil olması yüzyıllardır sıkça görülen şeylerdi"

işin doğrusu 2 : sıradan insanların kurduğu özel şirketlerin nasa gibi kurumların projelerine dahil olması nasa kurulduğundan beri var olan, ve sürekli olan bir şeydir. nasa hemen tüm projelerinin büyük bölümü özel şirketler tarafından yapılır. örneğin 2. decadal survey olarak bilinen ve hubble uzay teleskopu projesinin doğduğu 1972 raporunun gerçekleşmesini sağlayan büyük oranda özel şirketlerdir. hubble uzay teleskobunda 90'dan fazla özel şirketle çalışılmış ve neredeyse hemen hemen tüm parçaları bu şirketler tarafından üretilmiştir. örneğin hubble'ın ünlü bozuk aynasını perkin elmer, içine yerleştirileceği uzay gemisini ise lockheed yapmıştır.

örneğin 7. decadal survey (nasa'nın 10 yıllık eylem olanları) olan astro2020 kapsamındaki 4 büyük uzay teleskopu projelerinin (habex, luvior, lynx, origins) white paperlarına bakarsanız oluşturulan çalışma grupları içerisinde bolcana özel şirketlerin yetkililerini, yöneticilerini görebilirsiniz.

işin aslı nasa'nın özel şirketleri dahil etmediği tek bir projesi dahi yoktur. nasa tüm projelerini özel şirketlerle birlikte tasarlar ve gerçekleştirir.

elon musk, kendisine yamadığı veya yamanan projelerin hiçbirisinin ne mucidi, ne vizyoneri, ne de fikir babasıdır.

(bkz: emek ve övgü hırsızlığı)

şimdi gelelim asıl soruya: bu şirketlere parasal yatırım yapması onu değerli kılar mı?

cevabını bilmiyorum ama bu konuda şunu söyleyebilirim. daha önce bunu yapmış 100 kişi yazsam kaç tanesinin adını bileceksin, kaç tanesini böyle övdün? kaç tanesine yapmadığı şeyleri yapmış gibi anlattın?

son 30 yılın bence en büyük devrimlerinden biri lityum iyon pillerdir. günümüzde dijital mobilite devrimini ve 2. elektrikli otomobil devrimini yapan icat lityum iyon piller ve internettir. kaçınız bunların yatırımcılarını övdünüz? acaba kaçınız bunu icat eden ekip yerine, bunu icat eden şirketlerin ceolarını veya yatırımcılarını övdünüz? ne zamandan beri girişimci övüyoruz gençler? ne zamandan beri tüm krediler girişimcilere gidiyor? madem tüm övgü girişimcilere, edison'un suçu neydi de tesla'dan dolayı sürekli gömüyorsunuz? edison'un tesla'ya yaptığının aynısını musk eberhard'a yapmış işte.

popüler bilim ve popüler medyanın bu kadar kölesi olmayın. elon musk'ın bildiğiniz projelerinde (paypal'ı hala araştırıyorum) ne kayda değer bir icadı, ne fikir babalığı, ne vizyonu var.

sürekli ortaya belirli belirsiz övgüler atıp bilgi kirliliği yaratmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz.

"elon musk tesla ile fosil yakıt lobisine ayarı verdi" yazdığınızda cehaletinize mi yanalım, yoksa ağzınızın ortasına kürekle bir tane indirelim mi, emin olamıyoruz.

hangi birini anlatalım size? hangi yalanını anlatalım?

tesla mı, spacex mi, hyperloop mu, patentleri açtım yalanını mı, autopilot yalanlarını mı? sonra abartan biz oluyoruz.

aha size musk'ın alenen, açık açık attığı yalanların sadece bir tanesine örnek:

bu da elon musk'ın özeti: link
  • welcome to the ekşi forum.

(bkz: #108245759)

madem öyle, biz de forum tadında başlayalım. tam sevdiğimiz gibi..

sondan ilerleyelim bakalım:

--- spoiler ---
    cevabını bilmiyorum ama bu konuda şunu söyleyebilirim. daha önce bunu yapmış 100 kişi yazsam kaç tanesinin adını bileceksin, kaç tanesini böyle övdün?
    --- spoiler ---

öncelikle say bakalım ciğerim. bana sermayesini uzay araştırmalarına harcamış benzeri 100 tane isim say "lütfen" :) öyle, senin gibi hesap sormaya da kalkmıyorum. google'dan kopya çekebilirsin. elon musk ile eş değer 100 girişimci saymanı bekliyorum. 100 değil 10'a kadar saymayı başar evvela. sonra beni imtihan etme cüret ve selahiyetine kavuşabil.

--- spoiler ---
    örneğin 7. decadal survey (nasa'nın 10 yıllık eylem olanları) olan astro2020 kapsamındaki 4 büyük uzay teleskopu projelerinin (habex, luvior, lynx, origins) white paperlarına bakarsanız oluşturulan çalışma grupları içerisinde bolcana özel şirketlerin yetkililerini, yöneticilerini görebilirsiniz.

işin aslı nasa'nın özel şirketlerle ortak olarak yapmadığı tek bir projesi dahi yoktur.
    bla
    bla
    ve bla
    --- spoiler ---

iddialı cümleler kuran birinin evvela konuştuğu konuya hakim olması şart. arkadaşımız belli ki abd denen ülkeyi sovyetler birliği felan gibi bir yer sanıyor ve kapitalizm başlığına henüz gelmemiş. abd ordusunda bile taş üstüne taş koyan çoğu girişimin özel teşebbüs eliyle gerçekleştiğinden ve abd'nin yeryüzünde bunun mümessili olduğundan bihaber çıkışlar yapmış. fakat ayrıca bir husus daha var. bu projeleri devlet kurumları organize eder. özel sektöre havale ettirip yaptırır. elon musk'ın spacex'ini de, nasa'nın projelerinde yer alan bir taşeron firma gibi algılıyor belli ki. abd kamu kurumlarının projelerinde yer almak başka bir şey. ulusal havacılık ve uzay dairesi (nasa) ve uluslararası uzay istasyonlarına personel servisi yapmak (crew dragon) başka bir şey. 100 adam sayıyorsun ama nasa tarihinde bunu yapan başka 1 adam veya şirket adı verebilir misin?

--- spoiler ---
    elektrikli otomobilleri piyasa aracı olarak tartışmaya açan kişi elon musk olmadığı gibi, bunu ilk yapan kişi martin eberhard da değildir.
    --- spoiler ---

arkadaşımız martin eberhard ile tanışmış, çokiyi. fakat elon musk'ın girişimcilik başarısını takdir etmemiz durumunda martin'in emeklerini silmemiz gerektiği gibi magazinel bir malumatfüruşluğa düçar olmuş. halbuki bu abimizin zeki beyni ve hayal gücünün elon'ın maddi desteği ve entelektüel emeği ile bu noktaya gelebildiğini göremiyor. bu abimiz ne zaman şirketten ayrıldı? 2007 civarı. tesla motors ne zaman kuruldu? 2003. şu an tarih ne? 2020. yani 17 yıllık bir şirketin ilk 4 yılında büyük emek veren bir beyinden bahsediyoruz. bir şirketin kuruluşunda yer almak önemli ama bu durum martin'i ilahlaştıracak bir durum değil zira tesla'nın her şeyi o olsaydı, tesla şirketi sonraki 13 yıla çoktan tarih olması gerekirdi. tesla'ya çok şey katan ve elektrikli araç geliştirme konusunda çok değerli olan bir mühendisten bahsediyoruz. musk'la da sonradan davalık olmuş birisinden bahsediyoruz. lakin tahminimce martin'in musk'a nefreti, bu arkadaşın nefreti kadar derin değildir. adam tesla kurulurken büyük katkı sundu, önemli mesafeleri tesla onunla aldı lakin bunlar bir girişimciyi ilahlaştırmak için yeterli doneler değildir.

ayrıca ben sandığının aksine elon yoldaşı olağanüstü yüce bir şahsiyet olarak da görmüyorum ki. elon başarılı bir girişimci, iyi bir şarlatan. iyi bir mühendis ve hayal gücüne sahip. ama en az steve jobs reis kadar başarılı bir şarlatan. edison dede kadar iyi bir şarlatan.

işte ıskaladığınız kısım da bu. (elon'ın pr ve pazarlama manyağı olmasının büyük bir kusur ya da suç olduğunu sananların kaçırdığı husus) bill gates olmak, steve jobs olmak tüm akıllardan daha zeki olmayı gerektirmiyor. kendi beyninin amaçları için, en zeki beyinleri, yer yüzünün en kalifiye mühendislerini kullanma becerisini gerektiriyor. bill 1489 iq puanına sahip olsun. lakin onu öne çıkaran, zeki ama kendi hayali olmayan beyinleri kendi hayali için kullanabilme başarısında idi. edison da işte sizin romantik bakışınızın aksine tesla'yı kendi şirketinde çalıştırabilecek kadar girişimcilik istidadına sahip olduğu için general elektriği kurabildi, yönetebildi. iyi insan olmak, sevilesi olmak vs ayrı konu. steve jobs'ın tonla ahlaki eksikliği olabilir. bill gates'in, edison'un. ama bu adamlar dünyada uygulanabilir ve kolay yaygınlaşmış teknolojileri cihanşümul hale getirenler oldular. tesla amcamızı ne kadar seversek sevelim, onun gibi zeki beyinlerle insanlık birkaç yüzyıl daha geri kalırdı. mevzu sadece mucit olmaya bakmıyor yani. bunu cihanşumül hale getirebilecek girişimci zekaya da sahip olmak gerekiyor. sadece yeni icatlar geliştirebilmek değil, bunu uygulanabilir hale sokmak gerekiyor. aksi halde mazinin küflü defterlerinde nice zekalar katkılarını bize yansıtamadan toprak olup gittiler.

iyi bir mucit olmak ayrı bir değerdir.
    iyi bir iş insanı, girişimci olmak ayrı değerdir.
    iyi bir teknisyen olmak, siyasetçi olmak vs vs ayrı değerlerdir.

bunları ayırt ederseniz sapla samanı karıştırmaktan da kurtulursunuz.

--- spoiler ---

üsturup editi

--- spoiler ---
  • (#108245759) "elon musk, kendisine yamadığı veya yamanan projelerin hiçbirisinin ne mucidi, ne vizyoneri, ne de fikir babasıdır."

yahu şu adamı kötüleyeceğim diye saçmalamayın. pek çok projesinin fikir babasıdır, örneğin mars projeleri + girişimcidir. girişimci diye bir şey var bilir misin? geçmişte mucitler onlar olmadan icatlarını sadece karılarına gösterirlerdi. emek hırsızı yazmış bir de yahu siz ciddi misiniz? apple şirketine ait tüm projeleri jobs'ın mı sanıyordunuz? microsoft'a ait herşeyi bill gates mi yaptı?
    (#108224030) elon asla uzaya çıkamayacak, bunu söyledi, sebebi sağlık testlerini geçemeyecek olması. zaten hali hazırda dünyanın yüzde yetmişe yakını geçemez o testleri.
  • sikik
  • neyse her zamanki gibi saldırılar artmaya başladı. çözümü çok basit:

`çözüm:`

buyrun gelin canlı yayında tartışalım, hatta bir kaç tane de uzman çağıralım. kim ne kadar araştırmış, kim ne kadar sallıyor, kimin bakış açısı çarpık, kim totosundan üretiyor ortaya çıksın :) alenen totonuzdan uydurduğunuz bilgilerin uydurma olduğu ortaya çıkınca ne yazacağınızı şaşırdınız :) lockheed'e taşeron firma diyorsunuz :)

ben yaklaşık son 2 yılımda nasanın projelerini nasıl geliştirdiğiyle ilgilendim, hatta bu konuda bir çok uzmanla sohbet ettim, kendimce röportaj yaptım. madem nasa'nın projelerini nasıl geliştirdiğini biliyorsunuz ve benim bilmediğimi iddia ediyorsunuz, gelin canlı yayında beraber tartışalım :)

ben toplam 7 decadal survey'i ayrıntılı olarak inceledim ve her birini birçok teknik ayrıntısına kadar biliyorum, bu 10 yıllık eylem planlarında gerçekleşen projeleri, bu projelerin işleyiş süresini, işleyiş şeklini ayrıntısıyla biliyorum. senin 15 yıl sonra adını duyacağın uzay teleskobu projelerinin raporları daha komisyondan geçmeden bu projeleri okuyup, değerlendirip bu projelerin komisyonlarının içindeki insanlarla söyleşi yapıyorum. hatta bu bahsettiğim özel şirketlerde director for new business and innovative solutions görevinde olup (ball aerospace) beni twitter'dan takip eden astrofizikçi de var. onlara da danışalım. soralım bakalım taşeron firmalar mıymış yoksa projenin içindelermiymiş? nasa'nın gelecek uzay teleskopları ile ilgili ilk türkçe içeriği hazırlayan da benim. buna bilimsel yayınlar da dahil.

korkak olmayın, mertçe yazdığınızın arkasında olun. ben bugüne kadar yazdığım her şeyin arkasındayım ve bunları uzmanlarla, bilimsel makalelerle desteklemeye hazırım. buyrun canlı yayında konuşalım. medeni olalım beraber tartışalım. uzmanı da siz çağırın. isterseniz ben de çağırayım. bakalım gerçekten kim ne diyor, kim ne biliyor?

tamamen sallama tespitler yapıp bunların uydurma olduğu ortaya çıkınca şaşırmayın :) yukarıda yazdığım bilgilerin de hepsi tamamen bilimsel yayınlardan alınmadır. ben girişimcinin değerini konuşmuyorum, emek hırsızlığından ve uydurma tespitlerinizden bahsediyorum. başka bir adamın emeğini elon musk'a aktarmak emek hırsızlığıdır. siz de tam da bunu yapıyorsunuz.

yüzyıl önce gerçekleşmiş bir olayı elon musk'ın yaptığını söyleyebiliyorsunuz. musk doğmadan, musk'ın babası doğmadan, musk'ın dedesi bile doğmadan önce piyasada yer etmiş bir şeyi pişkin pişkin musk yapmış gibi anlatabiliyorsun. sonra suçlusu biz oluyoruz veya çok bilmiş biz oluyoruz.

gelin sizin seçtiğiniz herhangi bir nasa projesinde özel şirketlerin rolü ve etkisi nedir? taşeron mudur, projeye katılımcı mıdır? ne kadar projede payı vardır ? uzmanlar eşliğinde beraber değerlendirelim :)

gelin 1991 yılında bir fikir olarak başlayan tesla.motors'un tarihini beraber keşfedelim. bakalım kimin ne kadar rolü varmış.

- önce bilmişlik taslıyorsunuz
    - sonra biz, sizin bolcana dezenformasyon içeren tespitlerinizin doğrusunu yazdığımızda bizi çok bilmişlikle suçluyorsunuz.
    - sonra biz canlı yayına çağırıyoruz, bizim ne kadar cahil olduğumuzu canlı yayında gösterin istiyoruz, bizi rezil edin istiyoruz.
    uzman çağıralım, uzmanlara danışalım diyoruz.
    - sonrası yok.

en baştaki fikrin şuydu: elon musk'ı gömenler de işi abartıyor. ben elon musk'ın sürüyle yalanına şahit olmuş bir adamım. acaba neyi abarttım, bilmek istiyorum.

tesla'daki yaptıklarını gömerken mi abarttım?
    starlink'teki yalanlarını mı abarttım?
    hyperloop'u mu abarttım?
    tesla patentlerin hepsini kullanıma açtım yalanını mı abarttım?
    autopilot'ta tonla sorun ve etik konular varken sanki ortada hiç problem yokmuş gibi davranmasını mı abarttım? yasaların gereksiz hale geldiğini savunmasını mı abarttım?
    bol keseden sallamasını mı abarttım? lise çağında bir çocuğun bile değerleri/verileri ve maliyetleri bu kadar abartmayacağı hyperloop makalesini mi abarttım? sonra bu hyperloop için twitter'da dahi mühendis dilenmesini mi abarttım?
    medya eberhard'a ilgi gösteriyor diye, martin eberhard'ı kıskanmasını mı abarttım?
    kendisine ait olmayan projeleri kendisininmiş gibi pazarlamasını mı abarttım? (hala fikir babası yazan var)
    fabrikalarında çalışan işçilere yaptığı haksızlıkları mı abarttım? bunun için yediği soruşturmaları mı abarttım?
    borsa manipulasyonunu mu abarttım?
    sırf yeterince ilgi çekemedi diye çocukları kurtarmada yardımcı olan uzman dalgıca hakaret etmesini mi abarttım?
    çevre savaşçısı elon musk'ın termik santrallerle yaptığı anlaşmaları mı abarttım?
    tesla'nın 17 yılda doğru düzgün kayda değer bir çevre ve yeşil enerji raporu hazırlamamasını mı abarttım?
    ilgi manyaklığını mı abarttım, yoksa şirketindeki benmerkezci baskıcı tavrını mı abartttım?
    mars projeleriyle ilgili dezenformasyonlarını mı abarttım?
    pr'ın bokunu çıkarmasını mı abarttım?

yani neyle suçlanıyoruz? neyi abarttık? söyleyin biz de bilelim. birleşik krallığın en prestijli yayın organlarından biri olan the guardian, elon musk ile taşşak geçerken sorun yok, biz burada hunharca övgülerin arasında adamı iki eleştiriyoruz diye bize etmediğiniz laf kalmıyor.

aklımdaki tek soru şu: bu nasıl tony stark? bu adamın neresi tony stark?

sürekli bir şeyleri elon musk'a yamayıp biz doğrusunu gösterince de bize uyuz oluyorsunuz.
  • kimsenin sikine takmadığı uzun uzun entryler giren yazarlara dert olmuş afrika doğumlu girişimci.
51 entry daha