şükela:  tümü | bugün
 • oliver hirschbiegel'in türkiye'de hitler'e suikast adıyla gösterime giren yeni filmi. adından da anlaşıldığı üzere film, hitler'e başarısız bir suikast girişiminde bulunan georg elser'i anlatmaktadır.
 • normalde 18 eylülde vizyonda olması beklenirken ve öyle duyurulmuşken, filme ilgi olmadığından vizyona girmediği söylenmekte olan film. şaka olmasını umuyorum
 • oliver hirschbiegel'in yönettiği ve dünyada 13 minutes, türkiye'de ise hitler'e suikast adıyla gösterime giren 2015 alman yapımı film. 1939 yılı kasım ayında nazi diktatörü adolf hitler'e yapılan başarısız suikast girişimini konu alan film, georg elser'in gerçek hikayesinden uyarlanmıştır. filmin başrollerinde christian friedel, katharina schüttler ve burghart klaußner vardır.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt1708135/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/13_minutes

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=jdx1yvyyvxs
 • der untergang'ın yönetmeninden yeni bir hitler filmi. türkiye'de geç vizyona girdiği için yeni izleyebilmemiz kötü oldu.

  --- spoiler ---

  film suikast teşebbüsüyle başlıyor ve sonra bunun nedenlerinin açıklanması, sürecin gösterilmesi şeklinde devam ediyor. sadece tarihi kişilik olarak georg elser tanınsın diye yapılmış bir film gibi. der untergang gibi çok çarpıcı bir sahnesi yok. işkence sahnesi gore sayılmasa da şiddet açıkça gösterilmiş. konu ilginç ama iyi işlenememiş ne yazık ki. 7 / 10.
 • nazi'li savaşlı aksiyon filmi izlemek isteyenleri hayal kırıklığına uğratacak derecede temposu düşük film.

  --- spoiler ---

  belli belirsiz bir suikast girişimine filmin en başında değiniliyorken sonrası yavaş sorgulama sahneleri ve flashbacklerle devam ediyor.
  --- spoiler ---
 • dönem filmlerine ilgi duyanların ıskalamaması gereken bir film.
 • 114 dakikalık, 2015 yapımı film.

  9 / 10.

  zamanında; öngörüsüz "alman milli iradesi" ile, "halk isteği" ile başa gelmiş, kibirli bir ruh hastası olan hitler'in kendi halkına neler yapabileceğini "öngörmüş" olan georg elser'i anlatan biyografik film, der untergang ile sinema tarihinde unutulmaz bir işe imza atmış olan oliver hirschbiegel'in, ağır tempolu fakat sağlam bir tarihi filmi olarak karşımıza çıkıyor.

  başrolde the white ribbon'dan da hatırladığımız christian friedel 'ın sıkı ve net performansı ile de öne çıkan yapım, eldeki hikaye de gerçek ve yeterince düşündürücü olduğundan, güzel bir yönetimle birleşerek türü sevenler için unutulmaz bir deneyim halini alıyor.

  türüne ilgi duyan izleyici için, ağır, ciddi fakat kesinlikle kaçırılmaması gereken bir biyografi.

  her eve imdb
 • malum ortamlarda altyazılı versiyonu hala bulunmayan film. bulan varsa yeşillendirsin.
 • yönetmen daha önce çevirdiği der untergang filmindeki gibi hitler'e yapılan başarısız suikasti belgesel tadında anlatmakta. bununla birlikte flashbackler ile savaş öncesi almanya'sında küçük bir kasaba hayatını göstererek nazizmin alman toplumsal hayatına nasıl adım adım girdiğini anlatıyor ki filmin en değerli sahneleri bence bunlar.

  --- spoiler ---

  araya sokulan polis şefi arthur nebe'nin idam sahnesi var. nebe 20 temmuz 1944'teki bir diğer başarısız suikast teşebbüsü ile idam edilmiştir. idam sahnesi çarpıcı. mahkum kasap çengellerine asılı metal teller boynuna geçirilerek idam ediliyor. bu da filme alınıyor. bir muhafız da o sırada çırpınan nebe'nin pantolonunu indiriyor, buna anlam veremedim.

  kendi bilgilerimle şunları söyleyebilirim. 20 temmuz 1944 suikastine karışan belli başlı 7-8 kişi bir işkence döneminin ardından ağustos başında alelacele kurulan bir halk mahkemesinde idama mahkum edildiler. mahkeme filme alınmıştır. mahkumlara komik görünsünler diye bol pantolonlar giydirilmiştir. böylece mahkeme salonunda ayaktayken durmadan pantolonlarını çekmek zorunda kalmışlar. idama mahkum olduktan sonra infaz hemen filmde gördüğümüz nebe'nin idamı koşullarında yapılmış. kasap çengellerinde asılı duran tellerle asılmışlar, bu sırada çırpınırken pantolonları düşmüştür. ve tabii infaz filme alınmıştır. naziler daha sonra hem duruşma hem idam filmini birleştirerek kışlalarda ve askeri okullarda ibret için göstermişler ancak büyük tepki olmuş. hatta bir askeri okulda öğrenciler dayanamayarak salon dışına çıkmışlar. bu tepkiler üzerine de filmin gösterilmesinden vazgeçilmiş. müttefikler daha sonra duruşma filmini buldular ama idam filmi hiçbir zaman bulunamadı. muhtemelen imha edildi.

  20 temmuz suikasti ile ilgili daha sonra binlerce kişi idam edildi. filmdeki nebe de bunlardan biri. savaşın son anlarında bile bu suikast ile ilgili idamlar oldu. ne yazık ki kahramanımız elser de dachau kampında kalırken bu emirlerden birisinde araya katılmak sureti ile öldürülmüştür.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmle ilgili birkaç detay;

  - filmde çok uzun sürmese de işkence sahneleri var.

  - imdb.com'a göre, elser'in suikast döneminde (1939) 1940 yılında britanya'da başbakan olacak winston churchill'i tanıması pek mümkün değil (gerçi birinci dünya savaşı'nda da ülkesinde bakandı churchill).

  - hitler, sadece filmin en başında yer alıyor ve yüzü gösterilmiyor.

  - filmde, elser inançlı bir hıristiyan, naziler ise din düşmanı olarak resmedilmiş.

  - elser'in apolitik ve müzikle ilgilenen sıradan bir köy çocuğundan hitler'e suikast düzenlemeye çalışan militan bir aktiviste dönüşüm süreci, filmde flashbacklerle uzun uzun anlatılıyor.

  - filmde nazi propaganda temaları olarak ekonomik gelişim ve teknolojik ilerleme ön plana çıkarılmış.

  - çoğunluğa uymamak ve doğru bildiklerini savunmak, ancak çok güçlü ve karakterli insanların yapabileceği birşeydir. tarih boyunca, bu, böyle olmuştur.

  --- spoiler ---