şükela:  tümü | bugün
  • romandan tadıklık bir bölüm şuradan okunulabilir: http://www.yenicikanlar.com.tr/…likta-cikiyor-51694
  • türkiye'de roman yazan erkeklerin, rüşt ispatından sonra mutlaka ki değinmek istedikleri, "biz neden böyle olduk cemil" tandanslı türkiye kültürü meselelerinden birini konu edinen politik roman. bunu ahmet altan, orhan pamuk falan da yaptı. hasan ali toptaş falan muhtemelen yapmayacak. gözlemlerime göre, bu tema, romancının meselelerinin ve duruşunun erilliğine işaret eden bir ölçüt oluyor. attila ilhan da bayılırdı mesela allah rahmet eylesin. literatüre girmiş erkek bir romancıysanız ittihat ve terakki hakkında yazmanız bekleniyor. ya da kendi kendinize o semptomu üretiyorsunuz. gizli ilişkiler, silahlar, cinayetler, ihanetler falan... öyle erkekçilik oynamak falan. aktarılan devletçi gizli örgüt heyecanları, çözümlemeleri. doyumsuz bir konu. ne de olsa hayat, makro siyasettir.. filan. türk makro yazınını epey beslemiş olan, muhtemelen de beslemeye devam edecek olan "güzel vatan" ve "elveda"laşmalar... sonra, "lanet olsun içimdeki vatan sevgisine" falanlar yeniden kurgulanmış demek ki.

ama duyduğuma göre iyi bir romancı olan ahmet ümit, beyin-el kombinasyonunda nasıl iş çıkarmış diye de okunabilir diye düşünüyorum. bu reenkarnasyonumuzun birkaç günü de, ittihat ve terakki'nin farklı yazarlarca ne menem telakki edildiğini okuyarak geçsin.

umut, hep bir sonrakinde.

bir yandan da, bu kadar adam bu konuya odaklanmadan edemiyorsa, ittihat ve terakki'de şüphesiz ki pek çok hikmetler var. de bir karanlık, bir kösnül.. mesela siber bedenlerin iç çelişkileri varken, "kurtarıcı"lık rolüyle şiddet dışında pek bir şey üretemeyen her yaştan çoluk çocuğun hikayeleri, ciddiye alışları, illegal normallikleri falan ne bileyim her çağda kösnül. sanırım, sesli kitap versiyonu olsa, film gibi dinlemek isterdim. bir şeyler öğretirdi.
  • ahmet ümit bu kitap üzerinde çok uzun süre, bir tarihçi edasıyla çalıştı. yaklaşık 1 sene önce pelin batunun şu programına ahmet kuyaş ile birlikte katılıp hem yeni kitabı hem de ittihat ve terakki üzerine konuşmuştu.
  • ümit bu kitap üzerine çalıştığı sırada 'beyoğlu'nun en güzel abisi'ni yayınlamıştır.

dolu dolu bir kitap bizi bekliyor gibi.

edit: imla.
  • türkiye tarihinde, ilk baskıda 250.000 adet basılan başka kitap yok.
  • gümbür gümbür gelmekte olan yepyeni ahmet ümit kitabı.

tanıtım filmi
  • ahmet ümit'in bir kaç kitabını okudum, okuyamadıklarıma da göz gezdirdim, betimlemerini, adeta sınavına çalışmamış bir öğrencinin kağıt dolsun diye anlatımı dolandırması gibi bulmuşumdur hep, uzun muhabbetlerle insanları kitleyen aile büyükleri varya aynen öyle bu adamın betimlemeri, fakat konu seçimlerini, hikayelerini/kafasında kurduğu senaryolarını beğenirim. bu romanını da beklıyordum açıkcası, o döneme ekstra ilgim olduğundan dikkatimi çekmişti, şimdi de tanıtım filmini gördüm inanılmaz bir istek uyandı içimde.

kendisinin bu kitaba yoğun emek harcadığı da biliniyor. hafif bir kitap olamayacağını belli, azıcık lafı dolandırmamışsa tadından yenmeyebilir. çıksa da okusak.
  • ilk eleştirileri okuduktan sonra alıp almamaya karar vereceğim romandır. normalde eleştirileri tınlamaz, çıktığı ilk gün alıp okurum ama ahmet ümit'in son 4 romanı beni fazlasıyla sıkınca yeni kitabı için de heyecanlanamadım. bir de 560 sayfaymış. eğer önceki kitapları gibi sıkıcı ise bitmez bu kitap. dolayısıyla ilk eleştirileri bekleyip sonra ya alırım ya almam. bakalım nasıl eleştiriler alacak bu roman.
  • çok şükür sultanı öldürmek fiyaskosundan sonra "daha da ahmet ümit okumam" diyen eşim sayesinde satın almaktan kurtulduğum roman.