şükela:  tümü | bugün
 • marmara üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünde profesördür.
  karşılaştırmalı edebiyat incelemeleri,
  anlatım tekniği olarak mektup,
  edebiyat coğrafyasında akdeniz, adlı kitapları vardır.
 • dersleri çok çok verimli geçen profesördür.
  marmara üniversitesinde yeni edebiyat adına öğrenebilecek birçok bilginin kaynağıdır.
 • melisa gürpınar'ı mülakatta kendi önermişti. özellikle teşekkür edeceğim, süper hocadır.
 • kitap gibi konuşan fransız lisesi mezunu profesördür.
 • el yazısının güzel olmadığını söylemek zorunda olduğum sevimli, güleryüzlü, espritüel, alanında yetkin, öğrencisini seven, sevgili hocamdır.

  bir insanın hiç mi bir derdi, sıkıntısı olmaz, olur elbet. fakat emel hoca bunların hiçbirini sınıfa taşımaz her dersinde mutlu mesut geçinir gideriz. bir kere olsun bağırdığını işitmedim. benim gibi çenesi düşük, geveze birini bile dersten atmamış ise büyük insandır.

  bir de derslerinden aa ile geçmeyi başarabilsem!

  sevgiler emel hocam!
 • marmara üniversitesi 'nde tam zamanlı, 29 mayıs üniversitesi 'nde yarı zamanlı türk dili ve edebiyatı bölümünde profesördür. derslerde hep enerjiktir. her konuda fazla mukemmmelliyetçidir. tabii bu mükemmelliyetçiliği sınav kâğıtlarına yansıdığında öğrenci açısından pek iyi olmaz. hazır cevaplılığı ile kendine hayran bırakır. idealist bir kişiliğe sahip olan emel hocanın çok erken yaşta evlenmiş olması ilginçtir.
 • öğrenim gördüğü alanda (fransız dili ve edebiatı) -herhâlde yeterince beğenilmediği için- iş bulamayınca türk dili ve edebiyatı profesörü oluvermiş kişidir. başka bir deyişle, bu alanın "zoraki profesör" denilebilecek grubunun üyelerinden birini teşkil etmektedir.
 • kendisinden gelen cevap metni aşağıdaki gibidir:

  "her yorum benim için öğreticidir ve kıymetlidir. ancak bir hususu düzeltmek isterim.
  iş bulamadığım ya da alandaki yetersizliğim nedeniyle değil kendi tercih ve irademle bu alanı seçtim. bildiğim iki yabancı dille 1980 li yıllarda inanın sizden daha kolay iş bulabilirdim sayın yorum sahibi.
  ayrıca türk dili ve edebiyatı profesörü oluvermek -zoraki profesör kategorisi de neyse- öyle basit, hafife alınacak bir iş değil.
  fransız dili ve edebiyatı sadece bir lisans diploması idi. üzerine yüksek lisans ve doktora yapmak da gerekti sevgili yorumcu...

  yorum yapıvermek çok kolay.ağzı olan konuşuyor....
  yorum yapın da yalan yanlış sözlerle değil.yıllarca verilen emekleri ezerek değil. beğenmediğiniz özelliklerimizi kendinizde düzelterek daha çok şey öğrenerek bizleri aşın.inançlı ve vicdanlı bir insan olmak da sanırım bunu gerektirir.

  otuz küsur yılı aşan meslek hayatı olan bir öğretmen olarak o zaman sizinle gurur duyarım. vatanıma yararlı olduğunuz için....türk kültürüne hizmet ettiğiniz için.

  sevgiyle kalın."
 • kendisiyle yüksek lisans döneminde tanıştığım ve tezimle ilgili yardımlarına başvurduğum, alandaki başka hocaları gördükçe kendisine daha da hayran kaldığım, türk edebiyatının -bana göre- yaşayan efsanelerindendir.

  inanın, kendisinin binde biri kadar bile bu alana katkısı olmayan hocalar burnundan kıl aldırmazken, kendisi saatlerce öğrencisiyle sohbet edebilir. saatlerce sohbet etmekten bahsederken kendisinin ne kadar hoşsohbet olduğunu da anlatabilmişimdir diye umuyorum. ayrıca bu zamana kadar tanıdığım hocaların hemen hemen hepsi bu alana olan ilginizden çok kendilerine olan ilginizi önemserken emel hocanın böyle bir benmerkezciliğine denk gelmezsiniz.

  son derece mükemmelliyetçidir ancak bunun öğrenci notlarına yansıdığını düşünmüyorum zira özellikle lisans öğrencilerinin sınav kâğıdına yazdıklarına şahit olduğumdan ben o kadar puanı bile vermezdim diye düşünüyorum.

  en sevdiğim özelliği ise kimseye eyvallahının olmamasıdır. edebiyat camiasının belli kişilerin elinde olduğunu göz önünde bulundurursak, bu dik duruşunun da takdire değer olduğunu söylemek yanlış olmaz bence.

  yanarım yanarım, kendisinden ders alamadığım lisans yıllarıma yanarım. artık arayı doktora dersleriyle kapatmayı ümit etmekten başka çare yok gibi.
 • anlattığı dersler bile alt metin içeren müthiş birikimli, kendisine hayran bırakan hocamdır. okuduğum süre boyunca bölümümde en çok şey öğrendiğim iki hocadan biri kendisi olmuştur. hakkında konuşamayacağı konu olmadığı gibi asla öğrencisine tepeden bakmaz ve kibirlenmezdi. yanlışımızı düzeltmekle yetinmez, doğrusunu nasıl yapmamız gerektiğini de bize gösterirdi. kendisinden ders dinlemiş olmak benim için öğrencisiyken çok büyük bir zevkti, bir ömür de öyle kalacak. bir şekilde buralardan haberi varsa kendisine sonsuz saygılarımı sunarım.