şükela:  tümü | bugün
  • böyle bir durum var. mesela birisi bir iş yapıyor, berbat olmuş. sen berbat olmuş deyince emek var deniyor. sebep? emek harcanmış her şey mükemmel mi yani?

mesela şöyle anlatacağım. iki öğrenci bir derse 10'ar saatini ayırıyor. aynı notlara çalışan bu ikili ortaya büyük bir emek koyuyor fakat birisi 10 alıyor diğeri 90 alıyor. hoca emeğe saygı olarak diğerine de yüksek not vermiyor. çünkü sadece emek harcamakla bu işler olmuyor. birisi belki farklı kısımlara ağırlık verdi belki birisi diğerine göre daha hızlı anlıyor belki birisinin o derse yeteneği var. bu gibi bir sürü değişkene bağlı olarak ortaya güzel bir şey çıkıyor ya da çıkmıyor.

neden harcanan emeğe saygı duyacağım? birisi ortaya koyduğu şey ile benim saygımı kazanabilir ki onuda beğenirsem fakat işe harcadığı emeğe niye saygı duyayım. bunun sanatkarlar ya da benzeri şeylerle uğraşan insanlar için de söyleyebiliriz. hatta ortaya iyi bir şey çıksa bile çıkan şey için kişiye saygı duyup onu yüceltirsin ama emeğine yine saygı duymam. ben mesela aynı şekilde zamansa zaman, paraysa para ya da benzeri emek ile ilgili işleri gösterip aynı şeyi ortaya çıkaramam. bu nedenle emeğe de saygı duyamam.

bunun istisnası bence bedensel ya da zihinsel engelli insanlardır. bu insanların emeklerine saygı duyuyorum çünkü engeli bulunmayan insanlara göre çok daha zor bir işi göğüslemiş oluyorlar. ve ortaya çıkardıkları şey iyi veya kötü olsun emeğin çok daha ötesinde büyük bir özveri ve azim oluyor.
  • bir şeyi beğenmezsiniz, beğenmeme hakkınız var, bunu da açıkça ifade edebilmek gerekir, lakin bu açıkça ifade etmenin de bir sınırı var. emeğe saygı orada başlar ve bu faşizm değildir.
    emeğe saygı duymamak son 20 yılın trendi oldu ve tükürürüm böyle sanatın içine cümlesiyle başladı ve bolca da taraftar buldu.
    herhangi bir emek unsurunu değerlendirirken kişisel değer yargılarımız ve beğenilerimiz devreye girer, burada dilimize sınırı doğru koymazsak faşizm orada başlar.
    mesele beğenmek veya beğenmemek değil, bunu ifade ediş şeklimizdir.