şükela:  tümü | bugün
 • emekli albay'a göre daha bir azametli, daha bir serin duruş sahibi asker emeklisi. apartman yöneticiliğiyle falan uğraşmak yerine mercedesle gezip sonraları politikaya soyunanı makbuldür.
 • ha bir de unutmadan (bkz: savaşı anlatırken coşan emekli general)
 • ya bir şirketin genel kurulunda yer alır (tırsıtıcı olsun diye), ya tv yorumcusu olurlar, ya da evlerinde otutururlar ve apatmanının kapısında korumalar bekler.
 • (bkz: havelsan), (bkz: aselsan) gibi mekanlarda bolca rastlanır
 • bugune kadar konustugum on kusur emekli general ve amiralin arasinda en mutevazi, kin gutmez, arasinin bozuk oldugu kisi olmayan ya da az olan kisiler havacilardi. bunu da cogunlukla yirmili yaslarinda daha harp okulundayken arkadaslarinin olumlerini gormelerine bagliyorum. kendileri de bunu "biz olumu biliriz. bir gece evvel karsilikli muhabbet ettigimiz arkadasimizin bir sonraki gun cenazesine gitmisligimiz vardir." diye aciklarlar.

  genellikle, emekli generallerin esleri ve de cocuklari cok cekerler bu insanlardan, eger cekerlerse. cunku bu insanlar maalesef gunluk yasantilari ile ozel yasantilarini pek ayiramayip, evde de general kimlikleri ile dolasirlar kimi zaman.

  ancak, takip eden ikinci nesil, ki bunlar emekli generallerin torunlari oluyor, bu insanlarin ani ve deneyimlerinden cok sey ogrenebilirler. o eski astigi astik kestigi kestik adam gitmis, yerine generalligini ozel yasantisinin disina cikarmis bir insan gelmistir.
 • emekli olduktan sonra, her işten anladıkları farkedilen ve her işin başına tereddütsüz geçirilebilen insanlardır. bu kağıt fabrikası da olur, demir-çelik fabrikası da olur, komünikasyon şirketi de olur, farkmaz. her bir kuruluşu yönetebilecek üstün niteliklerle donatılmış olarak doğan muhteşem varlıklardır onlar.
 • isim gucum olmadigi zamanlarda kafa yordugum konulardan biri,
  bilgisayarda oyun oynuyordum oradan geldim buraya kadar, hani youtube'da gol videosu ararken kendini kaybetmek gibi birsey,
  bu oyun bitince ne olacak diye merakim vardi, bir suru madalyalar ivir zivir silahlar aldim filan, hani bitince bana nakit olarak geri mi donecek diye, lakin oyle olmadi en bastan, sifirdan baslamak zorundaydim. simdi konunun emekli general ile ne alakasi var derseniz o da soyle:

  adam emekli olmus, ama belki hala askerlik yapasi var, cogu zaten sportif insanlar, yaslanmamislar velhasil. birak adam yeniden baslasin sifirdan, hani er-onbasi olmazsa da bir cavus rutbesi takip saliverin, vatana millete o kadar faydasi dokunmus, cok gormeyin bunu.
 • emekli karacı veya havacı general.
  denizci olanı için... (bkz: emekli amiral)

hesabın var mı? giriş yap