şükela:  tümü | bugün
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • sıcaklar onu bunalttıkça susuz kalan hayvanları hatırlayan ve ısrarla hatırlatmaya çalışan empati kurabilen kişi.
 • patates atım menzilinde cereyan eden olaylara kayıtsız kalan yazar.
  (#20534426)

  önemli not: orta boy olsun, adam öldürmesin.
 • telaş aralarında insani yanını hatırlayan empati kurabilen kişi. sevdim ben.
 • badi listeme ilk eklediğim yazardır kendisi. sözlüğü eğlenmek için değil, insanları duyarlı davranışlara itmek için kullanıyor. doğa ve hayvan hakları konularındaki duyarlılığını tebrik ediyorum.
 • radikal hayvansever. çoktandır yazacaktım. ertelemiştim.

  hayvan yemlerinin hayvanlar üzerinde denenmesine karşı. ne güzel. itirazım yok. ancak bunu bilmediği için insalara fırça atmaya hakkı yok. kendisi sıksık flash hakkında soru sorar. bilmediği için fırça atıyor mu kimse?

  hayvanlar konusunda cahiller ile umursamazları ayırtedebilmeli, etmeli. ben de cahilmişim, 8 yıl önce yunuslarla yüzmüşüm. ama bir yandan da evimde 4 adet kedi bakıyorum ve onlara en hayvansal haklarını verdiğime inanarak. sadece en doğal içgüdülerinden biri olduğundan eşyalarıma zarar vermesini bile umursamayarak tırnaklarını bile kesmiyorum mesela... (ha yanlışım yok mudur beslerken, bakarken, ilgilenirken? vardır elbette. ama bu bilmemek, yaşam şartları ve anlık nedenlerle oluyordur eminim. yoksa vazo kırdı diye kedisini köpeğini odaya hapseden birisi asla olmayacağım.
  onu iyi tanıyan birisi "onun kadar hayvan sevgisi kimsede görmedim" demişti. olabilir. ama bilinmez. vegan olması güzel bir şey ancak vegan olduğu için de vejataryen bile olmayanlara "höt zöt" demek ayıp. benim radikal dememin sebebi de bu.
  amacım küfür etmek veya onu zora sokmak değil. ancak iyi niyetle soru soranlara bile hayt huyt etmesi çok ciddi bir yanlışı. hayvanlar üzerinde test ediliyor diye şu mama bu mama kullanmayın diyor, başlık açıyor, duyuruda höt zöt ediyor ama petburada'dan alışveriş ettiği bir gerçek. peki türkiye'de h.ü.test edilmemiş mama yoksa ne veriyorsun sen elxa? söyle biz de kullanalım. bir kez vejetaryen kedi mamasını sormuştun ne yapsam ne dersiniz diye, hatta aynı soruda barfı sormuştun kediler için olanını. yahu ben bunu okuyunca bile kafam karışıyor. kedileri doğal mı beslemek istiyorsun (barf'a doğal dedim. anlayın artık) yoksa sebze ile mi? benim manyak boyoz karpuz'a bayılıyor ama pişmiş veya ciğ eti de lüpletiyor, tam tersine gevrek ise bildiğin kırmızı çiğ et verdim, kokladı ve arkasını döndü gitti. yemiyor. hadi bakalım hangisini nasıl besleyeceksin elxa? insanları zaten umursamıyorsun ama kardeş bu iki kedinin bile zevkleri bambaşka iken hangisini sebze ile hangisini barf hangisini whiskas (!) hangisini sağlıklı ve h.ü. test edilmemiş bir mama ile besleyeceğiz bana bir söyler misin?
  iyi bir insan olduğundan şüphem yok. ancak insanlara bağırıp çağırmak yerine eğitirsen o zaman bağırıp çağırmaya hakkın daha çok olur sanırım. (onu da kabul etmem ama en azından ben demiştim deme hakkın olur en azından)
  söyle elxa hangi mamayı kullanıyorsun kedilerine? hatta daha güzeli, gevrek ve boyoz için hangi mamayı kullanalım? adını sanını saklayıp höt zöt etmek ile bu işler yürümüyor.

  son ricam lütfen bu entry ile ilgili de bana sağdan soldan mesaj gelmesin rica edeceğim. çok istersen söyle, silerim. ama silmemeyi tercih ederim.
 • eğitmek yerine bağırıp çağırmaya devam eden kişi. ne zaman değişecek bakalım.
 • (bkz: #24682242)
 • hayallah, cevap yazıyordum kendisine. soyutlamış kendisini mesajlaşmalardan. hayvan hakları, doğa vs. konularındaki çabalarının devamını dileyim na buracıktan. çok hayırlı bir iş yapıyor.
 • 30 eylül 2012 ölüm yasasına hayır yürüyüşü başlığının sol framede sabitlenmesi fikriyle eylemdeki kalabalığın yarısını kendisinin topladığını düşünebiliriz. tek kişinin bile isterse neler yapabileceğinin göstergesidir. parti kursa oy veririm, şeker satsa hepsini alıyorum derim, serdar ortaç çalsa onu bile dinlerim.*