• haberi acamadim (bilmiyorum neden acilmadi), ancak eger haberi veris sekilleri basliktaki gibiyse, habercilikte sicisa yeni bir boyut getirmisler demektir.

birincisi ceo'luktan istifa etmedi. ceo'luk gorevine devam ediyor.
    ikincisi yonetim kurulu baskanligindan da istifa ederek ayrilmadi. amerikan sec (securities and exchange commission, bizdeki spk (sermaye piyasası kurulu) gibi bir sey ama tabi bunlar biraz daha guclu bir kurum) elon musk'in "funding secured" diyerek hisse basina 420 dolardan tesla'yi borsadan cekecegini twitter'dan duyurmasinin ardindan, bunu desteksiz sallamasyon ohom yani manipulasyon olarak nitelendirdi ve elon musk'a 20 milyon dolar + 3 sene yonetim kurulu baskanligindan men cezasi verdi. (ya da 2 sene, tam aklimda degil.)

bunun icin de 1 ay sure verdi, saniyorum sure 13 kasim'da doluyordu, olay bundan ibaret.
    ek: haber simdi acildi "ceo'luktan istifa etti" diyor haberde cidden, bunu yazanlar bir de gazeteciyim diye para kazaniyor, inanilmaz. mevzunun asli yukarida yazdigim sekilde, haber sacma sapan vermis konuyu.
  • tesla'nın kurucusunun değil, ceo ve ağırlıklı hisse sahibinin istifasıdır.

tesla motors'un kurucuları martin eberhard ve marc tarpenning'dir.(2003) musk tesla motors'u 2008 yılında almıştır.

edit: ceo görevinden istifa etmiştir, hala şirketin büyük hissedarıdır.

edit 2: pek böyle de olmayabilir. şöyle de bir şey var: (bkz: #83124711)

edit 3: yerine robyn denholm gelecek gibi görünüyor.

edit 4: poturgilinpotur'a teşekkürler. ceo olarak devam ediyor ama yönetim kurulu başkanlığını bırakmış.(ikisini birden yapıyordu) yönetim kurulu başkanı değişiyor.
  • çeşitli kalitesiz komiklikler ve şakaları bir kenara bırakırsak, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir radyo programında ot içip tesla hisselerini 420 dolardan geri alacağını söylemişti. amerikanya'nın sepeka'sı bu hareket karşısında elon musk'a süper çekmiş ve tesla'dan ayrılmasını buyurmuştu. ona mahsuben.
    (bkz: ona mahsuben)

sonrasında elon musk, borsa manipülasyonu öyle olmaz diyerek twitter'da tesla'dan 20 milyon dolarlık hisse alacağını açıklamış ve otoriteye pandik atmıştı. tabi bağımsız bir yatırımcı olaraktan bu yaptığı suç değil.
  • daha cok istifa ettirilmesi olayi.

gectigimiz aylarda elon reyiz bos bogazlik edip satarim he tesla'yi araplara, borsayi kapatirim, hisseleri gozunuze sokarim falan demisti. sonradan alicinin sudi'ler oldugu ortaya cikmis, hafiften tepki toplamisti.

sonrasinda, saka len saka (it's a prank bro) diyip olaydan vazgecti.
    eger bu surec devam etseydi, tesla nallari dikmisti cunku bir ay sonra gazetecinin oldurulme olayi patlak verdi ve tesla'nin potansiyel musteri kitlesi olaya sert tepki gosterdi.

neyse, elon reyizin sakasini amerikan denetleme kurumlari pek sevmedi. bir ceza vermek gerekiyordu. ceza cok basit olamazdi cunku o zaman regulatorun agirligi sarsilirdi. dedilerki elon hem ceo hem baskan olmasin, birinden istifa etsin; yerinde de putin'in baskanlik seciminde oldugu gibi ilimli biri atansin cok ortaliklarda gorunmesin. aradan birkac sene gecince de baskanligi iade etsin.

ha bir de 3-5 milyon dolar ceza kestiler sirkete, elon reyiz de ben ekstradan para odeyip sirket hissesi alacam dedi. boylece cezanin borsaya yansimasi onlendi.

sonuc: hasar kontrolu uygulandi, elon reyize atar yapmama egitimi verildi. onumuzdeki seneye hatirlayan kalmaz.
  • attığı tweetlerden dolayı tesla'nın daha ağır ceza almaması için uzlaşarak istifa etmesidir. 20 milyon dolar ceza almışlar, istifa etmese daha ağır olabilirmiş.
  • yalan haberdir. şu anda apple ceo'su kim, apple yönetim kurulu başkanı kim? hangisini biliyorsunuz. ceo olan tim cook'u sanırım di mi? elon musk tesla ceo'su olarak devam ediyor.

"he remains ceo of the company he founded." https://www.cnn.com/…byn-denholm-telstra/index.html
  • oğlum emin misiniz lan iyi bakın belki tesla elon musk'tan istifa etmiştir. böylesi daha mantıklı olurdu.
  • nedense bloolmberg, cnn vs.de geçmeyen yalan haberdir. tesla ceo'su olarak aynen devam ediyor. aynı zamanda yönetim kurulu başkanı idi. o görevini başkasına bırakacak düzenleyici bir kurumun talebi üzerine. şu anda ve önümüzdeki yıllar için teslanın yöneticisi ve en büyük bireysel hissedarı olan adama tesla dan istifa etti diye başlık açmak, şu çöp yerli haber sitesine link tıklattırmak için ucuz bir numara. mümkün olduğunca türkçe içerikten kaçmak lazım böyle uluslararası yabancı ülke mevzuunda, çarpıtma click bait, gazeteci eğitimsizliği vs yüzünden sadece çöp tüketiliyor ülkemizde. ingilizce çok önemli arkadaşlar..
  • ceo gorevinden istifa etmedigi icin yalan haberdir. herhalde haberi yapan sitenin editorunun ingilizcesi yok ki chairman ve ceo ayrimini yapamamis.

elon musk tesla'daki chairman yani yonetim kurulu baskanligi gorevinden istifa etmeye zorlandi sec tarafindan yani bizdeki karsiligi spk olan kurum tarafindan. 420 dolara hisseleri geri satin alacagini soyleyip sonra bunun icin gerekli yatirim anlasmasinin olmadiginin ortaya cikmasindan dolayi. ceo'luk gorevin halen devam ediyor.
  • attığı tweet sonucu borsada manipülasyon yapıp insanları zarara uğrattığı gerekçesiyle sec ile yapılan anlaşma gereği chairmanlikten istifa etmiştir. hala şirketin ceo’sudur. üretimi hızlandırmalarına rağmen hala model 3 siparişlerini yetistirmekle uğraşıyorlar. tesla uzun bir aradan sonra ilk defa beklentinin aksine bir çeyrekte kâr açıkladı , sonrasında borsa hisseleri yüzde 25 civarında artış gösterdi. açık ara en çok satılan elektrikli araç üreticisi. yani tesla battı, elon musk paraları aldı kaçtı gibi yorumlar yapmadan önce biraz araştırın isterseniz.
hesabın var mı? giriş yap