şükela:  tümü | bugün
1136 entry daha
  • dunyanin hicbir yerinde 65 yasin altinda insanlar emekli edilmez

hal boyleyken bizim ulkemizde insanlar toplanip neden daha erken edilmedik diye sikayet ediyorlar

ultrasonik pes cekiyorum
  • sadece belirli bir bölüm kişiye yönelik imtiyaz istenmesi nedeniyle toplum genelinde kabul görmesi zor olan topluluktur. 1999 öncesinde işe başlamış olan kendi grupları dışında, 1999 sonrasında işe başlamış olup 2030'larda yaşa takılacaklara ilişkin hiçbir sorunu gündeme getirmemektedirler.
  • bazı arkadaşlar özellikle anlamakta zorlanıyor sanırım, istenilen şey şu 1999 yılında çıkarılan yasa hukuki olabilmesi için çıktığı gün ve sonrası için geçerli olsaydı böyle bir sıkıntı olmayacaktı. bu yasa 'kazanılmış hak' denilen bir hukuki kavramı göz ardı edip yasayı geriye doğru işletmiştir. daha basit anlatayım dün için işlenen suçtan bugün çıkartılan kanun ile ceza alınamaz, dün ün kanunu bu olay için geçerlidir. bu da hukuğun temel ilkesidir. işte bu yasa bu temel direği yıkmış bir hukuksuzluk örneğidir. bir olayı daha açıklayayım 99 dan günümüze 20 yıl geçti zaten devlet bu dönem içerisinde bu durumdaki insanları emekli etmedi, genel olarak ekonomik çıkarları kendi lehine tesit etmiş oldu bu gün bu eyt lilerin durumunu düzeltelim dense bile 99 yasası ile kazanacağı artıları zaten kazanmış oldu...
  • bir an önce çıkması ve mağduriyetin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. cari açığı kapatmak için her yolu mubah gören, inanılmaz yüksek vergi oranları koyan devletimizin bu insanlara da bir çözüm bulması hiç zor değil. devletin tüm kamu kurumlarındaki israfın önüne geçilse, oradan gelecek (oran tabi ki hesaplandığım bir oran değil) % 20 gibi bir rakam bile bu insanların sorununa çözüm olabilir.

2000 yılından sonra sigortalı olan insanlar için de şuan ülkenin durumuna baktığımızda 65 yaşına kadar bir işte çalışabilecek ya da işçi çalıştırabilecek kurumların olmadığı ortada. bu nokta da da emeklilik sisteminin düzeltilmesi farklı bir model getirilmesi, daha makul olması lazım.

avrupa da 65 yaş var evet ama 45 yaşında iş bulamayan insana devlet işsizlik maaşı veriyor. burada öyle bir uygulama var mı? vatandaş başının çaresine baksın, yaşını beklesin. senin hangi yönün avrupa standardlarına uygun da, emeklilik yaşını da oradan modelleyerek getiriyorsun.
  • emekliliğime daha 35 yıl var bu insanların derdi de benim derdim değil. ama ulan gerizekalı kazanılmış hak var geriye işletilmiş uygulama var . isterse 30 yaşında emekli olsun onun kazanılmış hakkıdır.
  • bilale anlatır gibi anlatayım. tane tane. hala anlamayan, yok öyle değil diyen zaten beyinsizlikten malulen emekli edilmiştir.

burada iddia edilen hak nedir? emekliliktir. 99 yılı itbarı ile emekli olmayı hakedip de, bu hakkı elinden alınan var mı? yok.

99 yılından önce emekli olmayı haketmeyen bir kişinin kazanılmış hakkı da doğal olarak yoktur.

hukuk kişilere gruplara göre işletilmez. geneli kapsar. sen sırf 99 yılından önce işe girdim diye, kıyak geçilmesini bekliyorsan daha çok beklersin.
  • yaklaş mal'@ anlatır gibi anlatayım bende.
    çıkarılan yasa geçmişi kapsamaz.!
  • 99 öncesi işe giren birine devlet şunu diyordu: xxxx işgününü tamamlar ve yy yaşını doldurursan emekli olursun. sonradan "yav biz o yy yaşını zz olarak değiştirdik" dediler.

insanlar 99 öncesi hangi tarihte olursa olsun işe girdikleri anda zaten yeterli gün sayısını doldurdukları takdirde sözgelimi 50 yaşında emekli olmaya hak kazandılar. şu an gasp edilen şey bu haktır.

şöyle anlatalım: çok aç kaldın ve fırından ekmek çaldın diyelim. hakim de 1 yıl ceza verdi sana. içeri girdin aylar geçirdin. cezanın bitmesine 1 ay kala yeni bir kanun çıkıyor ve fırından ekmek çalma suçunun cezasını en az 5 yıla yükseltiyor. sana da diyorlar ki "hacı kanun değişti kusura bakma bi 4 sene daha yatacaksın". senin 1 ay sonra çıkacak olma hakkın gasp edilmiş olur değil mi? işte zaten bu yüzden hukukta yeni çıkan kanun geçmişe dönük işletilmiyor. eyt meselesi de aynı işte. bunu anlamak neden bu kadar zor?
  • primim dolmuş 88 de sigortam başlamış. yaşa takılıyorum. hayır 40 yaşında emekli olan insanları gördük. yasa öncesini kapsamaz. ama bizde nedense geriye dönük olur bu işler. zaten 3 yılım kalmış. ama eğer eyt çıkarsa çıkartan kişi efsane olacak. geçmişte erbakan memur maaşlarına yüzde 50 zam yapmıştı. sıf onun hatırına oy almıştır.
  • gayet haklılar.

sen adamlara söz veriyorsun sonra vazgeçtim diyorsun. onlar da sözünü tut diyor.

bu kişiler kendi kafasından mı uydurdu bu yaş mevzusunu?

he ayrıca dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde emeklinin yaşam koşulları bu kadar zor değildir. yabancı ülke emeklisi tatile farklı ülkeye gidiyor. senin ülkenin emeklisi para yettiremediği için çalışıyor.

bir de utanmadan hem oradan para alacak hem çalışacak diyorlar. zaten zevkten çalışıyorlardı hepsinin yalısı, villası, yatı, katı var değil mi? maaşlar yetiyor da zevke yapıyorlar.
89 entry daha