• gozyaslari ve azizler uzerine, curumenin kitabi gibi eserlerin yaraticisi fransiz yazar. ozellikle curumenin kitabi muhte$emdir kanimca .

edit:

yillardir kafami siktiniz. adam fransiz degil romen allahin cezalari, romen.
    lanet olsun.
    gozyaslari ve azizler uzerine, curumenin kitabi gibi eserlerin yaraticisi fransiz yazar. ozellikle curumenin kitabi muhte$emdir kanimca .

edit:

yillardir kafami siktiniz. adam fransiz degil romen allahin cezalari, romen.
    lanet olsun.

yillar sonra gelen boomer editi o// soyle bir mesaj geldi: "merhaba. kafanızı bir de ben sikmek istemem ama romen değil rumen deniyor 'romanyalılara'. ha, "romen" dediğinizde anlaşılmıyor mu, anlaşılıyor."
    rumen, tamam.
  • "insan türü ancak kendini mahvedene hayran olur" demiştir.
  • çürümenin kitabı'ydı galiba. nefis bir haldun bayrı çevirisiyle çıkmıştı. işte bu kitabın da yazarı.
    diyordu ki: "en büyük zalimler kafası kesilmemiş mazlumlar arasından çıkar."
  • "içimizde doğan her fikirle içimizdeki birşeyler çürür..."
    "sadece bir kere bile sebebsiz yere hüzünlendiysen, bütün hayatın boyunca bilmeden öyle olmuşsundur."
    "sadece,canım isteyince ölmek elimde olduğu için yaşıyorum:intihar fikri olmasa, kendimi çoktan öldürmüş olurdum."
  • sabahtan akşama kadar ne yapıyorsunuz ?
    - kendime katlanıyorum kendimizi öldürmeye değmez, çünkü bunu yapmakta her zaman çok geç kalınır.
  • "modern olmak çaresizlik içinde şunun bunun ucundan tutmaktır."
  • "altmışıma kadar bildiğim şeyler zaten yirmimde öğrendiklerimdi." diyen cioran'ın kendi ağzından varoluşa rızasızlığı:

"yirmi yaşımdayken, gecenin üçünde evden çıkan ve şehirde öylece dolanan bir oğlu olduğu için annem elbette ki ümitsiz bir durumdaydı. hiçbir şey yapmayan ve okuyan bir oğlu olduğu için. ama bunun hiçbir anlamı yoktu: kısacası tam bir başarısızlık örneğiydim. çok şey vaat etmiş ve hiçbir vaadini yerine getirmemiş bir tiptim. dolayısıyla, yirmi yaşındaydım ve evde annemle benden başka kimse yoktu. saat öğleden sonra ikiydi; hep saati belirtiyorum, çünkü hayatın olağanüstü anlarında saat önemlidir, hatırlıyorum, kendimi kanepenin üzerine attım ve 'artık dayanamıyorum!' dedim. ve bir ortodoks papazının eşi olan annem, bana şöyle dedi: "böyle olacağını bilseydim kürtaj yaptırırdım!" söylemem gerekir ki bu sözler, beni bunalıma sokmak yerine, bir kurtuluş gibi oldu. bana iyi gelmişti. çünkü hakikaten sadece bir kaza olduğumu anladım. hayatımı ciddiye almak gerekmiyordu. kurtarıcı bir sözdü bu."
  • "tanrı'nın dahi kurtaramayacağı ruhlar vardır;
    dizlerinin üzerine de çökse, onlar için dua da etse."
  • "biz hepimiz, huzurun anahtarını yitirmiş, artık büyük acının sırlarından başka bir şeye varamayan öfkelileriz"*
  • ... bir kez daha sayin cioran'a kulak veriyoruz:

"her insanin icinde bir peygamber uyuklar ve o uyandiginda, dunyadaki kotuluk biraz daha artar."
hesabın var mı? giriş yap