• sevinçten sarhoş olmaktır. ve benim bugün yaşadığımdır.

emekli oldum. emekli karnem geldi. tam altı saattir cimcik kadar karneyi incelemeye doyamadım. dört sayfanın milimetrik taramasını yaptım. olsun hala bakasım var. daha maaşı almadan cüzdanı eskittim canına okuyayım. ama değer varsın eskisin. bu arada tam altı saattir sarhoş gibi dolaşmaktayım. yüzümde boş bir ifade, hafif bayık baygın gözler. * içimde böyle bir kaynama. ne bileyim işte öyle. hani derler ya emeklilik yaşlılıkmış.
    ilgisi yok. direk güven geliyor insana. artık dört dönüm bostan yan gel osman olmanın keyfini süreceğim demek yok mu işte bu ömre bedel.
    yok kardeş ben gidip para filan çekmem sıkıntıya girip öyle kuyruklarda. kartı evden ver birine çeksin. dimi yani. ne yoracağım kendimi. ben emekli biriyim. aslında en önemlisi ne biliyormusunuz. ben bu sarhoşluktan ne zamam kurtulacağım. kurtulmak istediğimden emin değilim. içmeden sarhoş olmak güzel birşeymiş.
    masrafsız sarhoşluk daha ne olsun da, şu suratımdaki salak ifadeyi silemiyorum. ağzı açık ayran budalası gibi dolaşıp duruyorum. *

(bkz: darısı başınıza)
    (bkz: nazar etme ne olur çalış senin de olur)
  • emekli olmak için primi ve çalışma yılını doldurmuştum,tek eksik yaş kalmıştı.son 2 yıl askerlerin 550 saydığı gibi gün saymaya başladım.her biten tarih yüzüme ayrı bir mutluluk getiriyordu,son bir sene,son 200,son 100,plaka ve en keyiflisi son 10 gün.hani genç iken aşık olursun ve herkesi yoldan çevirip,kucaklamak ve ben aşığım demek istersiniz ya işte öyle bir heyecan.

doğum günümde emeklilik nedeni ile istifa dilekcemi verdim,onca is değiştirmiş ve onca istifa dilekçesi vermiştim ama inanın bu dilekçe bambaşka.yüzümde sırıtık bir ifade ile kendi yazdığım dilekçeyi ilk görüyormuş gibi defalarca okudum ve ssk'nın yolunu tuttum.30 senenin işlemi 30 saniye sürmedi bile ve oradan ayrıldığınızda artık yeni bir statünüz vardı "emekli"
    nerde çalışıyorsun,ne iş yapıyorsun diyene yüzünde bir gülümseme ile kısa ve oldukça net emekliyim diyebilmek ne güzel bir duygu imiş.

bakmayın boşluk olacak,kendini yararsız hisedeceksin diyenlere.özgür olacaksın,dilediğin zaman,dilediğin yere kimseden izin almadan gidebileceksin.yarın is var diye düsünmeden her geceyi bir cumartesi akşamı gibi yaşayabileceksin.ıs ortamının o koşturmasindan kurtulup nirvanaya ulaşmis budist rahipler gibi huzurlu olacaksın.

6 ay geçti emekli olalı bir saniye olsun düsünmedim dahi tekrar çalışmayı,sanki yılların emeklisi gibi öyle adapte oldum ki ofis,servis,patron,mesai gibi kelimeler uzunnn bir zaman öncesine ait gibiler,rüyama girseler kabus diye uyanırım o denli.

emekli olmak tekrar nefes almak.

allah herkese nasip etsin.
  • en büyük hayalim. resmen bir gün emekli olmak için yaşıyorum. büyüyünce ne olacaksın sorusuna cevabım, emekli olmak.

tabii önce okulu bitirip iş bulup 40 yıl geçmesini beklemem gerek.
  • yarın sabah dilekçemi vererek vasıl olacağım yeni hayat biçimi. 1987 yılının kasım ayında başladığım iş hayatına yarın sabah itibarı ile veda ediyorum. ilk primi yatırırken muhasebeci abimiz "bak eczacı, şimdi ne gerek var her ay bu kadar para yatırmaya diyeceksin, yatırdığın primler sanki senin cebinden çalınıyormuş gibi gelecek. ama bir gün emekli olma zamanın gelecek o zaman keşke basamak arttırsaydım, daha fazla prim yatırmış olsaydım diyeceksin" diye öğüt vermişti de ben "ohooo o zamana kim öle kim kala, ne emeklisi yav" diye hiç hesaba almamıştım. zaman bir su gibi aktı ve o gün geldi çattı işte. görelim yeni statüm ne getirecek, ne götürecek benden. hadi hayırlısı bakalım.
  • şu ana kadar yaşadığım yıl kadar daha çalışmam lazım. zaten o yaşları da görmem. hiçbir zaman kuşluk vakti kahve eşliğinde bulmaca çözemeyecek akşamları okey oynarken siyasilere küfür edemeyeceğim. bim,şok,a-101 fiyatlarını karşılaştıramayacak saksıda yetiştirdiğim süs biberini her yemekte milletin gözüne sokamayacağım. aman allahım.
  • yeni çıkan yasalarla ütopya gibi gözüken erken kalkmama hali.
  • ölmeden görmek istenen şeylerden biridir.
    14 yıldır çalışıyorum, emekliliğime daha 30 yıl var. yatırıp sikin bari...
  • 40 yaşındayım. üniversiteye girdiğim yaz yaptığım interrail seyahati dışında afedersiniz öğrencilik+satjlar falan derken 22 yıldır nefes almadan çalışıyorum. hele son on yıldır hafta sonu, arada bir iki gün falan da yok. hiç işler arası geçişte boşluk falan da yaşamadım. senede bazen bir hafta tatil yapıyorum. onda da bip bip dit dit illa yapılacak şeylerin durtmesi bitmiyor. akşam calisiyorum hafta sonu çalışıyorum.
    diyeceğim şu ki, çok yoruldum lan. valla. başım göğe de ermedi. demek ki çalışıyorum ama gerzek gibi çalışıyorum. insan bu kadar zamanda bir şeyler becerir, bir parlar falan, bu kadar enerji vermişsin, bir yerinden bir rahatlık gelir di mi ya? ya ben artık emekli olmak istiyorum. demek ki beceremiyorum yani zorlamanın alemi yok. sağlık da yavaştan gitmeye başladı. bak gün sayısını da sağlamışım. 5982 olmus. bence emekli edilmeliyim. bir an önce bana az bir maaş bağlanıp "otur hele yeğenim dinlen" denmeli. suluboya falan yaparım evde. onun da kağıdı falan çok pahali maaş yeter mi acaba?
    yoksa bu gidişle zaten bı 18 yıl daha ben dayanamayacagim. yoruldum ya. çok yorgunum. goctum gittim. duzenekten çıkamıyorum da.
  • bazı insanların öcü gibi korktuğu, benim ise iple çektiğim şey. insanlar hep şunu diyor, "evde sıkılırsın". bu laf bana çok saçma geliyor. bir kere evde oturmak zorunda değilsin. maddiyat el verdiği sürece gezip tozarsın. zaten sürekli gezmek de yorar ve sıkar.

ayrıca, gençliğinde vakit darlığından okuyamadığın onca kitap, yeni çıkan kitaplar, bilimsel kitaplar, felsefi, sosyolojik ve psikolojik kitaplar var. sabah erken kalkma zorunluluğu olmadığı için zihnin sürekli berrak olacak. uykunu alacaksın her daim. dolayısı ile kitap okumak çok kolay olacak açık bir zihinle.

ayrıca, internet gibi devasa bir kaynak, filmler, diziler var. müzik var. hobiler var. var oğlu var.

evde oturmak sıkıcı olabilir ama bunun alternatifi iş değildir. o yüzden para sıkıntısı olmayan aklı başında bir şahıs günü dolunca, vakit kaybı olan stres dolu iş hayatına veda etmelidir. çünkü gerçekten hayat kısa.

kısacası hayatımdaki en büyük hayalim emekli olmak.
  • tövbe estağfurullah benim de hayalim bu. emekli olayım da isterse kıyamet kopsun. hayır daha hayvan gibi yıllar var önümde, yarına çıkacağım da ne belli ama düşünüyorum işte yine de. prim günüm dolsun yeter diyorum zaten, günü evde oturarak da beklerim. 5400 gün idi yanılmıyorsam. inşallah dinimiz amin rab!
hesabın var mı? giriş yap