şükela:  tümü | bugün
  • ferhan şensoyun yeni kitabının adı.kitabın alt başlığını ise boris vian dan esinlenerek mezarlarınıza çiş yapacağım koymuş.üstat kitapta ssk lar üzerinden sistem eleştirisi yapmış.kitap erotik roman mış ama anlatılan karakter öyle olduğu için kitap bu hale gelmiş.en yakın zamanda hatta bir kaç gün içinde okuyup mişsiz,mışsız ve muşsuz cümlelerle kitap hakkında bir yazı yazmak dileğimdir.

sevenlerine duyurulur.
  • akıcılığı açısından klasik bir ferhan şensoy kitabı. 2 günde bitiyor.

kitabın ismi farklı olsaydı ve baştaki ile sondaki bi kaç sayfa çıkarılsaydı hiç öyle sistem eleştirisi filan olmayacaktı gibi geliyor bana ama tabi kitabın isminin böyle olması çok çok önemli.

erotizm var evet. biraz garip geliyor üstü kapalı, hayal gücüne bırakarak yazan şensoy'dan böyle bişiler okumak. garip işte.

belki en iyi kitabı değil ama farklı bi yöne doğru gitmeye başladığını bir göstergesi olabilir. mutlaka okuması lazım her ferhanşensoyseverin'!!

--- spoiler ---
    ana karakterin neden her eşyasının üstünde ismi yazılan kutularda, kaplarda durduğunu açıklaması yok. bana eksiklikmiş gibi geldi bu. nitekim bu arızalık ciddi bi karakter betimlemesidir.
    --- spoiler ---
  • seksomanyak bir adam olan şükrü'nün; komik, ilginç ve içerisinde bol erotizim bulunan hikayesini anlatan bir ferhan şensoy kitabı.

--- spoiler ---

yazarın tarifiyle şükrü; çok zeki olmayan, uysal, zaman zaman sinirlense de hızla sakinleşebilen, akıllı değilse de kurnaz, şakacı, ağzı laf yapan, saçları döküldüğü için bıyık bırakarak surattaki kıl eksikliğini tamamladığını sanan, caz müziği seven, kitap okumaktan ve okuyanlardan nefret eden, canayakın, neşeli bir salaktı.

şükrü ssk'ya para ödemenin çok salak ve gereksiz bir iş olduğuna karar verip bir anda tatile çıkar. amacı güney sahillerine arabası ile yelken açıp elinin değdiği tüm kadınlara best of şükrü fantezilerini yaşatmaktır. çünkü şükrü'nün doğasında engellenemez bir cinsel doyumsuzluk ve telefon rehberinde kabarık bir aşk listesi vardır. cinsel açıdan açlık çeken iki ayaklı bir hayvandır şükrü ve her zaman doymak, doyurulmak ister.

hikayenin sonunda herşeyin bir rüyadan ibaret olduğunu anladığımız'dan çok önce şükrü arabası ile yolda otostop çeken hatunlara, otelde yalnız gördüğü kadınlara, hatta dişi sineklere bile asılıyor ve hayaller kuruyor. ancak şükrünün askıntı olduğu hemen her
    kadın ya evli veya şükrü'yi bir şekilde elinin tersi ile iten tipler oluyor ve nedense bu alemin en delikanlı vurucusu şükrü abazalığından kurtulamıyor.

değişik otellerde kalıyor şükrü; bu otellerde kalan kadınlara asılıyor, sürekli rakı içiyor kavun, peynir yiyor. arada bir ssk'dan kurtarılmış parasını sayıyor, bir ibne ile karakolluk oluyor bir oda hizmetçisine tecevüz ediyor, bir kadına evlenme teklif ediyor, şişman bir kadının isteyerek tecevüzüne uğruyor, eski kız arkadası ve onun arkadası ile grup yapıyor, tecavüz ettiği kadın ile evlenmek zorunda kalıyor, araba kazaları yapıyor, arabasını satıyor ve evet aslında bütün bunlar olmuyor şükrü salak bir rüyadan çok geç uyanıyor.
    --- spoiler ---
  • ferhan sensoy'un her sayfasinda kahkaha attiran yeni kitabi. roman kahramaninda* ferhan sensoy'u görebiliyorsunuz. keyifle okunacak bir kitap.
  • insanın aklına, "ferhan şensoy'da gizli bir hayvan düşmanlığı mı var acaba?" sorusunu getiren orta şekerli bir uzun öykü... roman demeye dilim varmıyor; bir anlatının 200 sayfa sürmesi onun roman olduğunu göstermez.
  • hayvan düşmanı olan yurdum abazanı şükrü'nün macerelarını konu alan ferhan şensoykitabı.

göze takılan bir kaç paragraf:

--- spoiler ---

" -biliyorum dişisin, onun için gelip buraya kondun, ama çok minnacıksın, ağbin senin nerene ne yapsın? ya hemen dizime kon, seni derhal öldürmek istiyorum."

--- spoiler ---

" mahallenin bu birbirinden sapık kedileriyle uzun süre mücadele etmiş, zehirli mamalar hazırlayıp terasa koyarak bir sürüsünü öldürmüştü. "

--- spoiler ---

" kediyi radara kilitledi, cephanelik kutusundan bir taş aldı domalak adlı kediye fırlattı, taş domalak'ın göbeğine değdi, domalak sendeledi. "

--- spoiler ---

" masanın üzerinde yarışan iki karıncayı işaret parmağıyla ezerek öldürdü. "

--- spoiler ---

" üstünde cephanelik yazan kutudan iki taş daha çıkardı, nişan alarak iki el ateş etti, taşlardan birisi pembegöt'ün böğrüne isabet ederken, diğer ırz düşmanı kedi isabet almadan kurtuldu. "

--- spoiler ---

" deyzi ye tekme attı, hayvan ınıldıyarak uzaklaştı "

--- spoiler ---

" derinden bir homurtuyla kapının iç tarafında ki gözden toz bezini aldı, yan koltuğa konmuş arının üstüne bastırdı bezi, arıyı topak yaparak, topağı yumak etti, ayı gibi sıktı bezi avucunun içinde, kıtırt diye bir ses geldi yumaktan , açtı yumağı gebermişti eşşelu. "
  • ferhan şensoy'un üslubunu seven, anlatımına alışkın olan bir bünyenin okuması gereken bir ferhan şensoy kitabı. bir solukta bitiyor. dolmuşta insanın salak salak gülmesine neden oluyor. bir de biraz erotik kısımlar olduğu için ve ferhan şensoy'un diğer kitapları gibi kocaman puntolara sahip olduğu için dolmuşta hemen yanda oturan insanlardan biraz gizlemek gerekiyor. çünkü siz gülünce yandaki adam neye güldüğünüzü merak ediyor, akabinde anında gözler elinizdeki kitaba kayıyor, kocaman puntolar gayet rahat okunuyor, sonra şükrü'nün gelsin 2 kadınla birden sevişme fantezileri, gitsin ferah donları...
  • iki türlüdür. hem iki saatte akıp giden eğlenceli bir ferhan şensoy kitabıdır, hem de her şekle sokulabilen türlü sembolikler barındırır alt metinde değil kabak gibi ortada. ben çok satanlar rafından aldım, ilk halinden takip ettim, çok eğlendim. boş bir zamanda diğer halini de okuycam.

--- spoiler ---
    kompile tamamı direksiyon başı salyalı uyuklamaktan ibarettir. spoiler olamayacak kadar bellidir ta en başından bunun böyle olduğu.
    --- spoiler ---
  • ferhansensoysevmez kisilerin zaten sevmesi pek beklenmeyen, ama sevenlerin de ilk okudugunda bir duraksama yasayacagi kitap.. kitabin tarz farki bunun bir numarali sebebi.. bu kitabi; mukemmel ironiler, espriler esliginde kultur kokan falinizda ronesans var veya herhangi birinin basindan gecen herhangi bir olayi bambaskalasitirip mukemmel bir anlati ile veren kalemimin sapini gulle donattim tarzi bir kitap beklentisinde okumamak lazimmis..

bu kitabin asil tadi ikinci okunusta cikacak sanirim, zira okurken 1. safhayi hayvansevmez sukruden igrenerek, 2.yi artik birini becerse su herif de rahatlasa, sonlari ise ne kadar sevmeseniz de adamin basina bir sey gelmesin sakin sikintisiyla okuyorsunuz.. ikinci okuyusta artik ne olacagini bilmenin rahatligiyla metini okumak daha bir mumkun olacak sanki..

ferhan sensoyun hayvansevmezligi konusunda bir yorum yapmak zor, bu kadar karikaturize ettigi bir karaktere insan ne kadar gercekten kendinden seyler sikistirabilir ki? ama daha onceki bir kitabinda, bir kadinin kedisine ancak onu yataga atana kadar ilgi gosterilmesi gerektigi ile ilgili vecizesi de aklima gelmedi degil..

--- spoiler ---
    sonunu bir nebze tahmin etmeye ortalarda bir yerde basladim ben ne yalan soyleyeyim, dan diye basindan bir yamuk oldugunu anlamis degildim, ve buna ragmen yine de ne olacak lan bu sukruye bir ruh hali icinde stresle okudum sonunu.. hep rahat ve huzur icinde ferhan sensoy okumaya alismis bir bunye olarak bana biraz garip geldi bu his, ama bu kitaptan cok bir sey goturmuyor..
    --- spoiler ---

ikinci okuyusta soyle "ferah feza donlar" cekmecesinden bir seyler giyip oyle okumak lazim tadini cikarmak icin herhalde..
  • uzun zaman sonra "tuh be keske bunun yerine sunu alsaymisim" dedigim ilk kitap. gora'da yurdum esnafinin kucuk hesapciligi ne kadar elestiriliyorsa bu kitapta da ssk o kadar elestiriliyor. "ssk bahane alem sahane" de diyebiliriz kitap icin. ferhan sensoy'dan icine biraz durum komedisi katilmis erotik roman nihayetinde. alt metin varsa da -cok altta kaldığı için mi bilmiyorum- ben izine rastlayamadım. son olarak;

(bkz: imam osurursa cemaat sicar)