• kabalcı'nın bu yıl çevirdiği hitchhikers guide to the galaxy serisinin temmuz ayında birinci basımı yapılan dördüncü kitabının ismi.
    orjinali için (bkz: so long and thanks for all the fish)
  • sevgilinin sizi terkederken; yine de kalbinin bir köşesinde yumuşaklık belirtisi gösterip de sizin ona bebek sahili, üsküdar, adalar, anadolu kavağı, cunda adasında yedirdiğiniz ve ocağınıza incir ağacını kökleriyle birlikte diken caanım balıkları unutmadığını belirten ayrılık mesajı.
  • bu sözün kaynağı hitchhikers guide to the galaxy (otostopçunun galaksi rehberi)'nin ilk kitabında aşağı yukarı şöyle anlatılmıştır:

--- spoiler ---

dünya'da aslında insanlardan başka iki canlı türü daha bildiğimiz anlamda zekaya sahiptir ve bunlardan birisi de yunuslardır.(diğerini karıştırıp bir spoiler daha vermeyelim hiç yoktan.) yerkürenin vogonlar tarafından yok edileceğini önceden farkedip insanları uyarmaya çalışan yunusların uyarı işaretleri ne yazık ki gösteri havuzlarında, izleyicileri eğlendirmek için yapılan atlama ve zıplama hareketleriyle karıştırılmış ve kimse durumun ciddiyetini farkedemeden onlara yıllarca gülmüş, başlarını okşamış ve balık atmakla yetinmiştir. bunun üzerine durumdan umutlarını kesen yunuslar da kendi imkanlarıyla (artık nasılsa) dünyadan ayrılmıştır. bu ayrılma olayından önce son bir kez insanlara mesaj bırakmışlar ve ne yazık ki bir gösteri havuzundaki yanan çamberlerden atlamaktan ibaret zannedilen hareketleri sırasında söylemeye çalıştıkları şeydir "elveda ve bütün o balıklar için teşekkürler".

--- spoiler ---

-------------
    bana, farkında olmadan hatırı sayılır bir iyiliği dokunan insanlardan ayrılmak zorunda kaldığımda, içimden veya onların yüzüne karşı sarfettiğim veda cümlesidir aynı zamanda. ne yazık ki bu güne kadar bu cümlenin ifade ettiği anlamı kavrayan birisine rastlamadım; rastlasam tam olarak ne değişirdi bilemiyorum aslında; gene de bir şeylerin değişmesini isterdim...
  • otostopçu serisinin 4. kitabıdır. kendisini henüz okumasam da ilk kitapta geçtiği yerden dolayı beni ilginç biçimde duygusallığa sevketmiş cümledir.
  • serisinin en keyifli, en anlamlı, en romansı kitabıdır. okurken çok keyif aldım ve yazarın hayal dünyasına, mizah zekasına hayran oldum diyebilirim.
  • yunuslar, vogonların gelişinden kısa bir süre önce yerküreyi terk etmişti. çünkü gezegenin yıkımının yakın olduğunu biliyorlardı ve insanlığı tehlikeye karşı uyarma girişimleri; toplara vurmak ya da lezzetli lokmalar karşılığında ıslık çalmak gibi insanları eğlendirme çabaları olarak yorumlandı. en son mesaj da yanlış yorumlanmış ve ıslıkla amerikan milli marşını çalarken ters takla atarak bir halkanın içinden geçmeleri şaşırtıcı karmaşıklıkta bir numara olarak değerlendirilmişti. mesajın aslı şöyleydi: "elveda ve (bütün o) balıklar için teşekkürler. douglas adams'ın uçsuz bucaksız hayalgücü ve eşsiz mizah anlayışı için de teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap