şükela:  tümü | bugün
  • insanın canını sıkan sevgilidir.
    fransız edebiyatını pek sevmem sadece aralarından zola’yı alırım diğerlerini sallamam. konu açılmışken sevgili ile fransız edebiyatı üzerine kısa bir tartışma yaşadık.
    stendhal okurken çok büyük zevkler aldığını söyleyince benim şalterler attı. hemen oracıkta acaba nasıl bir zevk aldın diye giriştim ve peşine emile zola varken stendhal gibi birini okumak hatadır dedim.

emile zola duruşuyla her zaman bir aydın olmuştur. eserlerinde her zaman savunduğu gerçekçiliği yaşamında da pratik etmiştir. zola sosyalisttir ve bir düşüncesi vardır ama sen nasıl olurda belli bir düşüncesi olmayan yer yer kralcı yer yer cumhuriyetçi birini okurken zevk aldın diye çıkıştım.

kendisi ise onu zamanın şartlarına göre değerlendirmek ve bu şekilde okunarak zevk alınabileceğini söylese de ona bu şekilde bir okumaya karşı çıktığımı ve yaptığının sadece okumak olsun diye okuduğunu belirtince bir miktar kırıldı. ama kırılması da gerekirdi.
    zaten bir insan zola dururken neden stendhal okur ki aklım hafsalam almıyor.

aramız biraz açılsa da bu böyle bir gerçekliktir.
  • jaküzzz demeyi sevmiyor olabilir.

belki manastırları seviyordur.

illa herkes dickens olacak değil.

alla alla adama bak. beğenmiyorsan kızı uğraştırma sahibine iade et.

öğlen öğlen nası sinirlendim.

sen kimsin??
  • liseli sevgilidir.
    (bkz: 100 temel eser)