şükela:  tümü | bugün
  • gelmis gecmis en guzel elflerin soyundan geldigi teleri efendisi. gumus grisi saclari vardir. elrond dolayisiyla arwen onun soyundan gelmektedir.
  • quenya dilinde tam ismi elwë singollo. melianla birlikte doriath'a yerleştikten sonra, zaman içinde sindarin dili quenyadan farklılık göstermiş ve kendisi elu thingol olarak bilinegelmiştir. noldor'un beleriandda geçirdiği süre boyunca doriathı neredeyse hep kapalı tuttu ve savaşları, acıyı tahtından izlemekle yetindi. beren'i silmarillerden birini alması için büyük yolculuğa gönderdi; silmaril sonunda eline geçtiğinde kadim müttefikleri dwarflardan bu taşı eşi görülmemiş güzellikteki nauglamirin içine işlemelerini istedi. sonunda da silmarilin çekiciliğine kapılıp doriath'a saldıran dwarflar tarafından öldürüldü. luthien'in babasıdır.
  • kardes katliamini ogrenince quenyayi yasaklamistir, alimler arasinda sevilesi bir elf degildir bu nedenle
  • maedhros kendisi* icin dark elf dese de diger 3 elf krali (finwe*, olwe* ve ingwe*) gibi batiya* gidip agaclarin isigini gormustur
  • cüceler tarafından talihsiz bir şekilde katledilmiştir.
  • beleriand'ın efendisidir.elfler içerisinde bir maia (bkz: melian) ile beraber olan tek ki$idir.güne$ yükselip noldor orta dünya topraklarında doriath sınırlarına yerle$tince onları valar'ın gönderdiğini iyimser bir $ekilde dü$ünmü$ ancak akraba kıyımı'nı öğrendikten sonra e$i melian doriath'ı çitler ülkesi haline çevirmi$,ve etrafına doriath efendisi'nin ve maia melian'ın iradesinden büyük birisi gelmedikçe girememi$tir.ayrıca kendini fazla yükselterek yüce noldor dilinin doriath'da konu$ulmasını yasaklamı$tır.cuivienen'in kıyısında uyanmı$ ilk doğanlardandır.
  • masallarda şerefsiz krallar vardır. böyle asıl oğlanla, asıl kızın birlikteliğinin önüne adam sanki baldur's gate oynuyormuş gibi devamlı questler çıkarır. işte bu adamda bunun gibidir. hoş bende alsam bir maia'yı eş olarak, bende takmazdım hiç savaşmış melkormuş o ayrı.
  • lakabı singollo olan, nan elmont da kaybolana dek kardeşi olwe ile cuivienen den yapılan yolculuktaki teleri lideri. daha sonra melian ile birlikte doriath ı yöneterek sindar efendisi oldu. beren den başlık parası için bir silmaril istemiş ve almıştır. cüceler tarafından menegroth da öldürülmüştür. sindarin de ismine elu thingol denir.
  • teknik okullar ve laboratuvarlar icin elektrik ve pnomatik donanim, kontrol panelleri, guc kaynaklari, hardware ve deney duzenekleri ureten bir alman firmasi. merkezi, schandelah'da**bulunur.
  • ossiriand'ın yeşil elfleri gibi dünyadan soyutlanıp, yabancılarla kaynaşmaya yanaşmamıştır. akraba kıyımı'ndan çok fazla etkilenip finarfin hanedanı dışında -finarfin'in eşi bir teleri olduğundan- noldor'a sıcak davranmamış; feanor oğullarından nefret etmiştir. kendisini beleriand'ın tek efendisi olarak görmüş ve burası üzerinde hak iddia etmiş, melian'ın bilgeliğinden pek nasibini almamıştır. davasında çoğunlukla haklı olsa da dendiği gibi kibirli birisidir gerçekten. fingolfin ve finarfin hanedanları arası açılan eldar'ı birleştirmeye çalışsa da maedhros'un kardeşleri ve thingol yüzünden ortalık iyice gerilmiş, sonunda noldor'un lanetinden hepsi nasibini almıştır.