şükela:  tümü | bugün soru sor
 • emekli kesme devlet tarafindan verilen (!!!) maas.

  abdde buna medicare ve social security derler.
 • ing. pension
 • sadece bununla gecinmeye cali$anlara "dar gelirli" denmesini saglayan az miktardaki para ce$idi.
 • almak icin sabah hava agarmadan siraya girilen ve saatlerce beklenen maa$.
 • damlayan ama gol olmayan,hatta ay sonu gelmeden kuruyan hede.
 • isyan edilesi bir olaydır emekli maaşı. çoğunlukla emekli olan insanlar ek işe ihtiyaç duyarlar. ssk ya bağlo işçilerin 1986 dan sonra bu hakkı aldı ama emekli sandığında iş böyle mi?
  eğer devlet memurluğu yapmış bir emekli ek gelir getirici bir işe girer ve bunu beyan ederse ne yazık ki emekli maaşı kesiliyor. benim de buna isyan edesim geliyor. devlet için 30 yıl calışmıssın, her ay primler bir bir kesilmiş maaşından ve bir gün emekli olduğunda sana iki kuruş verilmiş. sen de artık kendim için çalışayımdemişsin ve bunu beyan yetmişsin yani vergi de veriyorsun ama gel gör ki devlet emekli maaşını kesiyor. bravo demek istiyorum. emeklilerimiz de kaçak işçilik (clandistine employment) yolunu seçiyor.
 • artık çalışamayacak hale gelmiş insanların, yaşlılık döneminde hayatlarını devam ettirebilmeleri için devlet tarafından, belli süre sigortalı veya memur olarak çalışmış ve bu süre içinde primlerini yatırmış insanlara tanınan sosyal bir hak...
 • anneanne, babanne ve dedelerin torunlara iş yaptırma gücünün kaynağı.
 • milliyet'in bugün türkiye'nin önde gelen holding patronlarıyla ilgili yaptığı haberin konusu. kim ne kadar emekli maaşı alıyormuş öğrenmiş olduk.

  "
  rahmi koç / emekli maaşi: 531 ytl

  koç holding’in onursal başkanı elindeki hisselerin bir bölümünü çocuklarına devretse de geçen yıl 1.4 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünya milyarderler listesine 717’nci sıradan girmeyi başardı. 28 haziran 2000 tarihinde bağ-kur’dan emekli olan 78 yaşındaki koç’un 531 ytl olan emekli aylığı vakıfbank üsküdar şubesine yatırılıyor.

  hüsnü özyeğin / emekli maaşi: 951 ytl

  fiba ve fina holding’in 64 yaşındaki patronu, geçen yıl 3.5 milyar dolarlık kişisel servetiyle türkiye’nin en zengin iş adamı ilan edildi. özyeğin dünya milyarderler listesine de 249’uncu sıradan girdi. 2003 yılında ssk’dan emekli olan özyeğin’in 951 ytl’lik emekli aylığı ziraat bankası sarıyer şubesine yatırılıyor.

  aydin doğan/ emekli maaşi: 632 ytl

  doğan grubu’nun 72 yaşındaki patronu, geçen sene 1.6 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünya milyarderler listesine 618’inci sıradan girdi. 2006 yılı istanbul vergi rekortmenleri sıralamasında en çok vergi ödeyen ikinci isim. 25 mayıs 2004 yılında bağ-kur’dan emekli olan doğan’ın emekli aylığı 632 ytl. doğan’ın maaşı vakıfbank üsküdar şubesine yatırılıyor.

  mehmet emin karamehmet / emekli maaşi: 743 ytl

  çukurova grubu’nun patronu 64 yaşında. geçen yıl 2.4 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünya milyarderler listesine 390’ıncı sıradan girdi. 1994 yılında ssk’dan emekli olan karamehmet’in 743 ytl olan emekli aylığı ziraat bankası’nın bebek şubesine yatırılıyor.

  ahmet nazif zorlu / emekli maaşi: 482 ytl

  zorlu grubu’nun patronu geçen yıl 1.8 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünya milyarderler listesine 557’nci sıradan girdi. 30 nisan 1998 tarihinde bağ-kur’dan emekli olan 64 yaşındaki zorlu’nun 482 ytl olan emekli aylığı, vakıfbank avcılar şubesine yatırılıyor.

  cem boyner / emekli maaşi: 563 ytl

  2006 cirosu 1 milyar ytl olan boyner holding’in 53 yaşındaki patronu, 25 ocak 2002’de bağ-kur’dan emekli oldu. cem boyner’in 563 ytl olan emekli aylığı halk bankası gültepe şubesine yatırılıyor.

  ömer sabanci / emekli maaşi: 974 ytl

  tüsiad eski başkanlarından ve sabancı holding hissedarlarından ömer sabancı 49 yaşında. geçen yıl 1 milyar dolarlık servetiyle dünya milyarderler listesine 891’inci sıradan giriş yaptı. 2005 yılında ssk’dan emekli olan sabancı’nın 974 ytl olan emekli aylığı ptt bank levent şubesine yatırılıyor.

  vildan gülçelik / emekli maaşi: 1127 ytl

  piyasa değeri 13.2 milyar doları bulan enka inşaat şirketinin ortaklarından. şarık tara’nın kız kardeşi olan gülçelik, 74 yaşında. 13 aralık 2000’de bağ-kur’dan emekli olmuş. vildan gülçelik’in 1127 ytl tutarındaki emekli aylığı vakıfbank sarıyer şubesine yatırılıyor.

  şevket sabanci / rekora koşuyor

  geçen yıl 2.1 milyar dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin 458’inci kişisi ilan edilen sabancı ilerleyen yaşına rağmen emekli olmamakta ısrarlı. toplam 13 bin 635 gün, yani yaklaşık 38 yıl prim ödeyen sabancı, beş yıldır asgari ücrete yakın bir kazanç üzerinden prim yatırmaya devam ediyor. 72 yaşındaki sabancı, emekli olduktan sonra muhtemelen türk iş dünyasının en yüksek emekli maaşını alan ferdi olacak..

  güler sabanci ve mustafa koç

  onlar türkiye’nin en büyük iki holdinginin bir numaralı koltuğunda oturuyorlar. güler sabancı ve mustafa koç emeklilikte de bildik koç-sabancı rekabetini sergiliyorlar. her ikisi de henüz emekli değiller ama beyan ettikleri kazançları üzerinden primlerini düzenli olarak ödemeye devam ediyorlar. ssk verilerine göre 48 yasındaki mustafa koç ile 53 yaşındaki güler sabancı’nın kazanç beyanları eşit. ikili 2007 yılında toplam 44 bin 753 ytl kazanç göstermişler."

  http://www.milliyet.com.tr/…&date=05.03.2008&ver=39