• 3 sezon ustuste gol kralliginda 2.oldugu donemde ust duzey bir performans sergilemis, fenerbahce taraftarinin sevgilisi olmustu, bir de ic saha, deplasman farketmeden surekli galatasaray'a gol atardi. manchester united'a attigi golden cok 20:45 esprisini galatasaray'in elinde patlatan golunu hatirlarim daha cok. insanligi ve zekasi ile de muthis bir futbolcuydu. fenerbahce'deki son yillarinda formayi moldovan'a kaptirinca ispanya'ya gitti ve la liga'da da cok basarili maclar cikardi. real madrid'e attigi harika bir gol var mesela. 80lerde dogan cocuklarin fenerbahce'de gordugu ilk sampiyonlugun en onemli futbolcusuydu sonucta, unutulmazlar arasindadir.
  • 12 - 13 sene evvel fenerbahçe'ye transfer olup da televole'nin ilgisini çekince bir boliç fırtınası sarmıştı. bütün sarı muhabbet kuşlarının erkek olanlarına boliç ismi veriliyordu. erkekler saçlarını boliç gibi jöleleyip yağlanmış görüntüsü vererek ortadan ikiye ayırıyorlardı. kızlar saçlarını boliç gibi yapan erkeklerden hoşlanıyorlardı. kameralara boşnak aksanı ile türkçe konuştuğunda eriyen kızlar vardı. doğuş seven, sevgililerine 'canısı' diyen kızlar boliç'i de çok seviyordu. liselimlergillerdi onlar.
  • bu adam 1999-2000 sezonunun ilk maçında vanspor'a attığı frikik sayesinde bütün sezon tehlikeli bölgelerden frikikleri kullanmaya devam etmiştir. tahmin edeceğiniz üzere hiçbirinde gol kaydedememiştir. bir samsun deplasmanında frikiğin başına geçip rezil bir vuruş yapmasından sonra kahvede kafayı yememi sağlamıştır hatta.
  • galatasaray'da ipini çeken olay adnan polat'ın onu kiralamak istemesine rağmen futbol federasyonunun 3. yabancı için illa satılmasını şart koşmasıydı. galatasaray gütschow'la anlaşınca boliç bir gecede daha önceden kiralık olarak anlaştığı gaziantepspor'a satıldı. iki yıl sonra da fenerbahçe'ye transfer olup bir şampiyonluk yaşadı. adnan polat, alp yalman ve mehmet cansun'un en büyük pişmanlıklarından biridir bu.
    daha sonradan gösterdiği gelişime saygı duysam da galatasaray'da oynadığı dönem sert rüzgarla devrilen yapısı ve topa sever gibi vurmasıyla milleti çıldırtırdı.
    92 yılında 1-0 kazanılan büyük eintracht frankfurt maçında uğur'un 5. dakikada attığı golde korneri kullanmasının hatrına severim boliç'i.
  • elvir bolic fenerbahce'de manchester united'a karsi 1-0'lik macta attigi, bosna hersek milli takiminda italya'ya karsi 1-0'lik macta attigi efsanevi gollere bir baskasini da gecen hafta ekledi. rayo vallecano* (ki bu takimin forvetleri elvir bolic ve elvir baljic*'tir.) formasiyla barcelona'ya karsi attigi gol sonrasinda eurosport spikeri "ben hayatimda boyle gol gormedim"* derken ben de, bir fenerbahce taraftari olarak, her cm oyununda kendisini sonny anderson'la birlikte fenerin ileri ikilisine dahil etmenin hakli gururunu yasadim.
    elvir bolic'e verdigim taktigi incelemek icin lutfen (bkz: free role).
    ve evet, eger parma macinda direkten donen top aslinda gol olsaydi, bolic hala fenerbahce'de oynardi.
  • fenerbahçe'de oynarken jean-marc bosman için düzenlenen bir organizasyonda avrupa karması'nda oynamıştı. bu maçta eric cantona'nın kendisine hiç pas vermemesi sebebiyle sahada ikili arasında gerginlik yaşanmıştı.
  • galatasaray'a 18 yaşında önemli bir yıldız adayı olarak gelmiş ancak tutunamamıştır. ilerleyen yıllarda kendisi bir antrenmanda tugay kerimoğlu'na bacak arası çalım atmasından sonra takımdan dışlandığını ve bu nedenle galatasaray'da başarılı olmadığı iddia etmiştir. gaziantepspor, fenerbahçe ve rayo vallecano'da çok iyi maçlar çıkarmıştır. ayrıca lise öğrencisi gaye boliç'e aşık olmuş ve kızın lise eğitimini bitirmesinin ardından hemen evlenmiştir.
  • bugünkü kura çekiminde fenerbahçe'yi temsil etmesi gereken kişi kendisi olmalıydı. eğer orada olsaydı gianni infantino denen kel bu kadar rahat davranmaz ne 6-2 biten manchester maçının muhabetti ne de 70'lerde oynanan benfica maçına gönderme yapılabilirdi. artık darısı önümüzdeki sezonlarda yapılacak olan şampiyonlar ligi yarı final kura çekimlerine. tanım yapacak olursak 40 yıllık saltanatı sona erdiren futbolcudur.
  • manchester'a gol attıktan sonra, e pek tabii tüm dünya'nın dikkatini çekmişti ama sorun şuydu ki, golden sonra üzerine koymak bir yana fenerbahçe'deki performansını düşürmüş, avrupa'da ilhan irem etkisi yaratmıştı.

o dönem yabancı futbolcularla, gazetecilerle, teknik direktörlerle yapılan röportajlarda, hep aynı soru sorulur, hep aynı cevap alınırdı.

- türkiye'den hangi futbolcuları tanıyorsunuz?
    + haakaan şukur. hmm, bir de boliç vardı, manchester maçıyla dikkati çekmişti. şu an nerede bilmiyorum.

haa bu soruyu, acun tee afrikalarda sorardı. "avrupa, avrupa duy sesimizi, işte bu türklerin ayak sesleri" yıllarıydı, oldukça tuhaftı.
  • zamanında manchester attığı golün hikayesi (?) sorulduğunda "ben ne bileyim vurdum gol oldu" gibi bir şey demişti kollarını iki yana aça aça.
hesabın var mı? giriş yap