şükela:  tümü | bugün
  • tesla ve spacex kurucusu elon musk tarafından türkiye saati ile gece 01:00 itibarıyla tüm dünyaya resmen tanıtılmış dünyanın ilk beyin implantıdır. çip demiyorum çünkü kendisi çipten ziyade implant olarak tanımlıyor.

elon musk tarafından kurulmuş nöroteknoloji şirketi neuralink tarafından geliştirilen, yıllardır bilinen ve beklenen beyin implantı insan beynini doğrudan bilgisayarlara bağlayabilen dünyanın ilk ticari cihazıdır.

bir madeni para büyüklüğünde olan ve kulak arkasına yerleştirilecek cihaz insan beyniyle, insan saçının dörtte biri kalınlığında 4 adet nanotech kablo ile bağlanacak. domuzlardaki ilk denemeler başarılı.

birçok özelliği de var. klavyesiz düşünceyle yazabilmekten, depresyon, demans, görme engeli, omurga hasarı tedavisine kadar birçok alanda insanlığın bugüne kadarki en önemli buluşlarından birisi olarak kabul ediliyor.

yapan kişi de, insanlar geri geri araba bile yanaştıramazken, falcon 9 roketini okyanusa dik indiren adam olunca söylediklerine “hadi ordan” denmiyor.

bizdeki pandemi döneminde bankamatik üzerinde ayasofya’ya karşı namaza duran ortaçağ zihniyetiyle, adamlardaki ufuk, ilime, bilime verdikleri değer kıyaslanınca insan oturduğu yerden utanıyor. dahası tüm dünyanın kilitlendiği bir ortamda sözlükte bile konusu geçmemiş. ya da ben bulamadım, göremedim. inşallah öyledir.

ntv haberi

elon musk neuralink tanıtımı

falcon-9’un okyanusa inişi

edit: link düzenlemesi

2. edit: 2 saat içinde gelen onlarca ve tamamına yakını küfürlü mesajlardan anladım ki zat-ı muhterem cumhur reisimiz boş adam değil. zira elon musk’ı türkiye’ye boşuna çağırmadı. dünya üzerinde bu beyin implantına en çok ihtiyacı olan insanların bu ülkede yaşadığının farkında adam.

bu kadar çok koyunu dağınık ve başıboş halde yönetmek kolay olmasa gerek gerçekten.
    o da kendince önlem arıyor.

3. edit: bazı arkadaşlar kulak arkası versiyonunun daha eski açıklamalarda olduğunu ve tanıtılan versiyonun kafatasına üstten takılacağı konusuna değinmişler. evet çok doğru yeni versiyon o şekilde onu düzeltmiş olalım. ancak günün birinde bu implantı tedavi ya da başka maksatlarla biz kullanacak olursak bizdeki kalan tek takılacak boş yer orası!
  • bizim toplumun ilgisini çok çekmeyen durum. çünkü insanlar beynini yeterince kullanmıyor bu ülkede.
  • daha ilerisi artık ileri değil şimdi.
  • (bkz: neuralink)
  • nöro ve ortopedi cerrahisinde kullanılan bir yöntem zaten bu. ben mi yanlış biliyorum acaba?
    komplo teorisyenleri gelmeden de şahsi kanaatimi yazayım. kitleleri kontol etmek amaçlanıyorsa senin bitli kafana muhtemelen binlerce dolarlık teknolojiyi yerleştirmezler. sanki özgür fikirleri olan insanlarız, en akıllılarımız bile hiç manipüle edilmiyor da "bizi yöneteceekleer." cahil masumiyeti.

edit: elon mask'ın abartan ve çoğunlukla başkalarının başarısının üzerine konan bir liberal olduğunu bilenler ve bilmeyenler için linklerde bahsedilen teknolojinin temelini, araştırmacılarını ve varabileceği noktayı kısa ve öz bir şekilde anlatan makaleyi de amme hizmeti olarak ekliyorum.

edit2: "kitleleri kontol etmek amaçlanıyorsa senin bitli kafana muhtemelen binlerce dolarlık teknolojiyi yerleştirmezler." cümlesinde cia tarafından dinlendiğini düşünen, "bütün dünya bize düşman." cılar kast edilmiştir. binlerce bilim insanın işi gücü yok türkiye'de yaşaya bir adamın zihnini kontrol etmeye çalışacaklar(!) onlarca yıllık deneyler, argeler falan hep sabah kalkıp işine/okuluna giden muhittin topalak için. keşke ben de kendimi bu kadar önemli görebilseydim. önce bu teknolojide harcana emeğe ve paraya değer miyim, diye düşünün.
    "bana ne yaaa açmam benynimi." * aç ya bi bakalım lütfen. içinde portakallı kek mi var ne var bi bakalım.
  • artık bilimin bulabileceği bir şey kalmadı, bilim, bu noktada tıkandı. bulabileceğimiz her şeyi bulduk ve bize artık gerek yok.
    charles duell - amerikan patent bürosu başkanı ,1899
  • yeni çağ > yakın çağ > elon çağı
  • ınsanlara 2020 de kicini yikamasi gerektigini ogretememisken, beyin implanti nasil olur ne istir? bunu ogretelim.
  • milyonlarca norolojik sorunu olan insanlar icin umut isigi bir devrim.
    umarim cok daha ileri gotururler
  • kulak arkasına yerleştirildiği için türkiye'de tutmaz dediğim çip. tutmaz derken oraya sabitleyemezsin yani.
94 entry daha