şükela:  tümü | bugün
  • son zamanlarda yıldızı yükselen diyetisyen. kendisi ayrıca köylüm ve uzaktan akrabam olur ama bu bilgi kime yarayacak.
  • ironik olacak ama, (bkz: bal ne ki şeker ne ki)

(şahsen tanımasam da, tv'den ve sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla) dünyalar tatlısı bir karakter ve işinin ehli bir diyetisyen. abuk sabuk kısıtlamalar yerine, sağlıklı alternatifler sunmasıyla meslektaşlarının çoğundan ayrılıyor.
  • instagramdan kendisini ve ekibini takip ettiğim, önerilerini oldukça sağlıklı, faydalı, uygulanabilir ve tutarlı bulduğum ankara'da hizmet veren diyetisten. özellikle mottosunun "doya doya zayıfla" olmasından ötürü kendisini beğenirim. ayrıca yine ankara'da menüsü tamamen sağlıklı ve fit gıdalardan oluşan bir restoranı ve marketi vardır.

ekibiyle beraber bilimsel yayınları yakından takip eder ve her fırsatta literatüre hakim olduğundan ve bilimsel yayınlara göre diyetlerini hazırladığından bahseder. çalışkanlığını, girişimciliğini, anneliğini her gördüğümde takdir ediyorum ve işini bu kadar severek yapmasından ötürü kendisine özeniyorum. ancak iki defadır herkes yazması gerekirken herkez yazması beni çok üzüyor (diğer herkez yazdığı eski paylaşımı bulamadım)... bu kadar literatür takip ettiğini, sürekli okuduğunu söyleyen bir insan herkez yazınca tüm güvenim sarsılıyor... keşke yapmasa.
  • kendisi eski anoreksiyalıdır bu yüzden danışmanlarını çok iyi anladığını danışmanlarına uygun diyetler yazdığını ve mesleğindeki başarısının bir parçasının buna dayandığını düşünüyorum. yakın zamanda eşiyle boşanma kararı aldılar ve eşiyle birlikte kurdukları formeo diyet danışmanlık merkezinde birlikte çalışmaya devem edicekler.
  • sahibi olduğu fitiz diet-market ve formeo diyet danışmanlık merkezi'nin baş diyetisyeni. aylık ücreti (4 seans) 1200 tl'ydi geçen sene. yani gerçekten artık ünlü bir diyetisyen olmuş. ne kadar iyidir değildir bilemem ama hala şeker yerine tatlandırıcıların (suklaroz) daha iyi olduğunu savunan birisi. kendisine, nacizane, suklarozun ya da diğer tatlandırıcıların uzun dönem etkisini konu alan özellikle ingilizce makaleleri okumasını tavsiye ediyorum. ya da okumasın şunu düşünsün: sürekli normal kola yerine zero ya da light kola içenlerde niye yağlanma var? (tabii normal kola içenlerde de yağlanma oluyor) çünkü vücut normal şeker muamelesi yapıyor bi noktadan sonra.

edit: geçen hafta aradım, yanında çalışan ve 2 sene önce ücreti 600 tl olan ayça terazi'nin ücreti bile 1000 tl olmuş, o zaman elvan odabaşı 2000 olmuştur. sırf takipçisi arttığından ücreti de artmış bence.
  • instagramda margarin övüp sonra doktorlar dahil bir çok kisiden tepki alınca yorumları silip fotoğrafı yoruma kapayan diyetisyen. kurduğu şirket vs sözde diyet baklava pasta vs yapıyor ama bu saatten sonra kendisine hiç güvenmiyorum ve çok ticari buluyorum. markalardan reklam alıp tüketiciyi yanıltmak sonra da hiç bir açıklama yapmadan yorumları silmek insan hayatıyla ilgili bir meslek erbabına yakışmıyor.

hele de ücreti dedikleri gibiyse merve tigli'ya giderim daha iyi. onun 1000 tl imis 4 seanslık ücreti.
  • işi, disiplini, başarılarını koy kenara. çünkü boşuna dememişler meyve veren ağaç taşlanır diye. makine mühendisi adam çıkar meyve yemeyin der, muhasebecisi çıkar süt içmeyin. ben de bir dönem workshop'ına becel sponsor olduğunu görünce "margarin niye yiyoruz yea" dedim. sordum öğrendim. herkesin bildiği yorum yaptığı konuda, hele ki konuyla alakasız bilgi sahibi olmayan doktoru, sporcu vs ise bayrak taşıdığı konuda taşlanmaması mümkün değil. hele ki hata kabul etmeyen, iyi yönlerini sevip, beğenmediği yönlerini düzeltmektense bir hatada geneli karalayan, griyi siyaha beyaza çekip kutuplaşan bir toplumda mesleki eleştirilerini fanatiklikleştiren insanlara da şaşırmıyorum. başlığa ilk girdiğimde bunları yazmayacaktım, yukarı da bir iki entry okuyunca kendi yazacaklarımı sabote ettiğimi fark ettim. o yüzden susuyorum ve dikkatimi yazacağım şeye odaklıyorum.

mesleği hakkında yorum yapacak kadar bilgi sahibi değilim. geçtik bunu. dostluğu, lider ruhu, ona hayal kurmayı öğreten babasıyla, hayallerini yazdığı defterle, birçok yaşına olduğu gibi 80 yaşındaki elvan'a bile yazdığı mektupla, realist annesinden öğrendiği "gerçekleştirmeyeceğin hayal kurma" azmiyle sırtı yere gelmez. hayatının dizginlerini kendi eline almış, yüreğiyle konuşan, lider ruhlu bir insan. çocuksa çocuk patronsa patron, anneyse anne, diyetisyense diyetisyen, arkadaşsa arkadaş. hepsinin merkezinde sevgi var. ondan sağlıklı beslenmekle ilgili öğreneceğimiz birçok şey vardır elbet, ancak karakterinden kişiliğinden, tecrübelerinden öğrenilecek şeylerin, dinlenecek hikayelerin her şeyden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. onu tanıdığım için çok şanslıyım ve iyi ki diyorum. onu bi yerlerde görürseniz konuşun selam verin, ayağında toplu ayakkabı yoksa illaki düşecektir. ben tutamadım siz tutun.

(bkz: fitizdiet)
    (bkz: formeo)
  • ozellikle insan sagligi konusunda calisan insanlarin ciddi sorumlulugu olmali. bu kadina kesinlikle bir insan olarak saygi duymuyorum.

her seye yiyin canim bir sey olmaz miktari onemli seklinde yaklasip, insanlarin istediklerini soylemesi cok tuhaf. kalori hesabi ile insanlari zayiflatip bunu basari olarak gormesinin yaninda o kadar kendinden emin bir sekilde becel margarini ovuyor ki ulan diyorsun harbi gideyim markete beceli alayim yiyeyim kasik kasik.

bir de insanlari can evinden vuruyor ben cocuguma veriyorum bir zarari yok caniiiiim diye. sonra bununla da yetinmiyor tatlandiricilari, hatta rafine sekeri bile gram ile serbest kiliyor. durun daha bitmedi endustri paketli urunler icin de arkadasin soyle bir yorumu var; endustri insan sagligi acisindan cok titizdir her sey kalite kontrol altindan gecer lutfen korkmayin paketli gida yemekten deyip duruyor. hazir corbalar, paketlenmis ekmekler, cikolatalar, biskuviler, light urunlerin hepsi ve ve ve ve ve kadin utanmadan light sutu kizima 1,5 yasindan beri icirdim tam yagli urunleri kullanmayin dedi ki dunya cocuk sagligi orgutunden kontrol ettim bes yasindan kucuk cocuklara kesinlikle light urunler tavsiye edilmiyor. ha kola zeroda serbestmis.

bu kadar endustri icin calistigini acik acik belli eden, danisanlarina gayet kendinden emin sekilde cevaplar veren bu insan gecen gun kamuda diyetisten olmak istedigini soyleyen ama atanamama riskinden bahseden bir takipcisine canli yayinda turkiye'de her uc kisiden biri obezite, hastaliklar cig gibi artiyor beslenmeye iliskin, cocuklar da muthis bir obezite gercegi var nolacak canim sen de ozelde calisirsin tum diyetisyenlere bu ulkede muthis bir potansiyel var diye cevap verdi.

simdi dusunuyorum da bu kadinin amaci insan sagligini dusunmeden, insanlari paketli gidalar ile besleyerek zayiflatip sonra yine kendilerine gelmesini saglamak mi?

kadını biraz takip eden insanlar zaten amacının ne olduğunu, ne kadar çok ürüne reklam yüzü olduğunu anlar. kadın becel konusunda bile diretti. klasik söze söyle başlıyor. her defasında tepki alınca “ben anneyim, ben uzmanım” kardeşim dört sene diyetisyenlik okumuşsun kendini geliştirdiğin nokta da biraz para kazanman o kadar. her cümlen ezber, google’dan kopya. diyetisyenlerin bile bu kadını eleştirdiğini gördüm. ama kadın cidden yüzsüz, utanmadan para alarak marka yüzü olmaya devam ediyor. tamam et ama sağlıklı deme!

bir kadın, bir insan, bir diyetisyen nasıl olur da nesquik över ya? becel, nesquik, uno ekmek ve dahası. hala iddialaşıyor.

cok korkunc bence bu kadinin tum hesaplari devlet tarafindan incelenmeli buyuk sirketlerle anlasmasi oldugunu dusunuyorum ki becel' ile acikca oldugu cok belli. vergisini veriyor mudur acaba bu işbirliklerinden allah bilir. bu haksız yere insanları kandırmak için aldığı paralar hayatından öyle bir acı şekilde çıkar ki ama son pişmanlık fayda etmez. hayatta her şey para olmamalı ya!

not: kendisi işbirliği adı altında kendisine para veren herkesin reklamını gözü kırpmadan yapabilir. nesquik, uno ekmekleri(başka ekmek değil lütfen uno), nbl probiyotik(başka markadan olmaz), becel(başka margarini almayınız o hem uzman, hem de anne kişiliği ile parayı en çok basan markanınkini övüyor ay pardon tavsiye ediyor), lipton çayları, sek sütleri, wellcare d vitamini, nivea kremleri gibi bir sürü markanın para karşılığında reklamını yapıyor. keşke insanların diyetisyenlik adı altında reklam yaparak insanları kandırmaları yasaklansa. kadın yasina gore de cok buyuk gosteriyor zaten ne yiyorsa mümkünse biz yemeyelim. yüzünden kötülük akıyor ben bu kadar materyalist bir insan görmedim instagramda o kadar boş ve cahil. bu kadına inanan, ona sağlığını teslim eden insanlara çok üzülüyorum.
  • bu kadın kadar gıda endüstrisinden reklam alan başka bir diyetisyen görmedim. kadın yakında alkol, sigara üreten firmalardan da para alıp günlük şu kadar nikotin kullanımı normal, kullanabilirsiniz derse vallah hiç şaşırmam.

kadınla instagramda tesadüfen karşılaştım ve ilk günden beri oha bu da çok fazla diyerek kendisinin hesabına ara sıra bakıyorum.

şimdi bu kadın birkaç şey ezberlemiş, ağzı iyi laf yapıyor ama içi resmen bomboş, sıfır bilim ile işini götürüyor.

bir kere canlı yayında denk geldim light kola’nın bir zararı yok, şekerden ve ekmekten niye korkuyorsunuz anlamıyorum, sonra paketli gıdalar eğer doğru şekilde üretilirse size dosttur, işte bilindik markaların ürünlerinden korkmayın, ekmeksiz olmaz ama paketlisi lütfen daha da neler neler inanamazsınız en son da manyak karı nesquik anne ve çocuk beslenmesinde bir güzel önerdi.

hayır salaklar da buna inaniyor, ben hala nasıl bu kadar çok danışanı var anlamıyorum. bizim toplumumuz sahtekar insanlara prim vermeye bayılıyor. bu kadın markalardan reklam için dünya paraları alıyor, başka da hiçbir şeyle ilgilenmiyor. sıfır insaniyet, merhamiyet bir de konuşmalarını görsen müthiş sahtelik. becel margarini, tereyağa tercih edin bile dedi bizzat paylaşımı bile var mayıs 2017 tarihinde ya başka ne diyeyim ki.
  • instagram hesabında nesquikmarkasını övdüğü andan itibaren takibi bıraktığım diyetisyen. çocuk süt içmiyor diye nesquik katın diyen bir diyetisyen düşünün. bal, pekmez hadi onları geçtim bari doğal kakao katın deseymiş yine olurmuş. ama üstteki entrylerden anladığım kadarıyla kendisinin daha önce margarin övmüşlüğü bile varmış, şaşırmamak gerek sanırım. bir de kendisi farkında değil mi bilmiyorum ama konuşurken ya da poz verirken ağzını sürekli sağa sola bükmesi kendisi tatlı değil itici yapıyor.