şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakın zamanda gerçekleşecek olan durumdur

  --- spoiler ---

  gelişmiş ülkelerde ortalama emeklilik yaşı 72 bizde daha yeni 52 oldu. bu ülkeler emeklisine 17 yıl maaş öderken biz 27 yıl maaş ödüyoruz. bunu yapmak istersek gençlerden alarak devam edebiliriz. bu sistemi sürdüremeyiz. genç nüfusun çalışma geleceği için emekli yaşını düzenliyoruz. 65 yaşından önce emeklilik olan tek bir ülke yok. almanya şuanda 67'yi tartışıyor. 2036 yılında kadınlar 58, erkeklerde 60'dan önce emekli olamayacaklar. biz ortalama 52 olan emekli olma yaşını daha yukarı çıkarmamız gerekiyor. biz bugün yaşa takılmayı kaldırsak bütçeye 450 milyara mal oluyor.

  --- spoiler ---

  kendi görüşüm: 60 yaşından sonra bir kişiden ne düzeyde bir verim bekliyorlar da 70'i örnek gösteriyorlar. türkiye'de zaten insanların büyük bir kısmı borçlu yaşıyor, gelir dağılımı son derece dengesiz. zengin çok zengin fakir çok fakir siz bu mantıkla insanlar ölsün ama devlet yaşasın diyorsunuz. ulan adama sormazlar mı bu devlet niye var? işlerine gelince avrupa, işlerine gelmeyince afrika..
 • sorun şu ki adamlar 72 yaşına gelene kadar zaten rahat, refah içinde bir hayat sürüyorlar. adam kazandığı parayı harcarken bir kısmını kenara koyarak çok rahat yaşayabiliyor. ama türkiye'de insanlar borç içinde yaşıyorlar. zaten türkiye'de ölüm yaşı ortalaması kaç ki? 70'e dayanmadan çoğu insan ölüyor. kısaca şuna para vermekten kurtulacağız desene.
 • ilk emekli maaşımızın ziraat bankası tahtalıköy şubesine yatacağını gösteren hede.
  edit: imla.
 • ışlerine gelince avrupa örnek alınıyor tabi. ulan adama sorarlar o zaman bak bakalım türk insani 65 yaşındayken ne halde, alman ne halde. o yaştaki alman sabah sporundan sonra bisikletle şehri geziyor. sırtına alıyor çantasını dağa tırmanıyor. bizimkiler de çeşitli hastalık veya ağrıdan 2 durak mesafe için oturan gençten yer istiyor.
 • türkiye'de ortalama ömür zaten 2014'lerde 72'ydi. şu anda 80'e yaklaştığı söyleniyor ama son yıllarda türkiye istatistik kurumunun açıkladığı hiçbir veriye inanamadığımdan emin değilim. kısaca bakanımız demek istemiş ki bizler de 72 yaşında emekli olalım ve 3-5 seneye kadar ölelim, böylece sgk denilen kurum da kurtulmuş olur.
 • kendilerine geldiği zaman hiç bir harcama ve iyileştirme yük olmuyor ama vatandaş lehine bir iyileştirme yapılması gerektiği zaman hep bütçeye yük oluyor.*
 • kimse de demiyor ki ağa avrupa ülkelerinde yıllık izin kemiksiz 25 günden başlıyor ki haftasonları dahil değil

  sende ise haftasonları genelde dahil onu da 14 günden başlatıp 15 yıl aralıksız aynı yerde çalışırsa 28 yapıyorsun. ki çoğu iş yerinde millet kullanamıyor zaten tüm iznini(7.5 yıl çalıştığım iş yerinden 38 gün izin parası alarak ayrıldım, nerdeyse yarısına yakınını kullanamamışım)

  emeklilik yaşı yukarı çekilebilir çalışan refahı arttırılırsa. tabiki türkiyede böyle bir durum söz konusu değil maksat nasıl daha çok vergi toplayıp daha az geri halka döndürelim
 • o çok özendiğimiz avrupa'da devlet yada özel sektör fark etmez, çalışmaya başladığınız anda 28 gün izin hakkınız oluyor. çalıştıktan bir yıl sonra değil, 'izin hakkın 15 gün ama tüm hafta alırsan cumartesiyi de sayıyoruz' da değil. sigortan başladığı anda 28 gün izin hakkına sahipsin ve eğer bayram, kutlama vb şeyleri de ekledikleri zaman yılda 2 ay izin yapabiliyorsunuz.

  üniversite mezunu birinin net maaşı, asgari ücretin en az %50 fazlası. aldığınız maaşla da kendi evinize çıkıp, faturalarınızı ödeyip, akşamları yemeğe-içmeye-alışverişe gidebiliyorsunuz ve izin hakkınız sayesinde her ay hafta sonuyla 2-3 gün birleştirip tatile çıkabiliyorsunuz. ve tüm bunları yapmanıza rağmen ay sonunda maaşınızın %10'u cebinizde kalıyor. bu arada yaşadığınız yer küçük bir avrupa şehri değil ülkenin başkenti.

  bence bu bakımdan da avrupayı örnek alalım.