aynı isimde "emanet (dizi)" başlığı da var
  • izel'in şimdiye kadar yaptığı ve yapacağı albümler arasında en iyi olanı.
  • gunumuzde yasanan sikindirik asklarin, 3-5 gunde "ay ben yapamicam hadi canim sana baaayy" diyenlerin asla dinlememesi gereken, dinlese bile bir sey hissetmemesi gereken bir sarki.
    boyle zamana boyle sarki yakismaz, anca iste 3-5 kisi bilir anlar bu sarkiyi.
    bu sarkidaki gibi bi askin hakkini verecek insan bulmak da samanlikta igne aramaktan dahi daha zor.
    ama noluyor bu sarkiyi dinlerken, insan "vay anasini evet yaa iste boyle olmali ask" diyor.
    sahane sarki, on numara.

dusunsene asagidaki gibi ask yasadin mi sen hic? bak bi oku:

sen benim içimdeki
    büyük yangınların adı
    ben senin gecendeki mavi
    ya da günündeki sarı

sen benim şehrimdeki
    bütün sokakların adı
    ben senin yüzündeki çizgi
    ya da dünündeki anı
  • ışıkları kapatıp, perdeleri sonuna kadar açıp, sahlebiniz yanınızda, dışarıda lapa lapa yağan karlı ankara manzarası eşliğinde dinlendiğinde huzur veren şarkıdır.
  • dört bölümüyle yedi entry alabilmiş dizi..

bilenler bilir benim yerli dizi senaristlerine düşman olduğumu. nasıl olmayayım ki? her yerli dizi saçmalamakta sınır tanımadığı müddetçe bu böyle devam edip gidecek belli ki..

bundan uzun yıllar önce zengin bir ağanın tek oğlu, daha beşikteyken anası tarafından kaçırılıyor. anası bir şekilde ölüyor. ama bebek yaşıyor. anası ölürken son nefesinde, kendisini bulan askerlerin komutanına bebeği emanet ediyor ve ağaya öldü demesini ve bebeğe kendisinin sahip çıkmasını istiyor. kendi çocuğunu kısa bir süre önce kaybeden komutan bu bebeği sahipleniyor. ve evine götürüp büyütüyor..

şimdi komutan, sen o kadar askerin arasından bebeği alıp evine nasıl götürdün? askerlerinden hiç biri merak etmedi mi? komutanım bu bebek necidir kimlerdendir demedi mi? hadi onlar demedi. ağa da mı demedi komutan benim oğlum nerdedir diye? adamın tek oğlu ortada yok. oğlun öldü başın sağolsun demiş olsanız bile cenazesi nerde? neyi teslim ettiniz adama?

sonra bu bebek büyüyüp subay oluyor. bir şekilde yolları kardeşiyle kesişiyor. en küçük kardeş tarafından kumpas kurulan halit, abisi fırat tarafından vuruluyor. ondan sonra vicdan azabı çeken fırat bu olayı araştırmak için ürgüp'e tayinini istiyor. bir günde tayın işi halloluyor. bu arada olayla ilgili açılan soruşturmadan aklanıyor. ama aileden hiç kimse çatışmanın ne şekilde olduğunu ve kardeşini fırat'ın vurduğunu bilmiyor nasıl oluyorsa..

daha esas bombaya gelemedik bile. olay ürgüp ya da göreme'de geçiyor. kocası ölen gelinin, kocasının kardeşine emanet ve helal olduğunu öğreniyoruz birden bire. ulan senaryo ekibi!!! hangi dünyada yaşıyorsunuz amk? ürgüp'te böyle bir gelenek mi var? kimden duydunuz bunu? kim yaşamış şimdiye kadar? mardin mi lan orası? batman mı şırnak mı? ağalı dizi yapıyorsak böyle bir gelenek mutlaka vardır nasıl olsa mı dediniz? nerde yetiştiniz aslanım siz? gel de yerli dizi senaristlerine düşman olma işte..

adam daha kıytırık bir üsteğmen. babası asker emeklisi. zengin falan değil yani. altında jeep cherokee var. kaç para maaş alıyor bir üsteğmen anasını satayım? nasıl aldı bu arabayı?

en küçük oğlanın anası karakola gidiyor. komutanın odasına, komutan içerde yokken giriyor ve didik didik arıyor kamera kayıtları için. ortada bir tane bile asker yok. bu işler o kadar kolay mı? o odaya girmek ve karıştırmak o kadar basit mi anasını satayım? üstelik kadın cahil bir kuma. ve üstüne üstlük aradığı kamera kayıtlarını da bulmayı başarıyor. ben size ne diyeyim ey senaristler? bakalım haftaya kadını ordan nasıl bir bahaneyle çıkartacaksınız? sanki o kamera kayıtlarının otelde başka kopyası yok mu? tek kaydı mı yolladılar karakola?

daha dört bölümde bu kadar saçmalarsanız size yedi entry çok bile..
  • insanın içine işleyen yonca lodi parçası(ymış).

geneli itibariyle, slow parçalarla yeniden ortaya çıkan yonca lodi nin de, aslında ne kadar doğru seçim yaptığının göstergesidir bu parça, ki zannımca hem mükemmel okumuştur parçayı, hem de vokal - müzik - sözler çok iyi bir uyum sağlamıştır.
  • izel'in 97 yılında çıkan ikinci solo albümü. şarkı listesini bugüne kadar kimse yazmamış. çok sevdiğim bir albümdür. şarkısı da güzeldir.

01 emanet 4:57
    02 eyvallah 4:01
    03 geyik çıkabilir 4:55
    04 bekle biraz 3:25
    05 sır 4:27
    06 deli gibi 3:20
    07 acilen 3:58
    08 nakış 4:15
    09 hain 4:28
    10 kızımız olacaktı 4:40

ve kadir inanır, salih kırmızı gibi oyuncuların oynadığı bir filmdir. filmde kız kardeş rolündeki tanya arslan topu topu iki filmde oynamıştır ve biri de budur. koca internette mevcut bir fotoğrafı bile yok. ama filmde oldukça güzeldi. bu filmi çocukluğumdan beri izlemişimdir. sözlüğün geri kalanının da benim gibi izlediğini düşünüyorum ama bu entry film hakkındaki üçüncü entry.
  • izel'in 2. solo albümü. raise90 adlı alkislarlayasiyorum.com kullanıcısının yorumundan alıntıdır:

"90'lardan bu yana bir çok unutulmaz şarkılara imza atmış ve hala da atmaya devam eden sevgili izel'in 1997 yılında çıkmış ve kariyerindeki en iyi albümü olan,aranjörlüğünü mustafa sandal'ın üstlendiği emanet albümüdür.

albümdeki emanet,eyvallah,nakış,bekle biraz,sır ve geyik çıkabilir şarkılarının söz ve müzikleri mustafa sandal'a aittir.diğer şarkılara bakarsak acilen ve hain şarkısı kenan doğulu ve ufuk yıldırım'a,deli gibi şarkısı altan çetin'e ve kızımız olacaktı şarkısı çelik erişçi'ye aittir.

albüme bakarsak albümün kayıtları londra'da yapılmıştır.müzik eğitimi almak için londra'ya taşınan mustafa sandal yanına izel'i de almış ve ikisi bu albüm için yaklaşık 3 ay çalışmıştır.öyle ki ikisi arasında sıcak pozlar medyada yayınlanmış ve aralarında aşk dedikoduları çıkmış fakat ikisi de böyle bir şey olmadığını söyleyip sadece arkadaş olduklarını söyleyip yalanlamıştır.

ağustos 1997'de piyasaya çıkan albümün ilk klibi eyvallah şarkısına gelmiştir.şarkı zamanın ötesinde bir altyapı ve melodiye sahip olduğu için pek tutmamıştır.albüm de 200 bin gibi bir satış yapmıştı.bu durum özellikle mustafa sandal ve izel'i derinden etkilemişti.

albümün patlamaması ve satışların düşük olmasından dolayı izel'in mustafa sandal'la arası açılmış hatta izel bir röportajında mustafa sandal için "zaten mustafa sandal'la çalışmak baştan hataydı.keşke kendi bestelerimi yapıp albüm çıkarsaydım" diye ağır bir laf söylemişti.bunun üzerine mustafa sandal kariyerindeki en iyi şarkılarını izel için yaptığını ama izel'in bunu hiç haketmediğini söylemiştir.ikilinin arasının açılmasından sonra izel,ikinci klibini emanet şarkısına çekmiştir.fakat şarkının orjinal hali değil de murat yeter düzenlemesiyle yapılmış bir remix versiyonu klibe konulmuştur.bunun üzerine mustafa sandal ile izel'in arası daha kötü olmuş ve yıllarca devam edecek hatta şu zamana kadar bile devam eden bir küslüğe sebep olmuştur.

şarkı yine tutmamış ve izel tam bu zamanlarda kızımız olacaktı şarkısını keşfetmiştir.albümün son klibi de kızımız olacaktı şarkısına gelmiştir.hiç beklenilmeyen bir anda müthiş derece patlamıştı bu şarkı ve daha ilk günde top 10 listelerinde 1.sıraya yerleşmeyi başarmıştı.albüm satışları da 200 binden bir anda 500 bine çıkmıştır.

izel için hem inişli hem çıkışlı tek albüm olma özelliği taşıyan emanet albümü her ne kadar tartışmalar yaratan bir albüm olduysa bile türk popu'nun en iyi albümleri arasında yer almayı başarmıştır."

†*****†***************************

ben sağlamasını şu şekilde yaptım:

albüm çıktıktan 4 ay sonra izel, cem yılmaz ve kenan doğulu'yla ibo show'a katılıyor. programda toplam 3 şarkı söylüyor * * *. albümde zaten 4 kişinin şarkısı var. izel de sadece mustafa sandalın şarkılarını söylemiyor. programda da adını hiç anmıyor. büyük ayıp ediyor.

çünkü albüm efsane.
  • --- spoiler ---

ivit. sadece ilk bolumu izledim (aslinda zorla izletildim) ve senaryoyu acikliyorum; simdi bu aganin buyuk oglu, evlenmek uzere olan cocuk (isimleri ezberleyemedim idare edin) yeni bolumde olecek ve bunun karisini o kenafir gozlu karidan olan bi kucuk erkek kardese vermek isteyecekler. tabi kiz istemeyecek. bu esnada olduren jandarmayla da aile karsilasmis olacak. kiz kocasini olduren o jandarmaya zamanla asik olacak ama aile kucuk kardesle zorla evlendirmek isteyecek. sonlara dogru jandarmanin aslinda o aganin oglu oldugu aciga cikinca asiklar kavusacak.
    --- spoiler ---
    (bkz: eyyorlamam bu kadar)
    (bkz: rica ederim)
  • "mutluluk çok da uzaklarda değildir. derin bir nefes alımının hemen ardından tebessümle yüzünüzü aydınlatan huzurun sizde emanetidir..."

umut
  • bu diziyi annem izlerken biraz baktım. böyle saçma dizi zor bulunur. olay ürgüp 'te geçiyor, tipler mardinli gibi iken bunların düğünlerinde paso zeybek çalıyor. gerzekçe bi senaryo, ürgüp' te nasıl insanların yaşadığını bilmesek inanacaz...
    ayrıca başroldeki kız kaşlarını çatmasın o ne öyle o. gitsin botoks falan yaptırsın. esas kızın 50 yıllık babalar gibi çatık kaş izi var.
hesabın var mı? giriş yap