• elysian fields olarakda geçer grek mitolojisinde. sava$ kahramanlarinin gidecekleri cennettir, hatta gladiator filmindede bayaa bi lafi geçmi$tir.
  • (bkz: elysium)
    (bkz: elysian fields)
  • kahramanlarla, erdemli ki$ilerin ruhlarinin gitti guzel yer.
  • sözlüğe finlandiya kültürü getirmekle görevlendirildiğini düşündüğüm yazar.

yerini ekşi sözlüğe bile sığdıramayacağım, farkında olmadan içimdeki bir çok şeyi yerinden oynatmış olan, geldiği gibi belirsiz bir şekilde gitmemesini dilediğim ve tahmin ettiğinden çok daha değer verdiğim bir insan.*
  • ben birilerini aradığım sürece beni arayan birilerinin de olduğunu kafama sokan, daha farklı bir zamanda tanışabilseydik ruh birleşmesi falan yaşayacağımızı tahmin ettiğim, içimi görebilecek kadar bana benzemesiyle beni bazen korkutan insan.
  • kendisine dair çok büyük umutlar beslediğim, beni çok çok sevip hep bizde kalmasını istediğim insan.
  • yunan mitolojisinde mutlu ve tanrı tarafından kutsanmış ruhların öldükten sonra varacağı güzel mekan.. eş anlamlıları: elysian fields, valhalla, paradise
  • bütün yunan mitolojisi kahramanları**** emekliliklerini burada geçirirler. hadesin sadece cehennemden oluşmadığının kanıtıdır.
  • yunan mitolojisinden yalnızca bir kahramanın canlıyken görebildiği hades'in tek güzel yeri. herakles ve odysseus kendilerine göre sebeplerden dolayı hadese inerler ancak elysium'u görmek yalnızca roma'nın kurucusu aineias'a nasip olur.
  • yunan mitinde hiçbir tanrının kader karşısında gücü yoktur. örneğin zeus, thetis ile beraber olmak ister ama ondan doğacak çocuğun babasından güçlü olacağı öngörüldüğü için, baş tanrı olduğu halde isteğinden vazgeçmek durumundadır. sonunda thetis'in bir ölümlüyle evlendirilmesine karar verilir ve thetis akhilleus'u doğurur.

bütün bunlarla aynı eksende bir öte dünya inancı gelişmiştir. ölme durumu saltık bir bilinçsizliktir. ölüler ölü olduklarını bilmeden dolaşırlar hades'in karanlığında. sürülen yaşama atfedilen bir vaat yoktur. tantalos ve sisyphos'tan başka hiçbir ölümlü hades'te sonsuz bir acıya sürüklenmez.

hades'in tek ve en güzel yeri elysium'dur. oradaki ölüler sürdükleri yaşamın ve ölü olduklarının bilincindedirler. ve belki de bu yüzden sonsuzdur hepsi. elysium hades'in cennetidir. ancak çeşmelerinden bal akıttığı ya da koynunda huriler barındırdığı için değil. yalnızca yaşattığı bilinç durumu için..
hesabın var mı? giriş yap