şükela:  tümü | bugün soru sor
  • son zamanlarda her taksinin üzerinde gördüğüm yazıdır.
    yağmurlu havada durmaz, kısa mesafeyi beğenmez almaz, trafikte sinyal kullanmadan her şeridi kendi malı görür, yolu uzatır fazla fazla para alır sonra da arabasının arkasına 'emek hırsızlığına hayır' yazılı sticker yapıştırır.
    13 yıldır korsan taksi kullanan biri olarak aşırı memnunum. kendimi kazıklanmış hissetmiyorum. istediği yoldan giderse gitsin fiyatın artmayacağını biliyorum. genellemek istemiyorum ama sarı taksilerin çoğu maganda gibi araba kullanıyor. emekse korsanı da, uberi de emek harcıyor zaten.
  • modern zaman şehir zorbalarının yeni sloganı.

geçen cumartesi kızımın tekvando kursu sonrasında taksiye bindik , e5'e çıkınca baktık sağlam bir trafik var eleman içerenköy tarafına girdi , herhalde alt yoldan gidecek dedim.
    döndü çok trafik var sizi indirsem , metro ile gitseniz dedi.
    ben de metro ile gidecek olsak metroya binerdik , sonra insanlar alternatifleri kullanınca kızıyorsunuz dedim.bunun üzerine şikayet edeceğimi de düşündü sanırım ödeme almayayım sizi indireyim dedi (taksimetre 7.5 tl).inerken über için devlet çözecek bu işi dedi (kendilerine bazı sözler verilmiş sanırım)

über çağırayım dedim baktım tam karşıda taksi durağı neyse dedim 50mt kadar yürüdük , uygulamayı açtım fiyat pahalı , 5 dakika sonra taksiden daha ucuz bir fiyat çıktı.hemen araç çağır dedim.geldi gayet keyifli bir yolculukla eve geldik.hatta ufaklığa lunapark gibi dedim o da lunaparktan eğlenceli dedi.

sonuç olarak benim gözümde emek hırsızı olanlar taksiciler , über'de ise hem muhatap hem de kalite var.araçlar kaliteli , takside ki gibi aman dolaştırmasın diye gözünüzü dört açmanıza da gerek kalmıyor.
  • kesinlikle emek hırsızlığına hayır!!!
    emek'in tdk açıklaması; bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücü, zahmet.

-trafikte sen köprüden, kavşaktan, ışıktan, arabalı vapura binerken sıra beklersin sarı taksi yandan gelir seni kıstırır önüne geçer.
    -havalimanında saldırı olur 10 liralık yol için saldırıya uğrayanlardan minimum 100.tl alırlar.
    -sen herhangi bir ara sokakta arabadan ailenden birisini indirken arkanda bekleyen sarı taksi varsa kornaya asılır ama o apartamandan inecek yolcu için 5dk süresince yolu kapatmayı kendinde hak görür.
    -sirkeci garından gözünün önündeki taksi için sıra kimde diye sorarsın ama o araçlar müşterileri bekliyor der ve sonra yoldan geçen, beklenen müşteri olmadığı bariz belli olan arap turistle gideceği yerin ücreti için pazarlık yapıp yola çıkar. gözünün içine bakarak yalan söyler.
    - para üstü 1-4 tl arası bozuksa yukarıya doğru kendi kafalarından ücreti tamamlamayı hak görürler. para üstü beklersen bozulurlar ve genelde bozuk olmaz.
    -yollardaki ceplerde birini beklersin arkandan gelip kornalar, sözlü tacizlerle seni cepten çıkartmaya çalışırlar. oraların durak olmamasına rağmen durak gibi kullanma haklarını kendilerinde görürler.
    -araçta sormadan veya sorsa bile sigara içmek en büyük haklarıdır. aracın hizmet aracı olması sigara kokması, yolcunun kanser tedavisi veya koah hastası olması vb durumlar kimsenin umurunda değildir. sorsan hizmettir.
    -gideceğin yerin yakın olmaması gerekir. uzak yol olması gerekir çünkü taksici sıra beklemiştir ve senin için sıra hakkını kullanmıştır. yakın mesafe bu nedenle kabul edilemez bir durumdur. yakın olursa araç içerisinde söylenmeler, hakaretler, aracı agresif kullanmak şoförün hakkıdır.
    -yurtdışından gelen istanbul'u bilmeyen turisti 3 köprüden geçirip (haliç, fsm, boğaziçi) taksime getirmek ve bir nevi panaromik tur yaptırtmak emek hırsızlığı değil turizme katkıdır mesela.
    -motorbisikletlerin hakkı değil mesela şerit kullanmak onlar şeridi boş yere meşgul -ediyorlar kenardan gitmeleri lazım.
    -bisikletlilerin kenardan gitmesini bırak yaşamaları bile hak değil mesela.

yukarıda saydıklarıma yüzlercesi eklenebilir. tek solukta yazdıklarım bunlar.
    o nedenle bu taksiciler kooperatifi filan varsa öncelikle kendilerinin servis sektöründe (çok kapsamlıdır eminim anlayamazsınız ama) olduklarını ve herkesin yola çıkma sebebinin ekmek parası olduğunu kimsenin ayrıcalıklı olmadığını sarı araba şoförlerine aşılasınlar. sıkı sınavlardan geçirip ona göre ehliyet versinler. hak hukuka o zaman bakarız.
  • kafası çalışmayan taksicinin arabasının arkasına yazdığı yazı.

oysa bütün yasalara aykırı şekilde haftada 7 gün, günde 12 saat çalışıp kazandığı 400 lira yevmiyenin 300 lirasını plaka ağasına veriyor. hiç mi aklına gelmiyor ben 12 saattir sarhoşuyla, manyağıyla, trafiğiyle uğraşıp bu parayı kazandım bu herif kim ki emeğimi elimden alıyor diye...
  • torrent'e evet.
  • son zamanlarda çok popüler bir taksi arkası yazısı.

-emek hırsızlığına hayır!
    +peki emek nedir?
    -ee şey, halkın kendi kendini yönetm..?

asdadda
  • beter olun ipneler.atatürk havalimanında bakırköye gideceğim diye her bindiğimde kavga ediyordum bu pezevenklerle.sen önce üçe beşe bakmadan emeğini kazan da ondan sonra emekten bahset.
  • ey taksiciler!
    klişe olacak ama size diyeceğim şudur:
    su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.

"emek" gibi kutsal bir kavram sizin ağzınıza da, camınıza da yakışmıyor. hadi gazlayın bakiim.
  • bunu aracının arkasına yazdırmış bir taksiciye en angut halinizi takınarak; "şşt birader, sen reise laf mı çakıyon?" diyin... mavi ekran veriyorlar...
  • geçenlerde, sanırım, mecidiyeköy'de gördüm bir taksinin kapılarından birinde bu yazıyı. içim acıdı. emek/sermaye çelişkisi, sınıf, devrim, sosyalizm diye didinip çalışanların arasında olmak (buna çabalamak), sonra orman kanunlarıyla trafiği yönetmeye çalışan ama terörize etmekten başka bir şeyle tanınmayan bir grubun mensubunun "emek hırsızlığına hayır" demesiyle karşılaşmak. o grup içindeki sayısız kişi aracına aldığı kişilerden 50 tl alıp 5 tl aldığını söyleyen, 100-200 tl alıp, bozuk yok diyerek sahtesini geri veren, 10 adımlık yere dolana dolana 1 saatte gidip dünya kadar para alan, böyle bir zorbalık ve hukuksuzluk kültürünü benimseyenler. derdim kişilerle değil elbet ama bu kültür ve bu kültürün simgesi bir sektörde olsam, onlar gibi hırsız olmasam bile utanırdım o yazıyı arabama yazmaya. bir insanı sırf taksiye bindiği için dolandırılmaya, soyulmaya uygun bulanlar, şimdi karşısına kendinin laciverdi bir rakip çıktı diye emek savunucusu gibi görünecek, emek üzerinden payelenecek öyle mi? bunu da yaşamak için emeğinden başka satacak bir şeyi olmayan başka kişileri öldüresiye döverek yapanları da unutmayalım üstelik.

bilhassa son 16 yıldır zirvelere tırmanmış olan bu her değeri olmadık yerlere angaje edip değersizleştirme anlayışı, kalkmış emeğe sulanmış. o lokma tabii büyük gelir, o ayrı ama valla içi acıyor insanın.