• tek suçu vatikan görevlisi ercole orlandi'nin kızı olmaktı...

http://hm.indymedia.org/…age/8/emanuela_orlandi.jpg linkinde "kayıp aranıyor" ilanını görebileceğimiz kişi. 22 haziran 1983'ten beri kendisinden haber alınamıyor.

üstünden 20 yıldan fazla geçmiş, yaşıyorsa bile ne haldedir kim bilir. yazık, bir insanı, bir çocuğu bu kadar sene ailesinden, ülkesinden ayrı bırakmak, yeni yeni başlayan hayatını yerle bir etmek, ailesine tarifsiz acılar yaşatmak...

eski doğu bloku ülkelerinin gizli servislerinin, italya’daki faaliyetlerini araştırma amacıyla kurulan komisyonunun başkanı guzzanti'ye göre ağca italya'da hapiste yatarken kendisine bir mektup yazmış ve emanuela orlandi’nin hayatta olduğunu ve onun bulunduğu yeri bildiğini söylemiş. 2004'te vefat eden baba ercole orlandi ise ölmeden önce kızının türkiye'de ve sağ olduğuna inandığını söylemiş.

türk polisinin istediği zaman sorgu tekniklerindeki efsanevi başarısını (yanlış şeyler gelmesin sakın haa, ikna ve telkin kabiliyetinden bahsediyorum sadece) hepimiz biliyoruz. basit bir kapkaççıya isterlerse kennedy suikastını bile itiraf ettirirler evelallah. ama iş bazı şeylere gelince niyeyse herkesin eli kolu bağlanıyor. hiç sanmıyorum ki ağca sorgudan geçmiş olsun, hele bu konuda bir tek soru sorulmuş olsun, bir cevap, bir bilgi kırıntısı verilmiş olsun.

ya bizler, ya sivil toplum. ben bu kızcağızın adını bu ay duydum, böyle bir şeyin varlığından yeni haberdarım. belki bu benim cehaletim, kabul. ama yıllarca ne bu konuda yazılmış bir haber okudum, ne bir yerde aranıyor afişi-duyurusu gördüm, ne de bir arama kampanyasına, seferberliğe şahit oldum.

ben 4 yaşındayken kaçırılmış bu kız, ben doğduğumdan beri ailemle beraberim. kızcağızın halini düşündükçe türlerim ürperiyor. sonra ağca, oral çelik, haluk kırcı, bunların hepsi milli kahraman, aksini düşünen bizler de vatan hainiyiz, değil mi?

ateş düştüğü yeri yakıyor ne yazık ki.

artık sağla, solla, papayla, bulgar mafyasıyla alakası yok bu işin. bu kızı (öldüyse naaşını) bulup ailesine vermek, türkiye cumhuriyeti'nin ve onu oluşturan her bir öğenin (biz basit vatandaşlar dahil) görevi ve sorumluluğudur diye düşünüyorum.
  • ailesi gorusuyormus zaten kendisiyle
    mehmet ali agca (s.a.v) oyle buyurdu.
    devletimin televizyonu trt haber`de.
  • avrupada bir manastırdaymış.belgeli üstelik hadi bakalım.
  • rahip gabriele amorth, orlandi'nin seks partileri için kaçırıldığını açıklamış.

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1544269/default.htm
  • bugun vatikanda bulunan iskeletlerle iliskilendirilen kiz.

ıste haberi
  • bundan 36 yıl önce henüz 15 yaşındayken 22 haziran 1983'te roma'nın merkezindeki s. apollinare bazilikası'nda aldığı flüt dersinin ardından babasının çalıştığı vatikan sınırları içindeki evlerine dönerken kayboldu ve bir daha kendisinden haber alınamadı.

hakkında ortaya atılan pek çok spekülasyon var. bunlardan biri de ağca ile ilgili. o tarihte mehmet ali ağca, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan rebibbia hapishanesinde yatmakta. ama her işe maydonoz olduğu gibi taa hapishaneden bu olaya da burnunu soktu ve rai televizyonuna kızın bulgar ülkücüler tarafından kaçırıldığını sağ olduğunu falan söyledi. 30 yıl hapiste yatan ağca'nın tahliyesinin üzerinden 10 yıl geçti ama orlandi halen yok.

ikinci bir spekülasyon da 1970'lerin ünlü romalı mafya grubu banda della magliana tarafından kaçırılmış olabilecegiydi. grubun 1990'da ölen liderinin (enrico de pedis) mezarı 2012'de açılıp bakıldı ama yine bir iz bulunamadı.

üçüncü spekülasyon ise vatikan'daki seks partilerinde kullanılmak üzere kaçırıldığı ve sonra da öldürülüp atıldığı yönündeydi. bunu söyleyen kişi italyan rahip gabriele amorth bir üfürükçü, yani exorcist. üfürmüş olma ihtimali yüksek.

geçen yıl ekim ayında villa borghese yakınlarındaki vatikan`ın italya büyükelçiliği binasında yapılan tadilat sırasında kemikler bulununca "aha da orlandi" bulundu diye millet ayağa kalktı ama dna analizi sonrası kemiklerin milattan önce ölen bir romaliya ait olduğu ortaya çıktı.

son olarak dün çıkan bir habere göre vatikanın hemen yanıbaşında bulunan campo santo teutonico adlı küçücük bir mezarlıktaki iki mezar açılarak dna analizi yapılacakmış. gerekçe de aileye ulaşan bir ihbar notunda mezarlıkta bulunan meleğin işaret ettiği yere bakın yazmasıymış.

nasıl oluyor bilmiyorum ama roma`ya ilişkin her şey bir şekilde gizemli oluyor. hele bir de işin içine vatikan, kilise, mafya, rahipler, sen gelme ulan ağca, mezarlık, cinayet falan girince gizem ve merak giderek coştukça coşuyor. neyse durun belki de yeni açılacak mezarlardan çıkacak kızın kemikleri.

11 temmuz eklemesi: vatikan'in hemen yaninda bulunan mezarliktaki iki mezar acildi ve tahmin edin bakalim ne oldu? iki mezar da bos cikti bu ise mevcut gizemli havaya bambaska bir boyut katti. yani birakin emanuela'yi kimse gomulmemis bu mezarlara. zaten kizin abisi soyle demis: herseyi bekliyorduk, beklemedigimiz tek sey mezarlarin bos cikmasiydi!
  • bu kadar ünlü kayıp bir vakayla ilgili çok az entry girilmesi şaşırtıcı. hâlâ arada bakarım ama yeni bir haber bile yok. 38 yıldır kayıp bu kız. üstelik sürekli teoriler ortaya atılıyor. flüt kursuna çıkmak için evden gidip bir daha haber alınamadı. ayrıca bir türk ile bağlantısı olduğu için de çok dikkat çekici. anlamadığım şey neden hâlâ bir ceset veya herhangi bir şey bulunamadı? tamam belki 1983'lü yıllar teknolojiden yoksun olabilir fakat sonrasında gelişen ihbarlar, aranan telefonlardan da mı bir ipucu çıkmadı.
  • ağca sıkıyor. nasıl ilgi çekerim’in derdinde. evet ya sen biliyordun.

muhtemelen kız kaçırıldı ve öldürüldü. şu anki teknoloji olsaydı bulunurdu.
  • demin ''boynu kırılan hırsızı bıçaklamak'' başlığında verilen haber linkine girdim ve ilgili haberi okurken sağ tarafta bu konuyla ilgili haber gözüme çarptı. sözlükteki bu başlığı görmemiştim bu güne kadar ve bu olayı da hiç duymamıştım. gerçekten de gizemli olaymış.

zaten haberin başlığı da şöyle; ''bu gizem neredeyse 40 yıldır çözülemiyor! 15 yaşındaki emanuela orlandi'ye ne oldu?'' haber linki de burası; https://www.hurriyet.com.tr/…ldiye-ne-oldu-42115499

yine yeni bir iddia atılmış ortaya, ama bu da boş iddia olabilir mi bilemiyorum. ama bu olayın filmini yapsalar baya sürükleyici ve gizem dolu bir film çıkardı ortaya. inşallah bulurlar.
  • netflix de belgeseli çıkan italyan kayıp kız. daha önce kendisinden haberim olmamıştı maalesef, bu tarz yapımları sevdiğim için açmıştım. bir de baktım mehmet ali ağaca’ nın ismi geçiyor. tam bir şok etkisi oldu.
hesabın var mı? giriş yap