*

şükela:  tümü | bugün
 • adamına göre oynamanın kitabını yazmış insan. maçlarının analizlerinde "aslında burada bu hamleyi yapmak yanlıştır ama lasker rakibinin zaaflarından faydalanmayı iyi bilir" falan filan yazar.

  fakat rakiplerinin maçlarını iyi incelermiş demek iyi bir tanımlama olmaz zira bunu kulüp oyuncuları bile yapar. iyi dersler çıkarırmış demek ki incelediği oyunlardan.

  emanuel lasker'dan başka bir de edward lasker vardır, hatta o da satranççıdır, emanuel lasker'la karışmaması için ed. lasker ve em. lasker gibi kısaltmalar kullanılır.
 • dünya satranç şampiyonu ünvanını en uzun süre (26 yıl 337 gün) elinde bulunduran büyük usta.
 • dr. emanuel lasker

  24 aralık 1868'de barlinek, polonya'da dünyamıza avdet etmiştir. noel'de doğmuş olması parlak bir kariyere sahip olacağının ilk göstergesi olabilir. (mevlid kandili'nde doğmuş başka bir satranççı vardır ve o da çok " şanslı" olmasıyla tanınır. halbuki, usta her zaman şanslıdır)
  ebediyete intikal tarihi ise 11 ocak 1941'dir; newyork'da rahmetli olmuştur.

  satranç kariyerinin dönüm noktaları:

  1894-1921 arası dünya şampiyonu
  1894 steinitz ile unvan maçı (+10-5=4); abd/kanada
  1896 steinitz ile unvan maçı (+10-2=5); moskova
  1907 marshall ile unvan maçı (+8-0=7); abd
  1908 tarrasch ile unvan maçı (+8-3=5); almanya
  1909 lasker - janowsky maçı (+7-1=2); paris (unvan maçı değil)
  1910 lasker - schlechter maçı (+1-1=8); almanya
  1910 lasker - janowsky unvan maçı (+8-0=3); paris
  1921 capablanca ile unvan maçı (+0-4=10); havana

  önemli turnuvalar ve aldığı dereceler:

  1895 petersburg (1)
  1896 nuremberg (1)
  1899 londra (1)
  1900 paris (1)
  1909 petersburg (1-2)
  1914 petersburg (1)
  1923 moravska ostrava (1)
  1924 new york (1)
 • (24 aralık 1868 – 11 ocak 1941) alman satranç oyuncusu ve matematikçi.

  1894'de steinitz'i +10 -5 =4 sonucu ile yenerek dünya satranç şampiyonu oldu. birçok turnuvada birinci oldu. bunların en önemlileri londra (1899), st. petersburg (1896 ve 1914) ve new york (1924) turnuvalarıdır.

  27 yıl dünya satranç şampiyonu kaldı ve ünvanını birçok maçta korudu. 1921'de havana'da yapılan maçta capablanca'ya yenilerek ünvanını devretti.

  1933'de karısı yahudi olduğu için almanya'yı terk etmek zorunda kaldı. son yıllarını new york'da geçirdi.
 • gelmiş geçmiş en büyük satranç üstadlarında birisi, belki de en büyüğü. oyunlarından ve mücadelesinden belki de en çok etkilendiğim oyuncu. şöyle de bir anım mevcuttur kendisinin ne kadar mükemmel bir oyuncu olduğuna kanaat getirmeme yardımcı olan:

  gatf satranç takımının derslerinin birinde hoca gelmediği için kendi kendimize çalışıyorduk ve bir kombinezonu çözemedik. üzerinde baya uğraştıktan (7 kişi 1.5 saat kadar uğraştık) sonra pes edip çözüme baktık. kaptanımız "genelde kombinezonlarda bir tane çift ünlemli veya iki tane tek ünlemli hamle olur fakat bunda iki tane çift ünlemli hamle var çözemediğimiz kadar varmış lan hakkaten okkalı pozisyonmuş" dedi ve çözüme bakıp hayran olduk. gerçekten çok güzel hazırlanmış bir kombinezondu ve altındaki dipnotu okuyunca laskere olan hayranlığım iyice arttı: "lasker'in bir körleme partisinden..."

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • satrancta psikolojik faktörü en iyi kullanan dünya şampiyonudur,maç sonrası yapılan analizlerde konumun çoğunlukla kendisi için kötü olduğu anlaşılır ancak tahtada öyle bir kaos yarattığı için karşıdaki rakip bu çıkmazdan kurtulamazdı.
 • pozisyonel satranç bilgisi derin, satrançta psikolojinin önemini kavramış ikinci dünya şampiyonu.

  bobby fischer lasker'in yaşadığı dönemde [1868-1941] kabul edilen varyantların çoğuyla ters düştüğünü ve açılıştan anlamadığını söyler (varyant satrançta bir açılışın kabul edilmiş devam yoludur, jargonda "kitap" olarak geçer). jose raul capablanca ise lasker'in açılış bilgisinin çok geniş olduğunu ve açılış teorisinde zaafı bulunmadığını, tam tersine açılışı bütünüyle kavradığını ve bu konuda büyük bir üstünlüğü bulunduğunu söyler. yakın zamanda bilgisayarlar sayesinde yapılan analizler lasker'in pozisyonel kavrayışının zamanının çok ilerisinde olduğunu -fischer'i utandırırcasına- göstermiştir.

  aynı zamanda ph.d tezi modern cebirin temellerinden biri üzerine olan başarılı bir matematikçi ve felsefecidir. polinom halkalarında lasker-noether teoremi olarak anılan teoremi geliştirmiştir. albert einstein'ın yakın arkadaşı olduğu da bilinmektedir.
 • vezir gambiti'nin (1.d5 d4 2.c4) kendi adıyla anılan varyasyonları bulunan dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satraç oyuncularından birisidir. özellikle kabul edilmeyen vezir gambitinin lasker varyantlarına sahip oyunları izlemek çok eğlencelidir. http://www.chessgames.com/…rl/chessgame?gid=1380036 güzel bir örneğidir.
 • aşmış yaklaşımı özetle:
  satrançta oyuncular mükemmelleştikçe oyun yenişmezliğe gidiyor; sonucunda oyun hata üzerinden kazanılabilir, rakibin ya da kendinizin...
  diye özetlenebilecek bir felsefecidir. (bkz: satrançta büyük ustalar modern görüşler)
 • öldükten sonra hazırlanan biyografisinin ön sözü albert einstein tarafından yazılmış olan ünlü satranç ustası. bu ikili çok yakın arkadaştır ve birbirlerinin yaptığı işlere hayranlıkları sayesinde tanışmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap