şükela:  tümü | bugün
  • european medicines agency. bir nevi fda'in avrupa versiyonudur diyebiliriz.
  • alt bolgelere de ayrilabilir. misal (bkz: meta/#17882153)...
  • koskoca avrupa, orta doğu ve afrika bölgesi için tek bir yönetim birimi kuran anlam veremediğim şirketlerin kullandığı kısaltma. bölge çok büyük olduğu gibi, alt bölgelerin birbiriyle gerek ekonomik, gerek kültürel olarak hiç bir alakası yok. böyle şey gibi geliyor, "amerikaya çalışıyoruz zaten biz, avrupayı falan da işte emea yapın satabildiğinize satın olmazsa canınız sağolsun" gibi. kafam karışıyor.

    ileride kuracağım imparatorluğumda emea ofisi olmayacak, onun yerine türkiye ofisi ve "america and rest of the world" ofisi olacak sadece, 2 ofisle kıtalara hükmedicem. fatihin istanbulu fethettiği yaştayım, yastayım hiç kimse bilmiyor.
  • europe middle east ve africa kelimelerinin kısaltılmışıdır. bir çok şirketin avrupa, ortadoğu ve afrika teşkilatlarının bağlı olduğu bölgedir. afrikadan kasıt, genellilke kuzey afrika ülkeleri ve güney afrika cumhuriyeti olur. ancak şu sıralar afrika bir çok şirket tarafından ayrı bir pazar olarak ele alınmaya başladı. avrupa da genellilke doğu batı olarak ayrılmakta ve ortadoğuyla aynı bölgeden çıkarılmakta. bu durumda bölgeler genellikle artık europe, eastern europe and cis (commonwealth of independent states), mena (middle east and north africa) ve ssa (sub saharan africa) şeklinde oluyor. türkiye birçok şirket için ya mena ya da eastern europe and cis gruplarında ele alınıyor. fakat general electric gibi bazı şirketler turkey and central asia ya da turkey and stan countries (adının sonunda stan olan ülkeler) diye ilginç bölgelere de sahip.
  • merkezi önceden londra'da bulunan ingiltere'nin ab'den ayrılması sonucu amsterdam'a taşınmış bir kurum.