• iyisiyle kotusuyle, dogru bildiklerini insanlarla payla$maya cali$mi$; kantitatif olculer ile vurgulamak maharet ise hatiri cokca sayilir bir zamanini sadece bir dogrultuda harcami$ bir insanin hayal kirikligina ugramasidir.
  bir kizin pe$inden ko$arsiniz, onu birazcik tebessum ettirebilmek icin olmadik maymunluklar yaparsiniz, elini tutabilmek icin kar yagmasini beklersiniz. sonra ne olur? nerden ciktigi mechul biri gelir, butun yaptiklarinizi ve daha onemlisi "sizi" bile unutturur o kiza.
  veyahut; sozlugun ba$indan saatlerce kalkmazsiniz, en zor sinavlariniza cali$tiginiz zamandan kisarsiniz ama yine "gunde iki sigara" gibi azalttiginiz tiryakiliginizi birakamazsiniz. sonra bir bakarsiniz ki caylak olmu$sunuz, bir korku sarar apansizin titrersiniz. hayatta emegin ne kadar kiymetli oldugunu bir daha gorursunuz, bin defa pi$man olursunuz. bilmezsiniz ne du$unur ulu eskiler, aynen o guldurmeye cali$tiginiz guzelin ne du$undugunden haberiniz olmadigi gibi.
  yapabilecek fazla bir $ey yoktur, onemli olan insanlarin emeklerini biriktirmeleri degil onlari payla$maya olan meyilleridir. hicbir sifat istemeden yapabilirseniz, sadece yazdiklarinizin sozluge epistemik bir katkida bulunmasi ise cabaniz, oturur entrylerinizin yarisini silersiniz. vakia ki farkedile, temenni ki yayila, seviye yukseltile. (cuvaldizim elimde durmakta)
 • allah'in cezasi bir ders vermek zorundasinizdir. bir sinif dolusu cocuk kar$inizda kurulmu$, soylediginiz her $eyi pur dikkat dikte etmektedirler. iclerinde en son yapilan sinavda yamulmu$ bir matematik ozurlu de bulunmaktadir. size durmadan $evke gelmi$ bir bicimde sorular sorar, halbuki sordugu sorularin cevabi tahtada siritmaktadir.mesela:
  v=p.y/m e$itliginde* m (money supply-para arzi) artarsa ne olur, neden soylemiyorsun, ben bunun icin mi geliyorum bu derse, humppphhhffm, grrrr, $eklinde havlar bu cocuk. sordugu sorunun abesligini, komikligini goremeyecek seviyede matematik bilgisi olan bir 4. sinif ogrencisidir bu. hicbir $ey diyemezsiniz, yine anlatirsiniz.
  sonra gider bu abu$, bir sonraki sinavda ayni soruyu yanli$ yapar. gotunuzle gulersiniz ama uzulursunuz de. emekler bo$a gitmi$tir, mankafalinin tekine ufacik bir bagintiyi izah etmek icin 20 dakika ugra$mi$sinizdir, halbuki o vakitte 5 tane bolme i$lemini bilen cocuga bir ust seviyedeki konuyu rahat rahat anlatabilirdiniz.
 • iki hafta boyunca bir proteini aritmaya calisip, son dializden sonra tüpü devirip proteini buzlarin üzerine sacmak olayi..
 • movie maker programında bir sürü videoyu birleştirip animasyonları yaptıktan sonra bilgisayarın kafayı yiyip sizin yaptığınız animasyonu silmesidir. bilgisayarın ne anası kaldı ne bacısı...
 • mezun olduktan sonra işi gücü bırakıp uzmanlık sınavlarına hazırlanırsınız. çalışmadığınız için paranız olmadığı gibi bir de bu yarışta eşit şartlar altında mücadele etmek için bir de dershaneye gitmeniz gerekir, daha da vahim olanı büyük şehirde oturmuyorsanız ya da aileniz büyük şehirde değilse kalacak yere ihtiyacınız vardır. bu da en kötü ihtimalle her ay bin lira demektir ki bazal metabolizmayla yaşamanız gerekir. tüm bu stresin, aileye yapılan yükün vicdan azabı ve hırsıyla çalışıp sınav sabahı mide spazmalarıyla girilen sınavdan çok düşük bir puan almak. emeklerin boşa gitmesi lafının içini bir zenci abinin xl prezervatifin içini doldurduğu gibi doldurduğunu düşünüyorum.
 • bu ay ortalarında insanlara güvenerek sırf söz ile ön ödeme kapora dahi almadan ve tanışlar hatrına piyasadan % 15-20 iskontoda yapılarak müzik ekibi toplanır sözleşildiği üzere kına gecesi yapılacak villaya en az 80 dk. önce gidilir..hazırlıklar yapılır bitirilir tam saatinde programa başlanacakken atıştırmalık birşeyler hazırlandığı alt kattaki ev sahiplerinden biri taraından bildirilir 3 saat program boyunca fırsat olmaz diye 6 kişilik müzik grubu + 2 fotoğrafçı arkadaşla 3-5 dk. atıştırılırken gelin olacak embesil en az kendisi kadar salak bir kezbanı yemek yendiğinden habersiz göndererek "daha neden müzik başlamıyor" şeklinde ekibi azarlamaya kalkar..gelinimn stres ve tedirginliğine vs. verilir ses çıkarılmaz ya sabır çekilir sahneye geçilir bu sefer kendini bi halt zanneden gelin bozması kaltak:sahneye yüksek sesle "saat kaç oldu ne zaman başlayacak müzük?" diye sataşır..sanki müzik ekibi kaçıyordur..solist o telaşla unuttuğu nota sehpasının yokluğunu farkedip almak için yukarıya aracının yanına çıkarken;iyiden iyiye azmış gelin tarafından bir daha yüzyüze azarlanıp-bir kez daha haksız yere zılgıt yiyince..aşağı iner ve "program yapılmaz bu güruha toplayalım abi" der.bunun üzerine kına gecesindeki erkekler "nereye gideceksiniz la böyle çıkabileceğiniz mi sanıyorsunuz buradan" tehdidi ile üzerimize yürümekle sakinleşmek arasında kalmışken biz de herşeye rağmen ortamı ve solistimizi sakinleştiririz.10-15 dk gecikmeyle program söz ağızdan çıkar ve insanlık bizde kalsın minvalinde başlatılır;bir kaç parça sonra orkestranın müziğiyle gelinin sıçıp sıvadığı ortam güzelleşmeye başlar birçoğu piste çıkıp danseder oyun havalarıyla oynar;şarkı istekleri gelmeye küçükte olsa bahşişler bile gelir..program başta gelinin yaptığı ayılık görgüsüzlük ve çıkardığı tatsızlığa rağmen hatasız ve eksiksiz üstelik olması gerekenden 20-25 dk. geç bitirilir kına gecesi sahiplerinden anlaşılan ücret talep edilir "bu gece para yok vs. aşkolsun garanti veriyoruz" vs. diye geçiştirilir beklenir-beklenir günler geçer damat aranır telefonlara çıkmaz mesajlara dönmez.tesisatı ayarlamak ve kurmak geri toplamak ta dahil 3 saat yapılan program yorgunluğu yanınıza kar kalır üstüne soğuk su içilir polis mahkeme uğraşmaya başlamak kalır tek çare.o yüzden müzisyen ve organizatör arkadaşlar bu tür programlar organize ederken babanızın oğlu-kızı olsa yazılı bir belgeyle işinizi yürütün aman diyeyim stresi yorgunluğu bir tarafa keriz yerine konmakta cabası.az kalsın kendi kına gecesinin karakolda bitmesi için elinden geleni yapan abazanlık başına vurmuş şirret gerizekalı büyük ihtimal oruspu ve ebleh kezban gelin adaylarından(genelde bankacı olurlar)da daha ön görüşme esnasında farkederseniz piyasanın üç katı para verse dahi koşarak uzaklaşın.(bkz: kendi düğününü/kına gecesini mahvetmek) edit:imla