şükela:  tümü | bugün
 • rusya merkez bankası başkanı. kazan tatarıdır -başkurt da olur- ve soyismi nebiullah'ın kazan tatar versiyonudur. elvira şekipzade (kızı) nebiullah yani. daha önce bakanlık ve putin'in ekonomi danışmanlığını da yaptı. kocası da rusya'da ekonomi alanında bilinen biridir. herman gref'in kontenjanındandır bu karı-koca.

  bu ara elvira hanım rusya'da en fazla eleştirilen isim belki de. rublenin değer kaybetmesi ve pahalılaşan hayat kendisini merkez bankası başkanı unvanını haiz olmasından ötürü hedefe otutturdu. bu ara gergin ve fena açıklamalar yapıyor;
  rublenin değer kaybının ve burada oluşan manipulasyonun sorumlusu evvela dövize hücum eden halktır sonra da banka ve bankerler ile dış ticaret vb. ile uğraşanlardır.
  gibisinden bir açıklama yaptı.

  iktisadi vaziyet düzelmezse kendisini daha zor günler bekliyor. çünkü siyasiler de dahil olmak üzere bu ara herkes topu onun üzerine atıyor.
 • rusya federasyonu devlet başkanı vladimir putin'in en beğendiği ekonomist olduğu iddia edilen 1963 doğumlu tatar asıllı rus kadın ekonomist ve rusya merkez bankası başkanı.

  https://en.wikipedia.org/wiki/elvira_nabiullina