*

şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • twitter'da kısaltmalarını görüp haberdar olduğum platform. prim günlerini doldurdukları hâlde yaşı emekliliğe tutmayanların topluluğuymuş.

  https://www.facebook.com/emeklilikteyasatakilanlar
 • bu gruba dahil idim,her haberde olmayacağını bile bile bir umut kaplardı içimizi,senelerce güzel oynadılar pardon oyaladılar.

  gün itibarı ile emekliliğe 1 yıl 3 ay'ımın kalması sebebi ile minnetimin, beklentimin kalmadığı durumdur.

  büyük bir düşünürün dediği gibi; "çıkarsa ekime çıkmasa "
 • bir hükümet tarafından vatandaşa verilen hakkın, iktidara gelen yeni hükümet tarafından canı istediğinde geri alınabildiği muz cumhuriyetlerinde görülebilecek topluluklardandır. 1999 öncesi sigorta girişi olanların emeklilik için bulunan prim ödeme günü ve çalışma yılı şartlarını doldurduğunda emekli olabilme hakkı resmen gasp edilmiştir.

  muasır medeniyetler seviyesinde konuyu incelediğimiz zaman karşımıza şöyle bir kalıp çıkar: grandfather rights

  özetle sana verilmiş bir hakla ilgili yasada vs bir değişiklik olduğunda seni kapsamaz, dokunulmazlığın olur. kendi isteğinle veya gerekli şartlar oluştuğunda seni mağdur etmeden işletirler kuralı.

  bu şekilde hakkı gasp edilmiş ve mağdur olmuş insanlar topluluğuna verilen isimdir.
 • 7 milyon civarında kişiden oluşan iktidar mağdurları.
  ancak erken emeklilik üretim yapmayan bu ülkenin garabetlerinden birisi idi. iktidar bu garabete bıçak vurmak zorundaydı. ülkemizde 7 milyon civarında emekli var ve bu insanların ekonomiye yükü çok fazla. 2016 yılında primlerden 150 milyar toplanıp 220 milyar maaş verildi. sonuçta bütçeye 70 milyar tl ek yük geldi. eğer eyt' ler bugün emekli edilirse bu açık 300 milyara çıkacak. bütçenin bu yükün altından kalkması olanaksız.
  akp, 15 yıllık iktidar döneminde işsizliğe çare bulmak şöyle dursun, işsiz sayısını artırdı. eğer işsizlik 5-6 civarına düşürülmüş olsaydı eyt'ler emekli edilse bile 14 milyon emeklinin bütçeye yükü 100 milyarı bulmazdı. akp bu işi kıvıramadı ve milyonlarca insanı mağdur etti. işin garip tarafı bu 7 milyon insan kendileri ile birlikte yaklaşık 20 milyon kişi eder ki bu sayı iktidarı yıkabilecek bir sayıdır.
  eyt uygulaması olması gereken bir şeydi. 35-40 yaşında insanları üretimden çekmek popülistçe bir yaklaşımdı. ancak emeklilik yaşının 65 yapılması tam bir garabet. demek ki bu insanlar akp' nin politikalarından memnun. işin daha da garibi, ana muhalefet olan chp de bu konuda sessiz ve politika üretemiyor.
  sonuç olarak, üretimi artırır, işsizliği düşürür ve emekli olma yaşını 55-57 ye çekebilirsek, daha denk bir bütçe ve daha mutlu emeklilerimiz olur.
 • yaşlanmışım. 24 yıl çalıştım. 20 yıl doldu. 5533 günüm var! nezaman geçti yıllar?
  şimdi yorgun bir dönemdeyim düşünüyorum bu hak ettiğimi hak edememe işini ve yaşadıklarımı; bak şimdi,
  çalışmadım ki hiç 8 saat. bilmem ki rapor ne? öğle tatili
  1 saat ha? ayakta yerdik çoğu zaman 15 dk da yer içer, iş yerinin mutfağını da toplar bulaşıklarını yıkar ( getirdiği yemek kapları, çoğu yer yemekte vermezmiş 10 yıl öncesine kadar) işe dönerdim, 18.00 de işten çıkmak mı? pazar günleri çalıştım, bayramda çalıştım hep
  çalıştım. hep uzun saatler, hep aldığım maaş yerine en düşük sigorta ile!
  özel sektörde yıllarca çalışan yengem bunları söylediğinde üzülüyorum.
  38 yaşında süper emeklilerin olduğu bu ülkede yıllarını alın teri ile doldurmuş bu kadın hakkını neden alamıyor?

  şimdi bu insan neden emekli olmasın ya? günahtır hak etmiş gasp ediliyor!
  (bkz: tr'nin gazze düğünlerine 4 milyon dolar yollaması) bunlar oluyor vatandaş acı çekiyor.

  edit: imla
 • "nasıl tembelleştiysek, 20 yıl çalışıp 30 yıl emekli gezmeyi kendimize hak görüyoruz" dedirten hak(!) arama mücadelesi.
 • prim gününü doldurmuş fakat emeklilik yaş sınırına ulaşamamış kişinin yaşadığı durumdur
 • çıkarılan kanun geri işletilerek, insanların emeklerinin sömürülmesidir. bedenen çalışan bir işçiyi 60 yaşına kadar kim çalıştırır. bir yandan emeklilik yaşını yükseltip, diğer yandan genç işçi alımını teşvik eden uygulama yapıyorsun. bu insanlar nerde nasıl çalışıp emekli olacak.
hesabın var mı? giriş yap