şükela:  tümü | bugün
  • garrincha'nın eski karısı olması bir yana brezilya'nın yetiştirdiği en önemli seslerdendir. belirli bir süre dinleyenlerin çok rahat ayırt edebileceği sarah vaughan-vari bir sesi vardır. müzik tarihinin en yalama olmuş şarkılarından mas que nada'yı hakkıyla okumasının yanında 1972 tarihli elza pede passagem adlı bir albümü mevcuttur ki dönemin brezilya'sında tutulmamasına rağmen şu an kıymete binmiş, samba-soul karışımı bir sound'a sahip güzel birşeydir klasiktir pes'te classic brazil'le oynarken açar dinlerim bi otantisite olur falan işte.
  • brezilya'nın büyük samba divalarından birisidir. sıradışı sesi, yorumu, herşeyiyle bambaşkadır. 2016 mayıs çıkışlı son albümü a mulher do fim do mundo (the woman at the end of the world) muhteşem olmuş. şarkıların konuları derin, protest ve bayağı bir sosyal/siyasi. aranjmanlar çağdaş, taze. zaten ses muazzam. büyüksün elza...
  • kocası garrincha'nın yanında bar bar pavyon pavyon dolaşarak kendisine içki verilmemesi için barmenlerle mücadele etmiş kadın. garrincha'nın arkadaşları kendisini kesinlikle benimsemez, ona 'witch' -cadı- adını takarlar. brezilya'nın tina turner-bülent ersoy görünümlü, kıymeti bilinmemiş yıldızlarındandır, sesi ve müziği ikisine de benzemez, brezilya'nın latin amerika'nın dünyanın orasının burasının müzikal dehasının katmer katmer üzerindedir. bambaşkadır.